REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silne hasło zabezpieczające to podstawa. Dlaczego wciąż to ignorujemy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bezpieczne hasła w świecie cyberzagrożeń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w czasach, gdy pasword1234 wciąż jest jednym z najpopularniejszych ustawianych haseł do poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych, menedżer haseł to dobry pomysł? Pomaga w zarządzaniu hasłami, ale nie jest idealny.

Password1234 wciąż powszechne 

REKLAMA

Nie ma bezpieczeństwa bez silnego hasła zabezpieczającego. To podstawowa zasada cyberhigieny, którą powtarzają od lat specjaliści ds. bezpieczeństwa. Jednak wielu użytkowników, mimo świadomości zagrożeń, wciąż ustawia proste hasła. Na listach najpopularniejszych haseł, służących do ochrony kont internetowych i poczty e-mail, od lat królują znane sekwencje typu „123456”, „admin” czy „password”, które haker jest w stanie złamać w ciągu sekundy. Jednak proste hasła to nie jedyny grzech popełniany przez internautów.

REKLAMA

Powszechnym błędem jest używanie tego samego hasła do różnych serwisów. W takim przypadku, wystarczy, że haker przejmie hasło z jednego miejsca, a zyskuje dostęp do pozostałych kont internetowych. Szacuje się, że przeciętny internauta posiada ponad dwadzieścia kont. Trudno się zatem dziwić, że nie jest w stanie zapamiętać tylu haseł i często idzie po linii najmniejszego oporu. - mówi Robert Dziemianko, Marketing Manager w G DATA Software.

Kradzież danych uwierzytelniających to powszechny proceder. W obecnych czasach niemal każdego dnia do tego dochodzi, a dane zazwyczaj trafiają do Darknetu. W połowie roku rodzime media informowały o dostępnych na czarnym rynku milionach loginów i haseł polskich użytkowników, pochodzących między innymi z poczta.onet.pl, poczta.wp.pl, online.mbank.pl, ingbank.pl, gov.pl, morele.net, x-kom.pl, allegro.pl czy facebook.com. Pewnego rodzaju ciekawostką jest fakt, iż w skali globalnej liczba skradzionych numerów kart kredytowych, loginów i haseł jest tak duża, że ich ceny w Darknecie spadają.

Jak ukrócić proceder kradzieży danych? Co zrobić, aby zachęcić użytkowników do generowania mocnych i trudnych do złamania haseł? Eksperci rekomendują stosowanie menedżera haseł, czyli aplikacji pozwalającej przechowywać, zarządzać i generować hasła dla różnych kont użytkownika.

 

Czy menedżer haseł to dobry pomysł?

REKLAMA

Jak wygląda stosowanie menedżera haseł? Pracę z menedżerem haseł rozpoczyna się od stworzenia głównego hasła do tzw. przechowalni tożsamości, do której następnie umieszcza się wszystkie hasła i loginy. Menedżer przechowuje zapisane hasła w bazie danych, która może być przechowywana lokalnie na urządzeniu użytkownika lub u zewnętrznego usługodawcy, na przykład w chmurze publicznej. Największe zalety menedżera obejmują konieczność zapamiętania tylko jednego hasła, pozwalającego na odblokowanie i uzyskanie dostępu do wszystkich informacji przechowywanych w bazach danych, a także generowanie przez aplikację złożonych, długich i trudnych do odgadnięcia kombinacji znaków lub sentencji. Narzędzie może również służyć do przechowywania danych kart płatniczych, dokumentów i tym podobnych. Niemniej jednak nie jest to rozwiązanie idealne, o czym świadczą głośne incydenty, takie jak ubiegłoroczne niedociągnięcia LastPass, czy ogromne kłopoty firmy Okta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O co chodziło? Pod koniec ubiegłego roku serwis internetowy „Wired” w artykule „Yes, It’s Time to Ditch LastPass” apelował do swoich czytelników, aby raz na zawsze pozbyli się tego menedżera. Co skłoniło dziennikarzy, aby namawiać użytkowników do tak radykalnego kroku?

LastPass w listopadzie poinformował, że nieznani sprawcy uzyskali dostęp do chmurowej usługi przechowywania danych, którą twórcy LastPass wykorzystywali do składowania kopii zapasowych. Atakujący wyłuskali na tej podstawie dane o klientach, w tym także ich hasła oraz nazwy użytkowników. Niestety, nie była to pierwsza wpadka tej firmy. We wcześniejszych latach LastPass padł ofiarą kilku innych ataków. Również w lutym 2023 roku firma nie poradziła sobie z atakiem hakerów.

Bardzo blisko poważnej wpadki był w październiku bieżącego roku Password1, jeden z największych konkurentów LastPass. Pracownicy tej firmy wykryli niezwykłą aktywność polegającą na tworzeniu i wprowadzaniu częstych zmian do kont administracyjnych. W tym samym czasie tożsame incydenty odnotowały dwie inne firmy: BeyondTrust oraz Cloudfare. We wszystkich przypadkach udało się powstrzymać napastników. Całą trójkę łączyło to, że korzystały z platformy do zarządzania tożsamością i dostępem Okta. W międzyczasie okazało się, że hakerzy włamali się do systemu obsługi klienta Okta i doszło do naruszenia danych uwierzytelniających. Początkowo szefowie firmy tłumaczyli się, że incydent dotyczy tylko jednego procenta klientów, aczkolwiek pod koniec listopada okazało się, że szkody były znacznie większe. Wśród poszkodowanych znalazły się dwa znane hotele z Las Vegas: MGM Resorts International oraz Caesars Entertainment.

Sto procent bezpieczeństwa w internecie? Nie da się 

Firmy takie jak Okta, Twilio, KeePass, są łakomymi kąskami dla cyberprzestępców, bowiem jeśli atak się powiedzie, zyskują dostęp do uprzywilejowanych poświadczeń setek organizacji. Jak do tej pory nikomu nie udało się znaleźć metody pozwalającej zapewnić sto procent bezpieczeństwa w internecie. Menedżer hasła nie stanowi wyjątku i na jego użytkowników czyhają różnego rodzaju zagrożenia. Jak pokazują przykłady LastPass czy Okta, dostawcy rozwiązań poprzez swoje zaniedbanie otwierają furtki hakerom.

- Hakerzy, aby dostać się do menedżera haseł, wykorzystują urządzenia zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. W takim przypadku przechwytują hasło główne, a tym samym zyskują pełen dostęp do przechowywanych danych uwierzytelniających. Dlatego użytkownicy menedżerów haseł powinni zainwestować w godny zaufania program antywirusowy. Notabene, wiodący dostawcy antywirusów oferują menedżery haseł w pakiecie z oprogramowaniem bezpieczeństwa. - tłumaczy Robert Dziemianko. 

Jak zatem wybrać najlepiej? Przy wyborze rozwiązania należy kierować się opiniami użytkowników. Jeśli menedżer haseł ma słabe recenzje, a na dodatek ograniczoną funkcjonalność, nie warto z niego korzystać. Zaoszczędzenie kilkunastu złotych miesięcznie nie powinno być w takim przypadku priorytetem. Poza tym nie można ulegać fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa, co jest częstym błędem popełnianym przez użytkowników. Wychodzą oni z założenia, że skoro posiadają wysokiej klasy narzędzie do ochrony kont internetowych oraz poczty elektronicznej, mogą ograniczyć swoją czujność w zakresie reagowania na podejrzane e-maile.

Zobacz także: Czeka nas kolejny przełom w sztucznej inteligencji? 4 trendy na 2024 rok
BNR: Oprogramowanie Microsoftu umożliwiało hakerom dostęp do skrzynek pocztowych

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dofinansowanie do wymiany dachu 2025 - jak uzyskać? Komu przysługuje? Jakie dopłaty do wymiany dachu w 2025 roku?

Masz dach do wymiany? W 2025 roku możesz skorzystać z różnych form dofinansowania – zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. Sprawdź, jakie programy obejmują dopłaty do wymiany pokrycia dachowego, kto może z nich skorzystać i gdzie złożyć wniosek. Lista programów.

Wakacyjne promocje na paliwo 2025 – gdzie zatankujesz najtaniej?

Pierwszy wakacyjny weekend to czas intensywnych wyjazdów – sprawdź, gdzie zatankujesz najtaniej dzięki tegorocznym promocjom na paliwo. Oto zestawienie największych zniżek, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na jednym baku.

Do odbiorców gazu masowo trafiają listy. Chodzi o pieniądze. Kwoty zaczynają się od 1 tysiąca, a dochodzą do kilkunastu tysięcy

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

REKLAMA

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Co daje umiarkowany stopień niepełnosprawności? Ulgi, zasiłki, karta parkingowa i prawa pracownicze w 2025 roku

Masz umiarkowany stopień niepełnosprawności? Sprawdź, co Ci przysługuje w 2025 roku – dodatkowe dni urlopu, krótszy czas pracy, dopłaty z PFRON nawet do 3000 zł, zasiłki z MOPS i kartę parkingową. Nie trać świadczeń przez brak informacji – poznaj swoje prawa krok po kroku.

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy
Uważaj na dofinansowanie z PFRON. Jeśli bliska osoba umrze, pieniądze przepadną! Nawet przy remoncie za 50 tys. zł. To ryzyko, o którym nikt nie mówi

Dofinansowanie z PFRON może pomóc w walce z barierami – sfinansować remont łazienki, zakup pieluch czy sprzętu rehabilitacyjnego. Ale mało kto wie, że jeśli osoba, dla której składany był wniosek, umrze przed wypłatą środków pieniądze przepadają. Takie sytuacje zdarzają się nie tylko przy drobnych zakupach, ale i przy inwestycjach wartych dziesiątki tysięcy złotych. I nikt za to nie odpowiada.

REKLAMA

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

REKLAMA