REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczką hipoteczną można dowolnie dysponować

Monika Krześniak

REKLAMA

Oprocentowanie pożyczek hipotecznych jest w większości banków nawet o 2-3 pkt proc. wyższe od oprocentowania kredytów mieszkaniowych.


Ofertę pożyczek hipotecznych na tle konkurencji wyróżnia Nykredit, który oferuje pożyczki hipoteczne oprocentowane na podobnym poziomie jak kredyty mieszkaniowe. Wynosi ono 5,76 proc., podczas gdy w większości banków przekracza poziom 7 proc.


Dodatkowo Nykredit nie pobiera prowizji, a te w przypadku pożyczek hipotecznych są również mniej atrakcyjne niż przy kredytach mieszkaniowych, gdzie często stosowane są promocyjne, zerowe stawki.


To zasadnicze różnice między pożyczką hipoteczną i kredytem mieszkaniowym. Jednak najistotniejsze jest to, że w pierwszym przypadku pożyczamy pieniądze pod zastaw nieruchomości, ale możemy je przeznaczyć na dowolny cel, natomiast w drugim tylko na cele mieszkaniowe. Niższa jest także maksymalna wysokość kredytu w stosunku do wartości nieruchomości i w zależności od banku wynosi 50-80 proc. Tymczasem w przypadku kredytów mieszkaniowych można dostać 100 proc., a niektóre banki dają nawet kredyt przekraczający wartość zabezpieczenia. Okres spłaty jest za to krótszy i również odbiega od warunków dla kredytów mieszkaniowych, a do tego jest bardzo zróżnicowany w zależności od banku. Przykładowo w Kredyt Banku wynosi on 15 lat, a w Nykredit i Polbanku 30 lat.


Niektóre banki oferują dodatkowo nieco zmodyfikowaną ofertę - linię kredytową w koncie osobistym, zabezpieczoną hipoteką. Taki produkt oferuje m.in. Nordea Bank, limit wynosi maksymalnie 75 proc. wartości nieruchomości i przez pierwsze dziesięć lat spłacane są tylko odsetki, a w kolejnych raty kapitałowo-odsetkowe. Podobną linię oferuje ING Bank Śląski, ale tylko do 50 proc. wartości zabezpieczenia. Przyznawana jest ona w formie odnawialnego limitu bez konieczności jego spłaty do 50 roku życia kredytobiorcy. Dopiero po osiągnięciu tego wieku następuje spłata linii hipotecznej w ratach kapitałowo-odsetkowych. Pożyczka hipoteczna to stosunkowo tani sposób pozyskania kapitału, ale trzeba pamiętać, że w razie problemów bank może zająć nieruchomość.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zestawienie ofert złotowych pożyczek hipotecznych na dowolny cel


Monika Krześniak

monika.krzesniak@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA