REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Private banking, czyli wszystkie produkty dla nielicznych

Mirek Kuk

REKLAMA

Private banking jest symbolem relationship banking - bankowości opartej na relacjach, a nie tylko na cenie produktu. Zaufanie, komfort współpracy i długookresowa wspólnota celów to wartości, które można oferować klientowi.

Jakie cechy wyróżniają private banking na tle tradycyjnej bankowości?

- Na rynku private banking znane jest powiedzenie, które doskonale ilustruje różnicę pomiędzy bankowością detaliczną a private bankingiem. Wprawdzie nie jest ono sympatyczne, ale za to sugestywne. Otóż bankowość detaliczna to nieliczne produkty dla wszystkich, natomiast private banking to wszystkie produkty dla nielicznych. Tyle w zakresie różnic produktowych, bo przecież istotnym wyróżnikiem private bankingu jest także zaawansowane doradztwo finansowe. Współczesny rynek finansowy staje się coraz bardziej skomplikowany i jest on dla klienta w takim samym stopniu atrakcyjny, co i abstrakcyjny. Klient potrzebuje zatem przewodnika, który udzieli rady, jak oszczędzać, w co inwestować.

Czy w Polsce istnieje klasycznie rozumiany private banking?

- Przypomnę, że za klasyczny private banking przyjmuje się obsługę klientów dysponujących aktywami finansowymi o wartości od 1 mln dol. Taki private banking też już oczywiście mamy, choć nie stanowi on jeszcze odpowiednio ważnej części rynku. Praktycznie polski (i nie tylko polski) rynek private bankingu dzieli się na tzw. klasyczny i tzw. masowy. W masowym private bankingu finansowe kryteria są ustawione dla klienta zdecydowanie niżej, bowiem aktywa finansowe mogą mieć wartość tylko kilkuset tysięcy złotych. Konsekwencją dotarcia do tej grupy klientów jest konieczność uproszczenia oferty bankowej. Nie jest ona w tak dużym stopniu zindywidualizowana jak w klasycznym private bankingu. Dla przykładu: klient ma do wyboru kilka przygotowanych wariantów portfeli inwestycyjnych, ale nie ma możliwości indywidualnych uzgodnień i decyzji dotyczących zakupu poszczególnych akcji do portfela. Można przy okazji zauważyć, iż samo pojęcie masowy private banking jest paradoksalne, bo w private bankingu chodzi przecież o bankowość elitarną.

Czy polski rynek nie jest za młody na private banking?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Można takie pytanie uznać za nieco prowokacyjne, choć jeszcze do niedawna było to pytanie rzeczywiście całkiem zasadne. Odrobinę przewrotnie i przesadnie można byłoby odpowiedzieć na nie - czy nie jest już za późno? Za chwilę pewnie tak.

Polski rynek private bankingu staje się już rynkiem bardzo konkurencyjnym. Wzmożona aktywność czołowych graczy bankowych w Polsce jest tego najlepszym dowodem.

Ale czy banki nie próbują na siłę stworzyć private bankingu, mając na uwadze relatywnie niezamożne polskie społeczeństwo?

- Private banking to w pewnym stopniu także drażliwy temat właśnie z uwagi na fakt niskiej jeszcze zamożności polskiego społeczeństwa. Jednak dynamika pozytywnych przemian w tym zakresie jest ogromna. Po pierwsze: nie można już zlekceważyć grupy najzamożniejszych klientów (kilka, kilkanaście tysięcy osób), a po drugie, należy dotrzeć do tych, którzy w perspektywie kilku lat będą zamożni. Stąd m.in. zjawisko masowego private bankingu.

Czy zgodzi się pan ze stwierdzeniem, że w Polsce w private bankingu mamy bardziej do czynienia ze sprzedawcami, a nie doradcami? Jak bank powinien budować relację z klientem?

REKLAMA

- Niestety, tak i bardzo nad tym ubolewam. Na spotkaniach z klientami banków mniej czasu zajmuje mi wyjaśnianie, czym jest private banking, niż wyjaśnianie, dlaczego nie jest taki, jaki ma być. Dylemat: sprzedawca czy doradca jest powszechny nie tylko w polskiej bankowości. Zbyt często doradcy pełnią rolę jedynie aktywnego sprzedawcy, realizując przede wszystkim cele sprzedażowe banku. Jednym z podstawowych wyróżników private bankingu jest jednak zaawansowane doradztwo finansowe. Bank ma za zadanie wesprzeć realizację celów życiowych klienta w płaszczyźnie finansowej. Przy tak ważnej roli konieczne jest wzajemne zaufanie i ta szczególna więź z klientem określane jako relacje. Relacje międzyludzkie nabierają znaczenia także we współczesnej bankowości. Wszyscy marzymy o obiektywnym, profesjonalnym i lojalnym doradcy. A private banking jest przecież nawet symbolem relationship banking - bankowości opartej na relacjach, a nie tylko na cenie produktu. Zaufanie, komfort współpracy i długookresowa wspólnota celów (nieograniczona do pojedynczej transakcji) to też są wartości, które można przecież oferować klientowi. Jednak, niestety, zbyt rzadko idea relationship banking jest spełniana w praktyce. Klienci doskonale wyczuwają brak szczerości ze strony banku i potwierdzają to badania.

Ewolucja współczesnej gospodarki i społeczeństwa sprawia, iż mamy do czynienia z coraz bardziej wyedukowanym i świadomym swoich praw oraz pozycji obywatelem, konsumentem, pracownikiem, kontrahentem, inwestorem. Nawiązanie z nimi odpowiedniej relacji oznacza ich pozyskanie. Ludzie oczekują zrozumienia i indywidualnego podejścia.

Mając na uwadze rosnące znaczenie relacji międzyludzkich, być może kiedyś ktoś nawet zastąpi relationship banking koncepcją partnership banking - bankowości partnerskiej. Relacje pomiędzy bankiem i klientem byłyby wówczas bardziej równorzędne.

Czy w Polsce możliwe jest, aby nie tylko banki oferowały usługi typu wealth management, a np. pośrednicy finansowi?

- Jednym z większych wyzwań, przed jakimi stanie współczesna bankowość w obszarze private bankingu, będzie właśnie niezależność doradcy. Teoretycznie wydaje się, iż niezależny pośrednik finansowy mógłby być groźnym rywalem banku. Działając w interesie klienta, byłby w stanie skomponować odpowiednią ofertę z produktów różnych banków. Wówczas bank przestałby pełnić tradycyjną rolę dystrybutora produktów, a stałby się jedynie ich dostawcą do pośredników. Inspirująca wizja, chociaż może zanadto rewolucyjna.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Arch.

Leszek Dziawgo, profesor, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalista od private bankingu

Rozmawiał MIREK KUK

LESZEK DZIAWGO

profesor, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalista od private bankingu. Pracował m.in. w Banku Millennium i Raiffeisen Banku

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA