REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto teraz zainwestować w obligacje

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Potrzeba bezpiecznego przechowania ogromnych mas kapitału jest tak duża, że nie zniechęca zysk zbliżający się do zera

 

Za bezpieczeństwo zawsze trzeba słono płacić. W czasach niestabilności, tzn. rosnącej zmienności notowań papierów wartościowych oraz pogorszenia się nastrojów na globalnych rynkach finansowych, popyt na bezpieczeństwo wzrósł. Wzrost popytu to wzrost ceny. A jeśli coś jest droższe, to daje mniej zarobić (ma niższą rentowność). Obligacje z USA i Niemiec, jako najbezpieczniejsze, gwarantowane przez rządy aktywa drożeją już od połowy ubiegłego roku. Był to czas, kiedy coraz niższe ceny nieruchomości ugruntowały trend spadkowy, przybierały na sile problemy z kredytami podwyższonego ryzyka, zaczynało się mówić o tym, że na giełdach może nastąpić korekta.

Obligacje skarbowe, uznawane za antidotum dla bessy na rynkach akcji, osiągają historyczne minima rentowności. Jeśli przyjrzymy się, jakie są ich rentowności realne (zysk oczyszczony z inflacji), to zaczyna zastanawiać, czy bezpieczeństwo nie jest za drogie. Przyjmując stopę inflacji w USA na poziomie 2,7 proc. w 2008 roku, realna (pomniejszona o inflację) stopa zwrotu z dziesięcioletniej obligacji skarbowej wynosi 0,7 proc. Analogicznie liczona rentowność dla niemieckiej obligacji skarbowej przy inflacji w strefie euro, mierzonej indeksem HICP (ang. Harmonised Index of Consumer Prices), na poziomie 2,5 proc., wynosi 1,4 proc. Podobna kalkulacja dla polskiej obligacji dziesięcioletniej przy średniorocznej inflacji na poziomie 4 proc. daje rezultat 1,7 proc. Wydaje się to bardzo niewiele. Jest to cena (niski coroczny zysk realny), jaką musi zapłacić inwestor chcący obecnie kupić sobie bezpieczeństwo.

Czy tak niski zysk realny jest w ogóle godny zainteresowania. Czy amerykańskie obligacje skarbowe mogą nadal drożeć i tym samym sprowadzić swoją rentowność realną w okolice zera? Odpowiedzi należy poszukać na rynku finansowym. Kontrakty terminowe na trzymiesięczne depozyty zakładają kolejne obniżenie amerykańskich stóp o 0,5 proc. do poziomu równo 3 proc. do 17 marca. Po ostatniej, nieoczekiwanej obniżce stóp przez amerykański bank centralny o 0,75 proc. rentowność amerykańskiej obligacji dwuletniej zanurkowała poniżej 2 proc. (realnie jest ujemna!).

W tym samym czasie rentowność dziesięcioletniej amerykańskiej obligacji skarbowej obniżyła się o ok. 0,1 proc. Następnego dnia obligacje z USA i Niemiec obniżyły swoją dochodowość o kolejne 0,1 proc. Okazuje się, że w środowisku bessy na giełdzie oraz wskutek oznak recesji w USA zainteresowanie, nawet tak nisko zyskownymi obligacjami, nie słabnie. Potrzeba bezpiecznego przechowania ogromnych mas kapitału jest tak duża, że nie zniechęca zysk zbliżający się do zera. Także polskie obligacje skarbowe wydają się dobrą przechowalnią gotówki do czasu wykształcenia się nowych trendów na rynkach akcji.

 

Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji w Axa Życie


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd już zaplanował waloryzację emerytur od marca 2025 roku. Ile wyniesie – emeryci nie będą zadowoleni [wyliczenia]

Drugiej waloryzacji emerytur w 2024 roku nie ma się co spodziewać, bo prawdopodobieństwo, że inflacja w pierwszej połowie przekroczy 5 procent jest tylko matematyczne, a w rzeczywistości – nierealne. Oznacza to, że także w 2025 roku, od 1 marca waloryzacja emerytur i rent odbędzie się na dotychczasowych zasadach: pod uwagę będzie brana średnioroczna inflacja za cały 2024 rok oraz średnia krajowa.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: 13 zasad, które musisz znać

Dlaczego obchodzimy święto 2 maja? Czy 2 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Jakie święto obchodzi się 2 maja? Czym jest święto flagi? Poniżej 13 zasad związanych z eksponowaniem flagi Polski, niektóre mogą zaskoczyć - ale trzeba je znać!

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Już 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Czy 3 maja to święto kościelne czy państwowe? Czy 3 maja trzeba iść do pracy?

REKLAMA

1 maja 2024: Święto Pracy i 20-lecie przystąpienia Polski do UE

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz pracować ani jednego dnia przez całe życie.” – Konfucjusz. W dniu 1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Na całym świecie obchodzony jest od 1890 r., dla uczczenia pamięci strajkujących robotników, którzy polegli podczas pacyfikacji pochodów w Chicago w 1886 r. 1 Maja w Polsce jest świętem państwowym oraz dniem ustawowo wolnym od pracy od 1950 r. W okresie Polski Ludowej, było to jedno z największych świąt w roku, związane z jego nieodłącznym elementem  – pochodem pierwszomajowym. W dniu 1 maja 2024 r. przypada też 20-lecie wstąpienie Polski do UE. W 2024 dzień 1 maja ma więc szczególne, podwójne znaczenie!

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

REKLAMA

Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

REKLAMA