REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalny użytek z hipoteki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Największe zalety kredytów odnawialnych i hipotecznych łączą w sobie produkty bankowe określane mianem planów finansowych. Posiadają jednak również wady obu rozwiązań. Co przeważa ?

Nasz prywatny portfel kredytowy rządzi się podobnymi prawami jak biznes. Optymalnym rozwiązaniem dla finansowania bieżących wydatków jest kredyt odnawialny. Natomiast dla zainwestowania w trwałe składniki majątku, zwłaszcza we własne mieszkanie lub dom najlepszym produktem jest kredyt hipoteczny.

Atuty kredytu odnawialnego

REKLAMA

Kredyty odnawialne zaliczają się do najniżej oprocentowanych pożyczek gotówkowych, a więc takich, gdzie kredytodawca nie dyktuje nam i nie kontroluje na bieżąco na co będziemy wydatkowali pożyczone pieniądze. Obecnie takie kredyty oprocentowane są na poziomie 11-14 proc. rocznie, podczas gdy inne kredyty i pożyczki gotówkowe, zwłaszcza udzielane w ekspresowym tempie i wedle uproszczonych procedur, obciążone są rocznym oprocentowaniem 22-28 proc.

Oprócz relatywnie niskiego oprocentowania kredyty odnawialne mają wiele innych zalet, pozytywnie wyróżniających je spośród innych kredytów gotówkowych. Znaczną dogodność stanowi jednorazowe zawieranie umowy kredytowej. W większości przypadków kredytobiorca podpisuje tylko jedną roczną umowę z bankiem, która następnie odnawia się co roku na kolejne 12 miesięcy, o ile tylko kredytobiorca dotrzymywał warunków. Przede wszystkim nie dopuścił do powstania niedozwolonego salda debetowego. Wówczas przy odnowieniu umowy bank pobiera jedynie roczną prowizję. Zazwyczaj jest to 0,5-1,5 proc. przyznanego limitu kredytowego.

Korzyści z kredytu

Za tę cenę kredytobiorca ma do swobodnego dysponowania kwotę równowartą zazwyczaj sześciomiesięcznym stałym dochodom. Co istotne, oprocentowanie jest naliczane jedynie w odniesieniu do aktualnego długu (wykorzystanej części limitu), jak i okresu korzystania. Tymczasem w przypadku każdego innego kredytu gotówkowego rozliczanego w systemie miesięcznym, umowa zakłada, że rata kapitałowa spłacana jest określonego dnia miesiąca, a odsetki naliczane są za okres 30 dni. Jeśli więc nawet kredytobiorca spłaci kolejną ratę 2-3 tygodnie wcześniej, i tak obciążony zostanie odsetkami za pełny miesiąc.

Ważne jest też to, że jedynym zabezpieczeniem żądanym przez bank jest regularny wpływ na konto stałych dochodów oraz zlecenie posiadacza konta do automatycznego pobierania przez bank odsetek oraz prowizji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kredyty hipoteczne są z kolei najtańszymi kredytami długoterminowymi. Wiąże się to z zabezpieczeniem zobowiązania wobec banku w postaci wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Ponieważ uznawane jest ono za najlepszą formę zabezpieczenia, co jest równoznaczne z najniższym z możliwych ryzyk podejmowanych przez bank przy pożyczaniu pieniędzy, banki mogą stosować oprocentowanie niewiele wyższe od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. W praktyce jest to suma oprocentowania stosowana na komercyjnym rynku bankowym, a więc uśrednione oprocentowanie stosowane przez banki wzajemnie pożyczające sobie pieniądze (WIBOR, LIBOR itp.), powiększona o marżę banku, która w przypadku kredytów hipotecznych najczęściej wynosi 1-2 proc. pożyczanej sumy.

Ponieważ jednak kredyt hipoteczny udzielany jest na wiele lat, często 30, a nawet dłużej, procedura jego uzyskania jest długa i często kłopotliwa. To niewątpliwie największa wada produktów z tej grupy.

Można by uznać, że idealny produkt bankowy powinien łączyć zalety kredytu odnawialnego z kredytem hipotecznym. I takie założenie legło u genezy takiego produktu skonstruowanego przez mbank, a nazwanego planem finansowym. Obecnie zaś oczywiście pod innymi, własnymi nazwami oferowanego przez inne banki.

Zalety planów finansowych

Plany finansowe mają kształt pożyczek lub kredytów hipotecznych. By więc ubiegać się o plan, trzeba albo posiadać nieruchomość z czystą księgą wieczystą, albo np. finansować budowę takiej nieruchomości, która docelowo będzie zabezpieczona poprzez wpis hipoteki do księgi wieczystej. Jednak od standardowych kredytów i pożyczek hipotecznych różni się trybem rozliczeń. W przypadku planów trzeba regulować co miesiąc ustaloną kwotę kapitału i odsetek, ale ich zapłata powoduje, że spłaconą część kapitałowa można ponownie pożyczyć. Ma więc zastosowanie mechanizm właściwy kredytom odnawialnym. Ponadto zazwyczaj plany są rozliczane jak kredyt odnawialny, czyli odsetki nie są naliczane w trybie miesięcznym, ale każdy wpływ środków na rachunek traktowany jest jak spłata części pożyczonego kapitału.

JAK TO ZROBIĆ...

Jak zbudować plan finansowy

PROBLEM:

Często korzystamy z kredytów. Potrzebujemy pieniędzy na kupno mieszkania lub domu. Do tego niezbędny jest nam samochód na kredyt oraz środki na bieżące wydatki.

ROZWIĄZANIE:

Jeśli tylko pozwala na to nasza zdolność kredytowa, możemy zaciągnąć oddzielny kredyt hipoteczny, kredyt odnawialny oraz dodatkowo ratalny na samochód. Zamiast tego możemy od razu poszukać banku oferującego produkt z kategorii planów finansowych. Mocą jednej umowy uzyskamy środki na wszystkie wydatki. Ponadto spłacając zobowiązanie będziemy mogli spłaconą część długu ponownie wykorzystywać w formie pożyczki lub kredytu, bez podpisywania kolejnych umów kredytowych, nawet przez resztę swojego życia.

Ważne!

Niezależnie od obowiązujących stóp procentowanych, kredyt odnawialny jest oprocentowany średnio o połowę niżej od innych kredytów gotówkowych udzielanych konsumentom

Edyta Dobrowolska

gp@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. Wezwanie, które mrozi krew w żyłach?

Większość kraju była bez prądu, stanęło metro i windy, nie działały bankomaty… ten horror wydarzył się w Czechach. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. I znowu, tak jak pod koniec kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, części Francji i Belgii, doszło do poważnej awarii infrastruktury elektroenergetycznej. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już pięć miesięcy temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

REKLAMA

2333 zł miesięcznie dla każdego od 3. roku do końca życia. „Największa zmiana społeczno-gospodarcza od 1989 roku”. Sejm rozpatrzy możliwość wprowadzenia nowego świadczenia

Już wkrótce Sejm rozważy propozycję wprowadzenia rewolucyjnego świadczenia: bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 2333 zł. Pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi wiele emocji. Z jednej strony może pomóc w likwidacji ubóstwa i zmniejszyć lęk przed przyszłością, z drugiej – takie rozwiązanie bywa postrzegane jako niesprawiedliwe i nadmiernie obciążające budżet państwa.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

REKLAMA

Czy dziś 06.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Wakacje i letnie urlopy nabierają tempa. By odpoczywać beztrosko trzeba mieć pełną lodówkę i zapasy na tydzień. Kiedy po zakupy bez straty czasu i kolejek do kas: koniecznie dziś w sobotę 5 lipca czy może w niedzielę 6 lipca. Czy najbliższa niedziela jest handlowa, czy z zakazem handlu i Lidl, Biedronka oraz inne duże sklepy są nieczynne, w galerii handlowej zaś można się tylko napić kawy?

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA