REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy inwestowanie w nieruchomości jest wciąż opłacalne

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Osiągnięcie przez ceny nieruchomości w wielu polskich miastach poziomów europejskich spowodowało, że potencjał zarabiania na samym kapitale (wzrost ceny m2) jest już ograniczony

 

Kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA pokazał, jak istotne znaczenie dla rynku finansowego mają nieruchomości. Nieruchomość w gospodarce rynkowej jest towarem a w zasadzie prawa z nią związane. Określone cechy i prawa wynikające z nieruchomości (np. prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, prawo najmu czy prawo dzierżawy), podobnie jak każdy inny towar, są przedmiotem obrotu rynkowego.

Rynek nieruchomości, będąc częścią rynku kapitałowego, współistnieje z rynkiem papierów wartościowych, rynkiem stopy procentowej czy rynkiem walutowym. Poszczególne segmenty (subrynki) po części ze sobą współistnieją, a po części konkurują. Przykładem współistnienia jest silna zależność rynku nieruchomości i rynku stopy procentowej. Wzrost rynkowych stóp procentowych ma odzwierciedlenie w oprocentowaniu kredytów, a te wpływają na dostępność i opłacalność inwestycji w nieruchomości.

Przykładem konkurowania ze sobą jest fakt, że kapitał przyciąga różna dochodowość dostępnych na tych rynkach form inwestowania. Instrumentami konkurującymi ze sobą są: stopa oprocentowania depozytów (w różnych walutach) w bankach, dochody z akcji w postaci dywidend i zysków kapitałowych, dochody z obligacji w postaci odsetek i zysków kapitałowych, dochody z nieruchomości w postaci czynszów i zysków kapitałowych, dochody z instrumentów pochodnych.

Wysokie oprocentowanie lokat bankowych przy bessie na rynku akcji czy niskiej dochodowości nieruchomości przyciągnie kapitał do sektora bankowego. Wysoka dochodowość giełdy ograniczy zainteresowanie inwestora lokatami bankowymi czy rynkiem nieruchomości. I odwrotnie - bessa na giełdzie ożywi zainteresowanie rynkiem obligacji i nieruchomościami.

Uznanie nieruchomości za aktywa inwestycyjne przebiega w Polsce powolnie. Inwestorom instytucjonalnym nieruchomości dają całe spektrum różnorodnych strategii inwestycyjnych. W przypadku zastawu uzyskujemy dodatkowe środki pieniężne na różne cele inwestycyjne. W przypadku wynajmu (podobnie jak obligacje) nieruchomości generują przepływy pieniężne, które można różnie wykorzystywać. Nieruchomości w połączeniu z innymi instrumentami finansowymi pozwalają na budowanie zaawansowanych struktur portfelowych, zapewniających zyski bez względu na koniunkturę na giełdzie.

Osiągnięcie przez ceny nieruchomości w wielu polskich miastach poziomów europejskich spowodowało, że potencjał zarabiania na samym kapitale (wzrost ceny m2) jest już ograniczony. Potencjalne zyski bazują teraz na efektywnym zarządzaniu przepływami pieniężnymi z wynajmu lub leasingu przy wykorzystaniu instrumentów pochodnych na stopę procentową oraz kurs walutowy. Inwestycje rzeczowe stanowią doskonałe dopełnienie dużych portfeli inwestycyjnych.


Adam Wiśniewski

doradca inwestycyjny AXA Życie

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Darmowe zajęcia w wakacje 2024. To oni otrzymali granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Już niedługo w wielu miejscach w Polsce ruszą darmowe zajęcia wakacyjne 2024. Sto podmiotów otrzymało granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

REKLAMA

Sześciodniowy tydzień pracy od 1 lipca 2024 r. Ten sektor idzie pod prąd

Od 1 lipca w sektorze prywatnym wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, który obejmuje 48 godzin. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników branży gastronomicznej i turystycznej. Wybrane zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz firmy świadczące usługi całodobowo mogą wydłużać tydzień pracy poza pięć dni.

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Zdrowie pracowników priorytetem. Art. 222 Kodeksu pracy do zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Ustawa o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw. Kiedy wejdzie w życie?

Ustawa o ochronie sygnalistów została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy i kogo dotyczą? Kim jest sygnalista?

REKLAMA

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

REKLAMA