REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karty kredytowe: co daje ubezpieczenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polisa przy karcie może chronić na wypadek choroby lub wypadku. Jest też sposobem na zapewnienie spłaty długu na samej karcie. Mimo konkurencji na rynku, trzeba uważać na warunki ubezpieczenia karty.

 

Dodanie dodatkowych usług do karty kredytowej spełnia trzy funkcje. Po pierwsze, może zabezpieczać bank i samego posiadacza karty lub jego rodzinę na wypadek nieszczęśliwych wypadków czy choroby.

REKLAMA

Polisa może bowiem albo dać dodatkową wypłatę (z tradycyjnego ubezpieczenia NNW), albo pokrycie kosztów kredytu w karcie, którego klient nie może spłacić w wyniku wypadku, po którym jest niezdolny do pracy czy w ogóle traci życie. Po drugie, to dodatkowe źródło przychodów dla banków, bo za sprzedanie polis do kart dostają one prowizję. Dla obu stron: banków i ubezpieczycieli, to póki co wciąż dobry interes, bo klienci zwykle nie pamiętają o dodatkach do kart i nie korzystają np. z pakietów assistance, które pozwalają uzyskać pomoc np. w razie kłopotów z otwarciem zamka w domu.

Po trzecie, takie wzbogacanie karty to też sposób na przyciągnięcie klientów dodatkowymi usługami. Obecnie mamy sytuację, w której dołączenie polisy do karty nie tyle zwiększa zainteresowanie, ale brak ubezpieczenia może skutkować rezygnacją z oferty banku.

Klienci, którzy wraz z kartą kredytową otrzymali ubezpiecznie, muszą jednak pamiętać, żeby sprawdzić, co kryje się pod atrakcyjnie brzmiącymi nazwami pakietów i przestrzegać pewnych zasad dotyczących np. zgłoszenia szkód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenia kart są pełne obostrzeń

REKLAMA

Pakiety ubezpieczeń do kart są coraz bogatsze, bo to dobry sposób na przyciągnięcie klientów i zapewnienie sobie dodatkowych przychodów i bezpieczeństwa przez bank. Klienci muszą jednak wciąż sprawdzać zakres takiej ochrony, żeby przy próbie jej wykorzystania nie czuć się oszukanymi.

Choć pakiety ubezpieczeń dodawane do kart noszą bardzo atrakcyjne nazwy, kryją niestety pewne ograniczenia. Na przykład ubezpieczenie na wypadek utraty pracy dodawane do kart kredytowych niestety nie pozwala na spłatę całego kredytu zaciągniętego w karcie. Towarzystwa i banki uzgadniają bowiem pewne limity odpowiedzialności. Zapisują na przykład, że ubezpieczyciel przejmie na siebie obowiązek dokonywania spłat salda zadłużenia w formie 12 miesięcznych rat. Jednak gdy czytamy dalej, okazuje się, że to saldo nie może być wyższe niż 5 proc. zadłużenia i nie więcej niż np. 2 tys. zł. Jedynym plusem takiej polisy jest to, że ubezpieczyciel finansuje tzw. minimalną kwotę spłaty, co zapewnia klientowi utrzymanie statusu wiarygodnego klienta. Z kolei towarzystwa w ten sposób chronią się przed przypadkami, w których osoba przeczuwająca kłopoty w pracy zaciąga kredyt na karcie, żeby mieć środki na utrzymanie w czasie poszukiwania nowego zajęcia. Dodatkowym zabezpieczeniem w takim wypadku jest tzw. franszyza czasowa, nazywana też okresem karencji. Przewiduje ona, że ochrona na wypadek utraty pracy rozpoczyna się np. po 90 dniach od podpisania deklaracji o przystąpieniu do umowy.

Intrygująco brzmi też ubezpieczenie najniższej ceny, reklamowane jako oferta dla oszczędnych. Ma bowiem pozwalać na zwrot różnicy między ceną zakupu towaru (oczywiście przy płatności kartą) a niższą ceną tego samego towaru, którą klient w ciągu 30 dni od zakupu wypatrzy w ofercie sprzedaży towaru, np. w prasie, katalogu czy reklamie. Przy czym nie dotyczy to np. żywności, roślin czy zwierząt oraz wszelkich towarów kupionych za pośrednictwem internetu lub telefonu.

Nawet jeśli będziemy mieli polisę, to nie zadziała ona, jeśli nie będziemy przestrzegali pewnych obostrzeń, które powodują wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa. Standardem jest np. brak odpowiedzialności za wypadek pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych podobnie działających środków. Ale w poszczególnych ofertach można znaleźć też inne dotkliwe wyłączenia. Na przykład w Lukas Banku posiadacze kart Maxima i Maxima Plus (ubezpieczyciel - Cardif) nie będą objęci ochroną w czasie prowadzenia przez ubezpieczonego pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień. Wymienia się tu nie tylko prawo jazdy, ale też dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym. To wyłączenie może stać się powodem do sporu, w którym klienci nie stoją na przegranej pozycji. Towarzystwo chcąc odmówić wypłaty będzie musiało wykazać, że np. brak badań technicznych przyczynił się do wypadku. Jeśli np. na prawidłowo jadący samochód wpadł TIR, trudno będzie towarzystwu odmówić skutecznie wypłaty.

Do sporu z ubezpieczycielem mogą prowadzić też wymogi dotyczące zgłoszenia szkody. Na przykład rzecznik ubezpieczonych zajmował się sprawą, w której zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania ze względu na niezachowanie przez skarżącego określonego w warunkach ubezpieczenia obowiązku zgłoszenia kradzieży lub rabunku policji w ciągu 46 godzin od chwili ujawnienia się zdarzenia. Skarżący twierdził, iż zdarzenie w postaci kradzieży karty zostało ujawnione w dniu otrzymania wyciągu z konta, a tym samym dokonując zgłoszenia tego faktu na drugi dzień, dochował terminów określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

ZE STRONY PRAWA

Zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych, banki przejmują odpowiedzialność za transakcje zrealizowane przy użyciu utraconej karty do czasu złożenia zastrzeżenia, od kwoty powyżej 150 euro. Oznacza to, niestety, że straty do około 550 zł (przy obecnym kursie euro) trzeba by pokrywać z własnej kieszeni. Dlatego coraz częściej w tzw. pakietach bezpieczeństwa dodawanych do kart mamy ochronę do kwoty 150 euro.

JAK TO ZROBIĆ...

Jak skorzystać z ubezpieczenia przy karcie

PROBLEM: Wyjeżdżam za granicę na zaproszenie i koszt naszego partnera z Francji. Chciałbym skorzystać z polisy kosztów leczenia dodanej do karty, ale tam warunkiem jest zakup np. biletu lotniczego. Co zrobić, żeby jednak mieć zabezpieczenie?

ROZWIĄZANIE: Większość warunków ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą przewiduje wymóg opłacenia czy to wycieczki, czy biletu lotniczego tą kartą kredytową. Gdy nie mamy takiej możliwości, wystarczy dokonanie innego zakupu, ale już po przekroczeniu granicy naszego państwa. Zwykle taka polisa jest ważna przez 60 dni w roku, w związku z tym, po powrocie z zagranicy, trzeba dokonać jakiejś transakcji kartą, żeby przerwać ochronę. Gdy wyjeżdżamy kolejny raz, procedurę trzeba powtórzyć.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
A na Dzień Matki wspólny wyjazd i noclegi w hotelu ze SPA: jak to zorganizować

Zamiast kwiatów czy biżuterii – wspólny wyjazd. Najlepiej tam, gdzie można się zrelaksować, zadbać o ciało i duszę oraz po prostu… pobyć razem. Coraz więcej osób wybiera taką właśnie formę świętowania Dnia Matki.

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

REKLAMA

Kredyt lub pożyczka: terminowa spłata rat to problem coraz większej grupy konsumentów

Aż 69 proc. osób uważa, że Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat zarządzania swoimi kredytami i pożyczkami. To jednak nie tłumaczy opóźnień w spłacie. W konsekwencji często kończy się to wpisem do ewidencji niesolidnych dłużników lub wręcz interwencją komornika.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

REKLAMA

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

Czternasta emerytura 2025 r. Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów w 2025 r. [TERMIN WYPŁAT]

We wtorek, 20 maja 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r. Projekt ten określa termin wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r.

REKLAMA