REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapewnij sobie ubezpieczenia na Wyspach

Marcin Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy Polacy są w Wielkiej Brytanii czy Irlandii od razu objęci publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym. W początkowym okresie pobytu można kupić jeszcze w Polsce ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Polacy korzystający z publicznej służby zdrowia za granicą szukają nierzadko także możliwości wykupienia prywatnych polis zdrowotnych działających za granicą. Okazuje się, że mogą je znaleźć, nie tylko na miejscu, ale też u polskiego pośrednika, sprzedającego polisy przez internet.

Nie wszyscy Polacy są w Wielkiej Brytanii czy Irlandii od razu objęci tamtejszym publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Przed wyjazdem z kraju

REKLAMA

Część problemów w początkowym okresie pobytu można załatwić, kupując jeszcze w Polsce ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Przy czym trzeba pamiętać, żeby wykupić opcję wykonywania pracy fizycznej, jeśli mamy taki zamiar. Problem w tym, że taka polisa zadziała tylko w razie kłopotów ze zdrowiem w razie nieszczęśliwego wypadku.

Pracodawcy nie zawsze początkującym pracownikom kupują polisy dające prawo do prywatnej opieki zdrowotnej. Starają się więc znaleźć ochronę na własną rękę, co dla tych słabo znających język jest problemem. Choć coraz więcej towarzystw sprzedających takie polisy czy agencji prowadzi obsługę w języku polskim, to jednak nie jest to jeszcze powszechna praktyka. Okazuje się, że tę lukę postanowiła wykorzystać polska agencja, która oferuje Polakom za granicą zakup polis przez internet. Oczywiście współpracuje przy tym z irlandzkim towarzystwem.

- Klienci pozyskując informacje w języku polskim czują się raźniej - mówi Zofia Dmochowska z firmy Ubezpieczeniaonline.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dodaje, Polacy nie wiedzą, jak ocenić ofertę przedstawioną im w obcym języku, nie wiedzą na przykład, co oznacza leczenie w sali półprywatnej czy ile może kosztować doba w szpitalu. Efekt jest taki, że boją się, że zapłacą za polisę, o której wartości przekonają się dopiero po szkodzie. W przypadku ciąży irlandzcy ubezpieczyciele stosują aż 52-tygodniowy okres karencji. Oznacza to, że jeżeli kobieta wykupi ubezpieczenie już będąc w ciąży, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów opieki z nią związanej.

Nie od razu po polisę

W każdym razie niewątpliwie warto zadbać o to, aby dobrze poznać zasady działania systemu zdrowotnego kraju, do którego się wybieramy.

- Ciężarna kobieta wyjeżdżająca do swojego męża pracującego w Irlandii powinna wiedzieć, że nie opłaca jej się wykupywać prywatnego ubezpieczenia od razu po przyjeździe - mówi Zofia Dmochowska.

Wyjaśnia, że jako osoba przyjezdna do Irlandii, przy tym niepracująca w tym kraju, kobieta w ciąży ma prawo do publicznej służby zdrowia. Zasadniczo jest ona bezpłatna, bo płaci się tylko za pierwszą wizytę u lekarza - 50 euro, a sam poród i trzy dni pobytu w szpitalu nic nie kosztują. Niestety, w razie komplikacji związanych ze stanem zdrowia matki, za kolejne dni pobytu trzeba płacić nawet po 400 euro. Opieka nad dzieckiem przez kolejne sześć tygodni jest bezpłatna - dopiero po tym terminie trzeba płacić za leczenie. I tu przydałaby się zawarta odpowiednio wcześniej polisa. Przy czym trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, czy polisę chcemy kupić bezpośrednio w Irlandii czy przez polskiego internetowego pośrednika, musimy mieć tzw. numer PPS, czyli numer ubezpieczenia społecznego w Irlandii.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA