REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W co warto inwestować w tym roku?

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Korzystną inwestycją zarówno w 2008 roku, jak i w długim horyzoncie pozostają dobrze wyselekcjonowane akcje spółek

REKLAMA

Wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem warto zastanowić się, w co zainwestować w 2008 roku. Pytanie, w co inwestować, nierozerwalnie jest związane z tym, na jak długo zamierzamy zamrozić gotówkę (horyzont czasowy inwestycji) oraz jakie wahania wartości naszej inwestycji są przez nas akceptowane (skłonność do ryzyka). Określenie tych preferencji, a więc własnego profilu inwestycyjnego powoduje, że inwestor kupuje to, czego rzeczywiście potrzebuje i jest świadomy ryzyka danej inwestycji (niebezpieczeństwa uzyskania rezultatu gorszego niż oczekiwany).

REKLAMA

Oszczędzanie cechuje się stabilnym wynikiem krótkookresowym, ale jednocześnie relatywnie niskim w długiej perspektywie czasu. Inwestycje w bardziej ryzykowne aktywa np. na rynku akcji, uzyskują wysoki wynik długookresowy, lecz w krótkim okresie mogą negatywnie zaskoczyć. Jest to tym bardziej istotne, że poszerzająca się oferta funduszy inwestycyjnych powoduje, że rośnie liczba dostępnych dla każdego możliwości inwestycyjnych. W sferze oszczędzania wiodącą rolę pełnią obligacje skarbowe. Perspektywa dynamiki PKB przewyższającej 5 proc. w całym 2008 roku, rosnącej inflacji i podwyżek stóp NBP każą jeszcze przez chwilę ostrożnie spoglądać na obligacje o stałym oprocentowaniu - ich ceny mogą spadać. Do czasu osiągnięcia przez nie rentowności na poziomie 6,5 proc. dobrym rozwiązaniem mogą być obligacje indeksowane lub lokaty bankowe.

Wraz z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych wzrośnie zapewne oprocentowanie lokat w bankach - roczna stopa na poziomie 6 proc. wydaje się możliwa. Dla inwestycji o nikłym ryzyku 6 proc. to godziwy zysk. Dla inwestorów akceptujących większe ryzyko i patrzących długookresowo to niewiele. Dla nich szansą wciąż będą inwestycje na rynku akcji. W mojej opinii, ma on szansę generować dwucyfrową stopę zwrotu w skali roku w 2008 roku. Utrzymująca się na wysokim poziomie konsumpcja krajowa wraz z działalnością zagraniczną polskich firm dobrze rokują dla polskich akcji. Dodatkowo, spadki cen, jakie miały miejsc pod koniec 2007 roku, spowodowały, że prawdopodobieństwo krótkoterminowych spadków jest niższe niż kilka miesięcy temu. Zważając na perspektywy wzrostu gospodarczego i rozwoju spółek, bieżąca wycena P/(cena/zysk) rynku na poziomie około 16,5 wydaje się umiarkowana. Zagrożeniem jest natomiast otoczenie zewnętrzne. Jeśli gospodarka globalna znacząco spowolni, może to wywołać fale wyprzedaży na światowych giełdach, którym nie oprze się polska giełda. Mimo że inwestujemy w polskie akcje, jesteśmy zakładnikami sytuacji na świecie, zwłaszcza w strefie euro, USA i Chinach. Mając świadomość tego ryzyka, korzystną inwestycją zarówno w 2008 roku jak i w długim horyzoncie pozostają dobrze wyselekcjonowane akcje spółek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Wiśniewski ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Darmowe zajęcia w wakacje 2024. To oni otrzymali granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Już niedługo w wielu miejscach w Polsce ruszą darmowe zajęcia wakacyjne 2024. Sto podmiotów otrzymało granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

REKLAMA

Sześciodniowy tydzień pracy od 1 lipca 2024 r. Ten sektor idzie pod prąd

Od 1 lipca w sektorze prywatnym wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, który obejmuje 48 godzin. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników branży gastronomicznej i turystycznej. Wybrane zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz firmy świadczące usługi całodobowo mogą wydłużać tydzień pracy poza pięć dni.

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Zdrowie pracowników priorytetem. Art. 222 Kodeksu pracy do zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Ustawa o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw. Kiedy wejdzie w życie?

Ustawa o ochronie sygnalistów została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy i kogo dotyczą? Kim jest sygnalista?

REKLAMA

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

REKLAMA