REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec dwucyfrowych zysków z lokat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Grzyb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim miesiącu większość polskich banków zdecydowała się wprowadzić obniżki oprocentowania lokat. Rekordzista bank BPS obniżył oprocentowanie niektórych depozytów o prawie 4%.

Przez ostatnie miesiące oprocentowanie lokat w niektórych bankach spadło o prawie 4%. Na tak dużą obniżkę zdecydował się Bank Polskiej Spółdzielczości.

- Oprocentowanie lokat było niebotyczne i musiało spaść. Nie widzimy potrzeby, aby płacić tak dużo za depozyty. Nie mamy żadnych problemów płynnościowych - tłumaczy Mirosław Potulski, prezes BPS.

Tylko nieco mniejszą redukcję oprocentowania depozytów wprowadził MultiBank. Koniec wojny o lokaty między bankami stał się więc faktem.

- W przypadku rocznej i dwuletniej lokaty Bank BPH obniżył oprocentowanie z 8 do 6 proc. Z kolei Bank Zachodni WBK ściął z 8% do 6% stawkę dla lokaty trzymiesięcznej, a Millennium z 8,5% do 6,5%. dla rocznego depozytu - wylicza Mateusz Ostrowski z Open Finance.

Obniżki zapowiada też Raiffeisen Bank, a dziś o zmianie polityki depozytowej ma poinformować Polbank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obniżek nie wprowadziły i pewnie nie będą wprowadzały banki, które w wojnie o lokaty nie brały udziału. Dotyczy to np. Pekao, Banku Pocztowego czy City Handlowego, gdzie na lokacie trzymiesięcznej na 20 tys. zł można zarobić mniej niż 3 proc.

Jednak w wielu bankach nawet po ostatnich obniżkach oprocentowanie lokat jest dużo wyższe. Na przykład w PKO BP, który ma największy udział w polskim rynku depozytów i nadal oferuje na lokatach 7 proc. zysku rocznie.

- Na razie nie przewidujemy zmian, ale obserwujemy działania konkurencji. Kolejna obniżka stóp w NBP będzie nowym elementem, który zawsze powoduje, że zmieniają się warunki rynkowe i wówczas będziemy się zastanawiać - mówi Marek Ryczkowski z PKO BP.

W ostatnich miesiącach bank ten ściągnął na lokaty ponad 13 mld zł. Decyzja o ewentualnej obniżce oprocentowania będzie miała kapitalne znaczenie dla całego rynku. Na razie PKO BP hamuje wysokość obniżek w innych bankach.

Wpływ na oprocentowanie lokat mają problemy niektórych banków z płynnością. Dopóki rynek międzybankowy nie działa normalnie, wzrost akcji depozytowej jest najprostszym sposobem zdobycia środków, np. na prowadzenie działalności kredytowej. Dlatego niektóre banki odkładają decyzję o redukcji oprocentowania. Jednak pole manewru się zmniejsza, gdyż RPP obniżyła już stopy procentowe NBP o 1 pkt proc. Zdaniem specjalistów spadek inflacji rocznej do 3,3 proc. powoduje, że już w tym miesiącu możemy spodziewać się w NBP stóp niższych o kolejne 0,5 pkt proc. Nawet członkowie RPP twierdzą, że w tym roku główne stopy spadną poniżej 4 proc.

- Część banków obniżyła oprocentowanie o 2 pkt proc. i więcej, reagując z wyprzedzeniem na przyszłe decyzje RPP - mówi Mateusz Ostrowski.

- O wysoko oprocentowaną lokatę będzie coraz trudniej i na koniec roku będziemy się cieszyć, jeśli znajdziemy taką, która da 5-6 proc. zysku - twierdzi Mateusz Ostrowski.

W tej sytuacji warto pośpieszyć się z założeniem lokaty. Najbardziej atrakcyjne wydają się teraz lokaty długoterminowe, nawet dwuletnie, o stałej stopie procentowej. Taki depozyt w banku gwarantuje wysokie odsetki także w okresie, w którym na rynku nie będzie dobrych ofert.

Tabela oprocentowania lokat

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada UE uruchomiła klauzulę wyjścia. Dotyczy także Polski

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski. Decyzja ta pozwala na wyłączenie wydatków obronnych z unijnych reguł budżetowych, umożliwiając tym krajom zwiększenie wydatków na wojsko bez łamania zasad fiskalnych.

Druga waloryzacja emerytur będzie we wrześniu 2025? Jest decyzja rządu!

Czy we wrześniu 2025 emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze z ZUS? Przekroczenie progu inflacji w pierwszym półroczu znów rozgrzało dyskusję o drugiej waloryzacji świadczeń. Gdyby rząd zdecydował się na ten krok, część seniorów mogłaby zyskać nawet kilkaset złotych więcej. Jakie warunki trzeba spełnić? Co mówi ustawa i na czym polega ten mechanizm? Sprawdzamy, kto i ile mógłby dostać.

Rząd wyrównuje „emerytury czerwcowe” – nowe przepisy obejmą świadczenia z lat 2009–2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rozwiązuje wieloletni problem tzw. emerytur czerwcowych. Emerytury i renty rodzinne przyznane w czerwcu w latach 2009–2019 zostaną przeliczone na nowo według korzystniejszych zasad. ZUS zrobi to automatycznie, bez potrzeby składania wniosków.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Jak zmienić kraj, dodać załadunek? Na jakie błędy uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który pozwoli wyłączyć niektóre obiekty spod obowiązujących norm hałasowych. Celem zmian jest ochrona prawa dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.

Nowe tachografy nie aż tak inteligentne jak zakładano. Na jakie błędy muszą uważać kierowcy i firmy transportowe?

Od 19 sierpnia 2025 roku w przewozach międzynarodowych w UE wymagane będą już wyłącznie najnowsze tachografy inteligentne często oznaczane jako tachografy G2V2, czyli druga wersja tachografów inteligentnych. Obecnie w transporcie międzynarodowym stanowią one już większość tachografów. Choć nowe urządzenia rejestrujące miały za zadanie ułatwiać pracę firmom transportowym, to jednak są zawodne i mogą powodować wiele trudności przy rozliczaniu i kontroli czasu pracy kierowców. Na jakie błędy nowych smart tachografów trzeba uważać i jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Osoby bez kwalifikacji nauczycielskich będą mogły prowadzić w przedszkolach zajęcia. Takie zmiany w Prawie oświatowym zaakceptowała Rada Ministrów

Rada Ministrów zatwierdziła deregulacyjny projekt ustawy, który umożliwi przedszkolom zatrudnianie osób niebędących nauczycielami do prowadzenia wszystkich zajęć z dziećmi. Nowe przepisy mają pomóc w walce z brakami kadrowymi i zapewnić ciągłość edukacji przedszkolnej.

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kto w 2025 r. ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? [LISTA]

Standardowo pracownicy mogą skorzystać z puli 20 albo 26 dni urlopu w ciągu roku. Niektórym przysługuje urlop w dłuższym wymiarze. Co to za grupy? Na jakich zasadach przysługuje dodatkowy urlop w 2025 r.? Czy będą kolejne przywileje?

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem ustawy deregulacyjnej. Nowe przepisy mają poprawić dostęp uczniów do wsparcia specjalistycznego i pomóc placówkom spełniać wymagane standardy.

REKLAMA