REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak cząstkowe dane gospodarcze wpływają na notowania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Jedna z podstawowych zasad inwestowania mówi: rynek zawsze ma rację

 

Zarówno w gospodarce, jak i na rynku finansowym często mamy do czynienia z informacjami o przeciwnych kierunkach oddziaływania na daną formę inwestowania. Znaczenie ma też to, czy dane dotyczą przeszłości, czy są to tzw. wskaźniki wyprzedzające (np. indeksy nastrojów konsumentów czy klimatu gospodarczego), sugerujące jak może wyglądać sytuacja w niedalekiej przyszłości. Ponadto występują dane za okresy, które już się zakończyły, ale, chociażby poprzez swoją inercyjność, mające wpływ na przyszłość (np. struktura PKB).

Inwestorzy monitorujący napływające cyklicznie dane z kraju i ze świata zmuszeni są oceniać znaczenie poszczególnych informacji. Dokonują oni zestawienia (bilansu) zagrożeń (ryzyk) i określają, które z nich mają dla nich szczególne znaczenie, a które w danym momencie można ignorować. Ogół inwestorów to rynek. Rynek czeka i obserwuje statystyki płynące z gospodarki. Rynek każdorazowo ustawiony jest pod publikacje danego wskaźnika - ogólnie dostępne i znane są prognozy, które budują oczekiwania. Jeśli odczyt istotnego wskaźnika odbiega od oczekiwań, następuje dostosowanie cen, tak aby ceny instrumentów inwestycyjnych uwzględniały upublicznioną właśnie dawkę informacji. Każda cząstkowa dana układa się w całość będącą obrazem gospodarki danego kraju.

Zjawiska mające miejsce w gospodarce w określony sposób wpływają na nasze inwestycje. Jedna z podstawowych reguł inwestowania głosi: rynek zawsze ma rację. Innymi słowy, to rynek, czyli większość, ustala ceny (notowania) poszczególnych walorów. Pojedynczemu inwestorowi pozostaje albo zaakceptować określoną przez rynek cenę, albo nie robić nic - nie inwestować i rezygnować z szans, jakie daje rynek. Inwestorzy starają się ustawiać zgodnie z panującym trendem. Gdy to możliwe, niektórzy, z różnymi efektami, starają się trendy wyprzedzać. Inną konsekwencją wspomnianej zasady jest to, że jeśli rynek nastawiony jest negatywnie, to będzie wyolbrzymiał dane niekorzystne dla gospodarki i ignorował dane dla niej korzystne. Przykład tego obserwujemy ostatnio na rynkach akcji.

Pierwszy miesiąc 2008 roku na rynkach akcji upłynął pod znakiem spadków. Ostatni raz tak duży spadek polskiego indeksu WIG20 miał miejsce w 1995 roku. Uwzględniając to, coraz częściej spotyka się opinie, że ceny akcji już teraz dyskontują recesję w USA i spowolnienie w gospodarce globalnej. Wydaje się, że taki pogląd stał się ostatnio popularny, bo strach przed spadkami zamienił się w nadzieję na wzrosty. Dlatego przez ostatnie dwa tygodnie rynek piął się w górę. Równie dobrze można stwierdzić, że trend jest właściwie spadkowy, a każdy wzrost powinno się potraktować jako korygujący. Zagrożeniem - niezmiennie - pozostaje otoczenie zewnętrzne.


Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji w Axa Życie


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

REKLAMA

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

REKLAMA

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA