REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OPEC rozważa porzucenie dolara

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ed Crooks

REKLAMA

Rafael Correa, prezydent Ekwadoru, powiedział, że OPEC powinien sprzedawać ropę za mocną walutę. Wyraził tym powszechne niezadowolenie członków OPEC.

Sprzedając ropę za słabą walutę (dolary), przekazujemy rentę krajom rozwiniętym. Będziemy musieli eksportować więcej ropy, aby kupić tyle samo towarów i usług - oświadczył Correa.

Takie nastroje doprowadziły OPEC do powołania ministerialnego zespołu analizującego możliwości ustalania cen w walucie innej niż dolar.

Choć członkowie OPEC nie bez racji skarżą się na słabość dolara, próba zmiany może uderzyć w nich rykoszetem. Dla Iranu i Wenezueli presja na dolara może być formą odwetu na USA, natomiast gospodarka wielu innych członków OPEC może ucierpieć na odejściu od amerykańskiej waluty. Obawy saudyjskiego rządu związane z dolarem znalazły wyraz w wypowiedzi ministra spraw zagranicznych, księcia Saud al-Faisala, który przed szczytem ostrzegł ministrów OPEC, że zawarcie w końcowej deklaracji wzmianki o słabości dolara może spowodować jego załamanie.

- Sama wzmianka o tym, że OPEC analizuje sprawę dolara, będzie miała wpływ na sytuację - powiedział.

Ta wypowiedź odzwierciedla sposób myślenia polityków w krajach rozwiniętych, którzy niepokoją się postępującą słabością dolara, ale także możliwymi skutkami otwartego poruszania tej kwestii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Członkowie OPEC, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, wzmacniają swoją pozycję na rynkach finansowych (m.in. walutowych i obligacji) dzięki wtórnemu obrotowi petrodolarami. Przychody krajów OPEC z ropy naftowej wzrosły od 1998 roku pięciokrotnie (w tym roku szacuje się je na 658 mld dol.). W ostatnich latach to producenci ropy naftowej najszybciej na świecie gromadzą rezerwy walutowe. Oficjalne rezerwy Arabii Saudyjskiej według szacunków MFW wynoszą 227 mld dol. Gdyby rynki walutowe powzięły podejrzenie, że kraje OPEC zamierzają ustalać ceny ropy na podstawie koszyka walut i w związku z tym będą zmniejszać rezerwy dolarowe, kurs dolara spadłby jeszcze niżej, a to nie tylko obniżyłoby wartość dolarowych aktywów Arabii Saudyjskiej i innych członków OPEC, ale i efektywną cenę ropy naftowej.

Arabia Saudyjska wielokrotnie potwierdzała, że zachowa mechanizm łączący riala z dolarem, i to mimo presji na rewaluację, która pomogłaby powstrzymać wzrost inflacji. Na spotkaniu w Rijadzie przedstawiciele pozostałych krajów OPEC, wraz z Nigerią, dawali do zrozumienia, że myślą o dywersyfikacji rezerw przez odejście od dolara. Od kilku miesięcy także i Zjednoczone Emiraty Arabskie przewalutowują swe rezerwy.

Jose Pedro de Morais, minister finansów Angoli, ostrzegł: - Wobec głębokich powiązań gospodarki OPEC z dolarem, pochopne działanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Javier Blas, Ed Crooks z Rijadu

Tłum. E.G.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA

Rewolucja w zasiłku pogrzebowym: świadczenie od sierpnia 2025 r. i dla większej liczby osób. Niespodzianka od MRPiPS

„Koniec okrutnego prawa” – ogłosiła minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy dotyczące zasiłku pogrzebowego oznaczają przełom dla wielu rodzin po stracie dziecka. Od teraz, aby otrzymać świadczenie, nie będzie już konieczne przeprowadzanie kosztownych badań genetycznych w celu ustalenia płci dziecka.

Single, bezdzietni i ci, z jednym dzieckiem będą płacić nowy, duży podatek? Ta sprawa już jest w Sejmie. Miliony Polaków zalała fala oburzenia

Czy single i pary z jednym dzieckiem zapłacą nowy podatek? Do Sejmu trafiła obywatelska propozycja wprowadzenia dodatkowej daniny, przypominającej historyczne "bykowe". Pomysł już wywołał ogromne emocje. Czy Polska wraca do rozwiązań z czasów PRL-u?

Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.

Zasiłek stały z MOPS – ile wynosi, jak go uzyskać i komu przysługuje w 2025 roku?

Ile wynosi zasiłek stały z MOPS w 2025 roku i jak go uzyskać? Czy zasiłek stały z MOPS wlicza się do emerytury? Komu przysługuje to świadczenie i jakie trzeba spełniać kryteria dochodowe? Jakie dokumenty złożyć, by dostać zasiłek stały z pomocy społecznej? Czy można łączyć zasiłek stały z innymi świadczeniami z MOPS? Sprawdź aktualne zasady przyznawania zasiłku stałego, wysokość kryterium dochodowego na 2025 rok oraz zobacz, czy masz prawo do wsparcia finansowego z pomocy społecznej!

REKLAMA

Masz taki dowód osobisty? Pod żadnym pozorem go nie wyrzucaj go! Może zapewnić Ci wyższą emeryturę. Nawet kilkaset złotych więcej

Mimo że stare dowody osobiste często traktowane są jako zwykłe pamiątki, to mało kto wie, że ich posiadanie może przynieść konkretne korzyści. W niektórych przypadkach mogą one stanowić wartościowe źródło informacji i pomóc zyskać wyższe świadczenie. Jak to możliwe? Oto szczegóły. 

Student pracuje w wakacje. Co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Po rozwiązaniu umowy o pracę rodzice powinni ponownie zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nadal się uczy i nie ukończyło 26 lat. To ważne dla ciągłości ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA