REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmniejszyć obiążenia kredytowe

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeden kredyt na zakup telewizora, drugi na meble, do tego karta kredytowa. Z kilku drobnych rat robi się poważne obciążenie domowego budżetu. Jaki jest sposób na zmniejszenie ciężaru kilku kredytów?

 

 

Co prawda obecny system monitowania zdolności kredytowej prowadzony zarówno przez banki i inne instytucje udzielające pożyczek jak i Biuro Informacji Kredytowej ma wykluczyć nadmierne zadłużanie się konsumentów, ale wciąż nie jest to system doskonały. Co gorsza, zazwyczaj bardziej optymistycznie niż te instytucje patrzymy na swoje możliwości finansowe. Gdy więc bank odmówi kredytu, gotowi jesteśmy korzystać z pożyczek udzielanych przez różne instytucje, dla których brak zdolności kredytowej nie jest kategorią dyskwalifikującą kandydata na pożyczkobiorcę. W ten sposób wpadamy jednak w pułapkę o podwójnym dnie. Mało, że ryzykujemy w związku ze zbyt optymistyczną oceną swojej sytuacji finansowej, to na dodatek godzimy się na pożyczenie pieniędzy na bardzo niekorzystnych warunkach, zwłaszcza w zakresie kosztów obsługi zadłużenia.

Stosunkowo najprostszym sposobem ratowania się przed zaciskającą się pętlą zadłużenia, zwłaszcza gdy składa się nań kilka zobowiązań, jest skonsolidowanie długu. Sposobem na to jest zaciągnięcie specjalnego kredytu, który praktycznie udzielany jest bezgotówkowo, gdyż bank przelewa określone transze pożyczki na konta poprzednich wierzycieli.

Plusy jednego kredytu

Przez tego rodzaju działanie można osiągnąć kilka korzyści. Przede wszystkim możemy obniżyć administracyjne koszty obsługi. Jest to możliwe dzięki temu, że po zmianie całe zadłużenie obsługiwał będzie jeden bank na jednym rachunku. Już choćby z tej racji koszt będzie niższy. Ponadto kredyt konsolidacyjny może być niżej oprocentowany niż wszystkie lub przynajmniej znaczna część starych zobowiązań. Istotną okolicznością może być także to, że na okoliczność kredytu konsolidacyjnego podpisujemy nową umowę. Jest to więc okazja do tego, by na nowo ustalić warunki tejże umowy kredytowej. Przede wszystkim możemy elastycznie dostosować czas spłaty zobowiązania. Jeśli wydłużymy ją w czasie, to choć zsumowane koszty obsługi takiej pożyczki za cały okres automatycznie wzrosną, to jednak wysokość miesięcznego obciążenia może być nawet o 1/3 lub połowę niższa niż suma zobowiązań z okresu sprzed konsolidacji. W ten sposób, tylko poprzez negocjacje i zawarcie nowej umowy, uzyskamy więc radykalną poprawę płynności.

Zabezpieczenie hipoteczne

Na tym nie koniec. Większość kredytów konsolidacyjnych oferowanych przez banki ma charakter kredytów bądź pożyczek hipotecznych. A to oznacza, że ich oprocentowanie jest niższe niż jakiekolwiek inne kredyty i pożyczki. Ponadto przy okazji załatwiania kredytu konsolidacyjnego możemy ustalić nowy termin spłaty całego zobowiązania i np. wydłużyć go w czasie, by płacone na bieżąco raty miesięczne dały nam większą swobodę w gospodarowaniu pieniędzmi.

Zresztą jeśli tylko poprzednie zobowiązania niebezpiecznie zbliżyły się do górnej granicy naszej zdolności kredytowej, a tym bardziej ją przekroczyły, bank rozpatrujący nasz wniosek o kredyt konsolidacyjny sam zaproponuje rozłożenie go na okres dłuższy, przekraczający termin spłaty udzielonego nam najdłuższego kredytu.

Właściwy moment na decyzję

By jednak uzyskać w banku kredyt konsolidacyjny, jak w przypadku każdego innego kredytu, musimy dysponować zdolnością kredytową. Dlatego o konsolidacji trzeba pomyśleć wcześniej, niż zaczną się kłopoty ze spłatą choćby jednego zobowiązania, które ma być konsolidowane. Wiele osób, które w obliczu kłopotów z obsługą zadłużenia decyduje się na kredyt konsolidacyjny, nie kryje rozczarowania, że bank promujący takie kredyty wykazuje dużą wstrzemięźliwość w przychylnym załatwieniu sprawy lub wręcz odmawia takiego kredytu. Często dzieje się tak nawet wtedy, gdy kandydat na kredytobiorcę formalnie ma czyste konto w Biurze Informacji Kredytowej, a bank udzielający kredytów konsolidacyjnych uparcie twierdzi, że wnioskodawcy brak jest zdolności kredytowej.

Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy starania są spóźnione i np. zainteresowana osoba, szukając ratunku na własną rękę, np. zadłużyła się do granic limitu w ramach jednej lub nawet kilku kart kredytowych, wykorzystuje non stop limit debetowy itp. Trzeba bowiem wiedzieć, że te krótkoterminowe zobowiązania także brane są pod uwagę przez bank przy ustalaniu zdolności kredytowej wnioskodawcy. Dlatego zamiast szukać łatwego ratunku na chwilę, licząc, że w przyszłości jakoś tam będzie, lepiej o kredycie konsolidacyjnym pomyśleć nawet na zapas.

JAK TO ZROBIĆ...

Jak skonsolidować kilka kredytów w jeden

PROBLEM: Konsument w różnych terminach zaciągał kredyty w bankach. W efekcie kilka razy w miesiącu spłaca raty kapitałowe i odsetki od zadłużenia. Traci na to czas i pieniądze.

ROZWIĄZANIE: By zaoszczędzić na czasie i pieniądzach (kosztach), należy wszystkie takie zobowiązania kredytowe zamienić w jedno. W tym celu najpierw oceniamy obciążenia kredytowo-pożyczkowe, wyliczając, ile wynosi spłata kapitału, a ile koszty obsługi długu. Następnie sprawdzamy ofertę banków w zakresie kredytów konsolidacyjnych, porównując zwłaszcza sumę kosztów obsługi starych długów z kosztem kredytu konsolidacyjnego. Sprawdzamy też, czy nie moglibyśmy najpoważniejszego zadłużenia zamienić w taki kredyt konsolidacyjny lub refinansowy, zwiększając jego wysokość o kwoty pozostałych, niespłaconych jeszcze zobowiązań. Na koniec wybieramy taki kredyt, z którym związane są najniższe koszty.


EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA