REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie dla branż, które podbiły światowe rynki

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
© Drazen Zigic
Getty Images (licencja na publikację fotografii została zakupiona ze środków Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej)

REKLAMA

REKLAMA

Polska jest największym w Europie i drugim na świecie eksporterem mebli. Eksport akcesoriów motoryzacyjnych pozycjonuje nas w ścisłej europejskiej czołówce. Hitem eksportowym są także polskie kosmetyki – za granicę trafia co drugi z nich. Nasi producenci, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, odnoszą na światowych rynkach spektakularne sukcesy. A potencjał swoich firm często rozwijają z pomocą Funduszy Europejskich.

Korzystanie z unijnego wsparcia jest dla wielu producentów strategią długofalową. Oferta Funduszy Europejskich została tak skonstruowana, by procesy tworzenia i rozwoju innowacji można było finansować sukcesywnie – etap za etapem. Pieniądze z Programu Inteligentny Rozwój (POIR) i Programu Polska Wschodnia (POPW) współfinansują innowacje począwszy od fazy koncepcyjnej projektów, przez prace badawczo-rozwojowe (B+R), aż po wdrożenie oraz umieszczenie nowych produktów i usług na rynkach zagranicznych. Takie całościowe podejście daje firmom bardzo mocne wsparcie – czasem na lata! Dzięki niemu wielu polskich producentów podbija świat. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Meble z Polski nie mają sobie równych

Nasz kraj jest największym w Europie eksporterem mebli. Co więcej, w tej klasyfikacji Polska zajmuje drugie miejsce na świecie (źródło: raporty Polskiego Instytutu Ekonomicznego 2021 i SpotData 2021). W pierwszym kwartale 2021 wartość eksportu branży wyniosła 3,14 mld euro, a polskie meble trafiły do 139 krajów na wszystkich kontynentach. W unijnym eksporcie mebli do siedzenia ponad 20% udziału mają właśnie wyroby polskie. W tym segmencie jesteśmy europejskim liderem nieprzerwanie od 2009 roku (SpotData 2020). Co decyduje o tak mocnej pozycji mebli z Polski? Dobra jakość i przystępna cena.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładem przedsiębiorstwa, które postawiło na rozwój przez innowacje (realizowane z pomocą Funduszy Europejskich) jest Fabryka Mebli Drewnianych Drewdom z miejscowości Gatniki. Firma nie prowadzi samodzielnie prac badawczo-rozwojowych, lecz korzysta z gotowych wyników. Kupuje także patenty, na których bazuje przy rozwijaniu swoich produktów. A efekty? Drewdom uruchomił nową linię produkcyjną mebli opartych na nowoczesnych projektach wzorniczych. Do produkcji swoich wyrobów firma chce zastosować innowacje technologiczne według patentu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opracowane we współpracy z Wydziałem Technologii Drewna. To będzie nowość w skali europejskiej! Na czym polega innowacja? Są nią płyty meblowe oklejone okleiną z drewna zagęszczonego, w wyniku podgrzania do wysokiej temperatury (ok. 200°C) i sprasowania (tzw. proces modyfikacji termomechanicznej). Użycie tej technologii podwyższy właściwości mechaniczne elementów (np. twardość) oraz pozwoli na lepsze wykorzystanie materiału drzewnego i wydłużenie życia mebli. Jej zastosowanie było możliwe dzięki funduszom z Programu Polska Wschodnia i Programu Regionalnego dla woj. świętokrzyskiego. Wdrożenie innowacji wpłynęło na decyzję firmy o rozpoczęciu eksportu

Na nowatorskie rozwiązania ze wsparciem Funduszy Europejskich postawiła też Fabryka Mebli Taranko z Morąga. Celem był rozwój przez realizację strategii wzorniczej i wprowadzenie na rynek nowych kolekcji mebli. Innowacje przez wzornictwo (z oferty programu Polska Wschodnia) to pomoc obejmująca kilka etapów – od koncepcji, usług doradczych, po wprowadzenie nowatorskich rozwiązań. W Taranko zaowocowała ona wdrożeniem szeregu innowacji na różnych etapach produkcji. Dzięki nim udoskonalono proces produkcyjny, zarządzanie produkcją oraz komunikację z klientami i partnerami handlowymi.

Akcesoria do pojazdów – nasza eksportowa perełka

Pod względem eksportu części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (zwłaszcza nowoczesnych rozwiązań dla aut i transportu niskoemisyjnego) Polska zajmuje 5. miejsce w Europie. Właśnie ta branża przynosi naszej gospodarce największe przychody z eksportu. Przyjrzyjmy się dwóm należącym do niej firmom, które skorzystały z Funduszy Europejskich, aby stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

Zdaniem wielu ekspertów małe auta miejskie i pojazdy elektryczne to dziś konieczność, szczególnie w dużych miastach. Start-up Breeze Energies, z pomocą Programu Inteligentny Rozwój, opracował hybrydowy zasobnik energii o wysokiej trwałości. Przeznaczony jest do lekkiego samochodu elektrycznego. To praktyczne rozwiązanie znanego dylematu: co zrobić, by trwałe i lekkie akumulatory nie musiały być takie drogie. „W mniejszych pojazdach rzadko stosuje się akumulatory litowo-jonowe, głównie ze względu na cenę – te samochodziki muszą być tanie. Tymczasem klasyczny akumulator litowo-jonowy jest czterokrotnie droższy od kwasowo-ołowiowego. Ten prosty fakt był punktem wyjścia dla naszego projektu” – wyjaśnia prezes spółki, dr Maciej Wieczorek. Jego firma zaczęła od produkcji mikrosamochodów miejskich. „Pojazdy podobne do oferowanych przez nas są obecne w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech, w Polsce będziemy natomiast pierwsi. Jeśli zaś chodzi o akumulatory hybrydowe w pojazdach, to innowacja będzie miała wymiar europejski”.  Ale na tym nie koniec! Zastosowań dla hybrydowego zasobnika energii jest znacznie więcej. Sprawdza się w układach fotowoltaicznych, wiatrakach i wszędzie tam, gdzie liczy się długa żywotność oraz koszt akumulatorów.

Również Firma Progresja Space specjalizuje się w rozwijaniu technologii dla pojazdów, ale… kosmicznych! Jej działalność skupia się na kompletnych systemach napędowych do nano- i mikrosatelitów. We współpracy z Instytutem Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego spółka wypracowała koncepcję innowacyjnego napędu do zastosowania w małych satelitach (typu CubeSat). Efektem projektu dofinansowanego z POIR będzie opracowanie i wdrożenie technologii impulsowego silnika plazmowego zasilanego ciekłym paliwem. Jego atuty – bardzo niski pobór mocy, wysoka wydajność i niewielkie gabaryty – są zdaniem prezesa spółki, Tomasza Palacza, porównywalne lub nawet lepsze od produktów oferowanych na rynku napędów satelitarnych. „Główną innowacją jest zastosowanie do impulsowego silnika plazmowego ciekłego polimeru zamiast stałego bloku paliwa. W głównej mierze wpływa to na wysoką wydajność oraz powtarzalność strzałów (impulsów)" – tłumaczy Tomasz Palacz.

Polskie kosmetyki podbijają świat

Eksport kosmetyków z Polski rósł nieprzerwanie od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej. Według danych GUS od 2004 r. do 2019 r. jego wartość zwiększyła się niemal pięciokrotnie (z 3 do 14,8 mld zł). Aż połowa polskich kosmetyków sprzedawana jest za granicą (raport Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – PAIH, Grupa PFR 2020). Autorzy raportów PAIH i Santander Bank Polska (z września 2020) wskazują, że nasza branża kosmetyczna obroniła się przed pandemią COVID-19. Polskie marki, dzięki umiejętności elastycznego reagowania na nadzwyczajne sytuacje, umocniły się nawet na wymagających rynkach zagranicznych. Np. w kwietniu 2020 r. odnotowano (wg Santander Bank Polska) wzrost eksportu do Szwecji i Danii o blisko 30%, a do Szwajcarii o ponad 150% w porównaniu do roku poprzedniego.

Przykładem firmy kosmetycznej, która z pomocą Funduszy Europejskich rozwinęła potencjał innowacyjny jest spółka OnlyBio.life z grupy Tech HUB. Zajmuje się ona produkcją ekologicznych kosmetyków i środków czystości. Unijne dotacje pozwalają firmie prowadzić prace B+R nad nowymi produktami i z sukcesem wprowadzać je na rynki zagraniczne. Budowa centrum B+R, zrealizowana z udziałem ponad 5 mln zł z Programu Inteligentny Rozwój, okazała się dla OnlyBio.life strzałem w dziesiątkę. „Nie będzie nadużyciem, jeśli powiem, że nowo wprowadzone serie dosłownie znikają z półek” – podkreśla Marcin Pawlikowski, szef grupy, do której należy spółka. Nie przypadkiem produkty z nowego laboratorium tak znakomicie spełniają oczekiwania klientów. „Chcąc posiadać istotną przewagę w branży kosmetyków naturalnych, trzeba stawiać przed sobą wysoko zaawansowane technologiczne wyzwania. Wykorzystywanie w produktach Onlybio.life biosurfaktyny z rzepaku jest efektem jednego z nich” – ocenia Marcin Pawlikowski. Prace B+R jego firma prowadzi też nad kosmetykami opartymi na ekstraktach z pofermentów. Nowa technologia zapewni produktom działanie biobójcze i wirusobójcze przy zachowaniu czystości ekologicznej i w pełni naturalnego składu. Wartość projektu wynosi ponad 25 mln zł, z czego 18 mln to wsparcie z Programu Inteligentny Rozwój. Program dofinansował też uczestnictwo spółki w zagranicznych targach i imprezach wystawienniczych. Pozwoliło to na wprowadzenie nowych produktów na tak wymagające rynki, jak rynek azjatycki i Ameryki Południowej (konkretnie Brazylii).

Jak rozwijać innowacje z pomocą Funduszy Europejskich?

Większość wymienionych firm korzystało z dofinansowania różnych etapów rozwoju innowacji. Wymagało to realizacji kilku projektów (czasem z różnych konkursów) poprzedzonych złożeniem kilku wniosków. Nowy program wspierający rozwój innowacyjności – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (czyli następca POIR) – wprowadza w tym zakresie znaczne uproszczenie. Wiele etapów będzie można zawrzeć w jednym wniosku, a następnie realizować w ramach tego samego projektu. Jak to możliwe? Otóż projekt prowadzony przez przedsiębiorcę będzie mógł mieć charakter modułowy. Jeden z modułów jest obowiązkowy (to element prac B+R lub inwestycji w infrastrukturę B+R), a reszta fakultatywna. Krótko mówiąc, można będzie dobrać kilka modułów i zestawić je w całość, jako jeden projekt. I już! Jakie są fakultatywne moduły? Będzie ich pięć: wdrożenie wyników prac B+R, cyfryzacja, zastosowanie tzw. zielonych technologii, internacjonalizacja (czyli wprowadzenie produktu na rynki zagraniczne) oraz moduł szkoleniowy. Można spośród nich wybrać, co komu pasuje.

Warto też skorzystać z fachowej pomocy Funduszy Europejskich dla firm planujących prowadzenie działalności innowacyjnej. Oferowana jest w formie bezpłatnych usług informacyjnych ekspertów STEP.  Przedsiębiorcy mają do dyspozycji także drugą ścieżkę STEP, tzw. Innovation Coach. Wspiera ona tych, którzy nawet jeszcze nie mają pomysłu, w jakim obszarze działalności firmy wdrożyć innowację. To nie jest przeszkoda! Eksperci podpowiedzą, ukierunkują, a ich pomoc będzie przyjazna i, co ważne, „szyta na miarę”. Do skorzystania z niej wystarczy chęć. Życzymy wspaniałych innowacji rozwijanych sukcesywnie z udziałem Funduszy Europejskich.

fot. materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 500 zł dodatkowo za staż, co miesiąc. Jest ustawa, wypłaty w III kwartale 2025 r. [dla kogo, przez ile?]

Od 1 czerwca 2025 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. 2025 poz. 620). Regulacja wprowadza szereg uprawnień dla pracowników, osób bezrobotnych, pracodawców, urzędów pracy oraz osób z niepełnosprawnościami. Nowa ustawa daje możliwość otrzymania ponad 500 zł za staż. Poniżej szczegóły, bo trzeba wiedzieć, że regulacja nie jest skierowana dla tak wielu, jakby się mogło wydawać i na tak długo, jakby chciano.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Kiedy nauczycielowi trzeba wypłacić nagrodę jubileuszową? [Przykład]

W jakim terminie należy wypłacić nagrodę jubileuszową nauczycielowi? Jak obliczyć wysokość nagrody jubileuszowej?

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

1700 zł dla każdego? Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w Polsce – co to oznacza dla Ciebie i budżetu?

Wyobraź sobie: co miesiąc 1700 zł na Twoim koncie – bez pytań, bez wniosków, dla każdego. Brzmi jak science fiction? Właśnie to proponują niektórzy eksperci, chcąc zastąpić dzisiejsze świadczenia rodzinne, w tym 800 plus, jednym, powszechnym przelewem. Wyjaśniamy, skąd ten pomysł, ile by to kosztowało budżet państwa i dlaczego wywołuje tak gorące dyskusje w Polsce.

Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Orzeczenie o niepełnosprawności 2025: Sprawdź listę 150 chorób dających prawo do stałej opieki i rehabilitacji

Lista 150 chorób, które automatycznie uprawniają do wskazań w punktach 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności, to prawdziwe ułatwienie dla chorych i ich rodzin. Oznacza to, że osoby z tymi schorzeniami – po potwierdzeniu diagnozy – zyskują prawo do stałej opieki oraz pierwszeństwo w rehabilitacji społecznej i zawodowej, bez konieczności szczegółowego udowadniania swojej niesamodzielności.

REKLAMA

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał przekraczający 32 lub 35 st. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie? Miały zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2025 r. Okazuje się, że wejdą ale najwcześniej po 1 stycznia 2027 r.

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA