REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Depozyty klientów będą lepiej zabezpieczone

Daria Stojak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W razie upadku banku kwoty stanowiące równowartość do 50 tys. euro będą wypłacane w całości. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Czy nasze oszczędności będą bezpieczne?

 

Właściwy kierunek

- Podwyższanie kwot gwarantowanych to krok we właściwym kierunku. Jest to zgodne z trendem, jaki pojawił się w Europie - uważa Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich. Być może zapobiegnie to irracjonalnym zachowaniom deponentów - dodaje Jerzy Bańka.

Dotychczas bowiem depozyty zgromadzone w bankach działających w Polsce i objętych bankowym systemem gwarantowania zabezpieczone były przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w 100 proc. jedynie do równowartości 1 tys. euro. Do 22,5 tys. euro gwarancja BFG wynosiła 90 proc. wartości depozytu. Sumy powyżej równowartości 22,5 tys. euro nie były objęte gwarancją.

Dla kilku lokat

REKLAMA

Po zmianie przepisów gwarancja 50 tys. euro dotyczyć ma jednej osoby i zostanie przypisana do depozytów w jednym banku. Tak więc jeżeli dana osoba będzie miała lokaty w dziesięciu bankach, na kwoty odpowiadające 50 tys. euro w każdym, to w sumie uzyska gwarancje do kwoty 500 tys. euro.

W przypadku posiadania kilku różnych depozytów w jednym banku gwarancja obejmie wszystkie depozyty, ale tylko do 50 tys. euro. Kwota gwarancji ulegnie podwojeniu, jeżeli konto będzie należeć do małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koniec współfinansowania

Przyjęty przez Sejm projekt znosi współfinansowanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przez Narodowy Bank Polski. Dotychczas wpłaty NBP wynosiły 50 proc. ogółu wpłat do Funduszu. Narodowy Bank Polski będzie mógł udzielać kredytów o charakterze krótkoterminowym na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pod warunkiem ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia. Taki kredyt stanowi nowe źródło finansowania Funduszu. Ponadto do zadań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego należeć ma kontrola sytuacji ekonomiczno-finansowej i systemu zarządzania banku korzystającego z pomocy finansowej. Przepisy obligują Fundusz do sprawdzania, czy bank należycie wykorzystuje otrzymaną pomoc oraz czy realizuje program naprawczy.

Korzystne rozwiązanie

- Z punktu widzenia bezpieczeństwa systemu bankowego wydaje się to korzystnym rozwiązaniem - mówi Bartłomiej Sobieraj, prawnik z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA

Projekt wprowadza także obowiązek przedstawiania ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych przez Radę Funduszu kwartalnych sprawozdań z działalności Funduszu. Zmiana ta umożliwi ministrowi zebranie pełnej informacji na temat działalności BFG i sprawowanie rzetelnego nadzoru.

Znowelizowane zostały też przepisy regulujące wyłanianie władz Funduszu. Zgodnie z uchwalonym projektem zarząd jest powoływany przez Radę Funduszu spośród osób posiadających odpowiednie doświadczenie w bankowości.

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Jednak przepisy dotyczące podniesienia kwot gwarantowanych zaczną obowiązywać z dniem ogłoszenia.

DARIA STOJAK

KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2000 r. nr 9, poz. 131 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA