REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co określają kursy walutowe

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Śledząc większe zmiany krajowej waluty, możemy obserwować, co robią znaczący inwestorzy międzynarodowi na naszym rynku


 

Rynek walutowy, potocznie nazywany foreksem (w skrócie FX, od słów foreign exchange), to obszar wymiany jednej waluty na inną. Jest to najbardziej płynny sektor rynku finansowego. Jednym z przejawów jego płynności jest to, że można handlować bez względu na porę dnia i nocy, za pomocą platform elektronicznych. Inną oznaką płynności jest mała różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży danej waluty za inną, co oznacza, że chcąc sprzedać kupioną wcześniej walutę, relatywnie mało tracimy na jej odsprzedaży. Na rynku walutowym spotykają się posiadacze kredytów w walutach obcych, importerzy, eksporterzy, spekulanci, inwestorzy długoterminowi, a czasem nawet banki centralne, chcące stabilizować kursy krajowych walut. Waluta danego kraju umacnia się wraz z rosnącą gospodarką. Czynnikami wpływającymi na siłę waluty są pozytywne dla kraju wydarzenia i informacje, jak np. lepszy rating (podwyższenie wiarygodności kredytowej kraju), a także rosnące stopy procentowe (wyższe stopy procentowe przyciągają kapitał, który żeby inwestować w polskie aktywa, najpierw musi być wymieniony na złotówki). Zwykle jest tak, że rynek już wcześniej wycenia wydarzenia, które dopiero będą miały miejsce. Jeśli większość (rynek) się pomyli, następuje nagły zwrot i korekta kursów do poziomów uznanych przez większość za właściwe. Kurs walutowy obrazuje wzajemną relację dwóch walut. Dwie waluty to wzajemna relacja dwóch różnych gospodarek, których dotyczy dany kurs walutowy. Dobre dane z jednego kraju umacniają walutę tego kraju, co automatycznie oznacza osłabienie się waluty drugiej. Kursy walut są wrażliwe nie tylko na dane i informacje z danego państwa, ale także na sytuację w całym regionie. Spadek wartości aktywów na Węgrzech w określonym zakresie osłabia też polską walutę i na odwrót. Kurs złotego mówi, ile złotówek trzeba zapłacić za jedną jednostkę waluty obcej. Dlatego wzrost kursów z udziałem złotego (np. EUR/zł, USD/zł, CHF/zł itd.) oznacza osłabienie złotego (PLN jest w mianowniku). Wzrost kursu USD/zł z 2,45 do 2,5 zł to, oczywiście, osłabienie naszej waluty o 5 groszy. Przez rynek walutowy, jako pierwszy, przepływa kapitał zagraniczny. Śledząc większe zmiany krajowej waluty, możemy obserwować, co robią znaczący inwestorzy międzynarodowi na naszym rynku. Często rynek już wcześniej wycenia wydarzenia, które dopiero będą miały miejsce. Zarówno w krótkim, jak i w długim okresie jestem pozytywnie nastawiony do złotego. Uważam, że złoty będzie przynajmniej tak silny, jak obecnie, z lekką tendencją do umacniania się. Napływy funduszy europejskich, inwestycje zagraniczne, rosnące stopy procentowe, szanse na wyższy rating oraz dobra sytuacja gospodarcza utwierdzają mnie w tym przekonaniu.


ADAM WIŚNIEWSKI

ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Darmowe zajęcia w wakacje 2024. To oni otrzymali granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Już niedługo w wielu miejscach w Polsce ruszą darmowe zajęcia wakacyjne 2024. Sto podmiotów otrzymało granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

REKLAMA

Sześciodniowy tydzień pracy od 1 lipca 2024 r. Ten sektor idzie pod prąd

Od 1 lipca w sektorze prywatnym wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, który obejmuje 48 godzin. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników branży gastronomicznej i turystycznej. Wybrane zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz firmy świadczące usługi całodobowo mogą wydłużać tydzień pracy poza pięć dni.

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Zdrowie pracowników priorytetem. Art. 222 Kodeksu pracy do zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Ustawa o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw. Kiedy wejdzie w życie?

Ustawa o ochronie sygnalistów została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy i kogo dotyczą? Kim jest sygnalista?

REKLAMA

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

REKLAMA