REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak planować domowy budżet

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dariusz Markowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Budżet osobisty podlega takim samym prawom jak budżet przedsiębiorstwa. Są wpływy, koszty stałe, inwestycje i kredyty. Działanie może zakończyć się sukcesem, czyli przewagą wpływów nad kosztami albo bankructwem.

Finanse osobiste powinniśmy monitorować praktycznie przez cały czas. Śledzić wpływy, sprawdzać ceny, szukać oszczędności.

REKLAMA

Co jakiś czas domowy budżet może zostać zasilony większym (niż zwykle) zastrzykiem gotówki. Dostaniemy spadek, dużą premię w pracy, bądź z powodzeniem sfinalizujemy jakąś inwestycję. Co zrobić z pieniędzmi? Po pierwsze: nie należy się ekscytować i podejmować decyzji w przypływie emocji - takie zawsze są złe. Najważniejsza zasada: nie można wydać wszystkiego na rzeczy, które nie są nam potrzebne bądź mogą później przynieść wysokie koszty.

Oczywiście część naszego niespodziewanego dochodu można wydać na przyjemności. W zależności od skali, mogą to być: wakacje, samochód lub nowy telewizor. Rekomendujemy: niech takie wydatki nie przekraczają 20 proc. wpływu. Pozostałą część pieniędzy powinniśmy zainwestować. Możemy to zrobić samodzielnie poprzez biuro maklerskie lub z pomocą firm doradztwa finansowego.

Co, gdy zabraknie pieniędzy

Jeśli proza życia wciąż zmusza nas do tego, by zwracać uwagę, na co wydajemy pieniądze, pamiętajmy o dokładnym kontrolowaniu stopnia zadłużenia. Kredyt hipoteczny czy kredyt z karty do spłacenia zawsze będą skutecznie hamować nasze fantazje finansowe. Co zatem robić? Obserwujmy uważnie wysokość oprocentowania i opłat za używanie karty kredytowej. Śledźmy notowania walut. Czytajmy analizy i pytajmy specjalistów, czy nadszedł czas na przewalutowanie naszego kredytu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z bankami można negocjować

REKLAMA

Jeśli musimy pożyczyć pieniądze, szukajmy ich tam, gdzie jest najtaniej. Najtaniej pożyczymy od rodziny i znajomych. Tańszych i szybszych kredytów nigdzie nie dostaniemy. Jeżeli nie chcemy lub nie możemy pożyczyć, skontaktujmy się z bankiem. Pamiętajmy, że każde oprocentowanie można negocjować (zwłaszcza jeżeli staramy się o większe kwoty). Trzeba unikać szybkich pożyczek gotówkowych (oprocentowanie jest tam zabójcze i potrafi wynieść nawet 1 tysiąc proc. w skali roku). Oficjalnie na umowie nie przekroczy progu dozwolonego przez państwo (czterokrotność stopy lombardowej), ale w praktyce firma będzie pobierała opłaty za wszystko: przyznanie kredytu, jego obsługę, wcześniejszą spłatę, dodatkowe rozpatrzenie wniosku itp.

Podobnie unikajmy agencji kredytowych, które ogłaszają się na słupach oświetleniowych, przystankach komunikacji miejskiej. Punkty te oferują szybkie kredyty bez zbędnych formalności. Ceną takiego luksusu jest konieczność spłacania oprocentowania powiększonego o wszelkie możliwe opłaty.

Konstruując domowy budżet, pamiętajmy nie tylko o comiesięcznym odkładaniu pieniędzy na lokacie lub inwestowanie ich w programy finansowe. Nie zapominajmy także o oszczędzaniu poprzez świadomy wybór ofert lub produktów. Na rynku dostępnych jest ich coraz więcej.

Spółka Stoen, która dostarcza energię elektryczną mieszkańcom stolicy, zachęca do jej świadomego używania poprzez np. kupno energooszczędnej żarówki. Choć kosztuje ona więcej niż zwykła, to zużywa mniej energii elektrycznej, dając przy tym więcej światła. Identyczna zasada dotyczy sprzętu AGD. Wybór zmywarki lub pralki z oznaczeniem A (klasa energooszczędna) to zysk w dłuższym okresie. Choć za sprzęt energooszczędny zapłacimy więcej, wydatek ten zwróci nam się po kilku latach (lub wcześniej). Jak wynika z licznych analiz, wymiana sprzętu na nowy może zaoszczędzić nam nawet 45 proc. energii zużywanej przez stary sprzęt.

Korzystanie z okazji

Jeśli nie mamy gotówki, aby kupić do domu potrzebny sprzęt, możemy kupić go na raty. Na rynku znajdziemy jeszcze wiele ofert rat 0 proc. Mogą to być jednak ostatnie chwile zeroprocentowych zakupów. Ostatnie podwyżki stóp procentowych sprawiają, że banki przymierzają się do ograniczenia takiej oferty, a nawet całkowitej rezygnacji z rat 0 proc. Chcą także zwiększyć wysokość obecnie oprocentowanych rat. To może oznaczać podwyższenie wysokości spłacanych rat.

Polityka drobnych kroków, wyłuskiwania okazji na rynku i świadome korzystanie z własnych pieniędzy mogą uchronić nas przed rosnącymi kosztami życia. Warto wciąż poznawać nowe możliwości i robić wszystko, by nie przepłacać za produkty i usługi, a zaoszczędzone pieniądze inwestować: w siebie, odkładać na lokacie lub po prostu cieszyć się tańszym życiem.

Planując domowy budżet, pamiętajmy również, że prawa ekonomii są identyczne dla wielkiej firmy i dla naszego budżetu domowego. Nie możemy w nieskończoność wydawać więcej niż zarabiamy. O ile to możliwe, oszczędzajmy więc na wydatkach i konsumpcji bieżącej oraz ograniczajmy koszty stałe. Zwiększajmy za to kwotę oszczędności (sumę przeznaczoną na nagłe, nieprzewidziane wydatki).


DARIUSZ MARKOWSKI

doradca finansowy A-Z Finanse

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA