REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy to w końcu odbije, czyli kosztowna nauka ryzyka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grzegorz Zalewski

REKLAMA

Inwestorzy właśnie przekonują się, czym jest ryzyko inwestycyjne. Jeśli zaś są przekonani, że nie wytrzymają emocjonalnie presji, powinni zakończyć inwestycję ze stratą

 

 

Straciłeś w ostatnim czasie kilkadziesiąt procent na inwestycjach w akcje lub w fundusze inwestycyjne. Nie masz pojęcia co zrobić. Analitycy dookoła wysyłają sprzeczne komunikaty - jedni mówią, że to chwilowe spadki, inni, że mogą jeszcze potrwać. Ty zaś, jako niedoświadczony inwestor, jesteś zupełnie zagubiony. Gdy kilkanaście miesięcy temu kupowałeś jednostki funduszu akcyjnego, który miał inwestować na nowych rynkach, rozważałeś wyłącznie, czy zarobisz 30 czy 50 proc. przez rok. O stratach w ogóle nie myślałeś. W reklamach, pod których wpływem dokonałeś transakcji, mówiono tylko niejasno o zmienności jednostek.

Można powiedzieć, że taka sytuacja dotyczy obecnie tysięcy niedoświadczonych inwestorów, którzy postanowili poznać siłę swoich pieniędzy. Wielu z nich jeszcze niedawno mogłoby siebie samych określić jako osoby unikające ryzyka inwestycyjnego. Pieniądze trzymali na rachunkach bankowych, lokatach, może w obligacjach. Napływające przez ostatnie cztery lata informacje z rynków akcji o nieustających wzrostach, optymizmie związanym z korzyściami z udziału w Unii Europejskiej, szybkim wzroście gospodarczym, malejącym bezrobociu pojawiały się coraz częściej. Media, znajomi, rodzina, reklamy - niemal wszędzie dookoła pojawiała się informacja, że na akcjach można zarobić fortunę. Cztery procent na lokacie wyglądało wyjątkowo żałośnie, gdy widziało się na reklamach dwu- albo nawet trzycyfrowe stopy zwrotu. Wielu przyszłych inwestorów zastanawiało się nad taką możliwością przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Wreszcie pod presją sygnałów z otoczenia podjęli tę decyzję. Wielu niemal na samym szczycie, pół roku temu. Od tamtej pory patrzą, jak ich pieniądze zainwestowane w akcje lub jednostki funduszy niemal z dnia na dzień tracą. Dziesięć procent straty to dużo, ale trzydzieści albo więcej brzmi jak najgorszy koszmar.

Eksperci powtarzają, żeby nie poddawać się panice i trzymać inwestycje, bo gorzej być nie może. Prawda niestety jest brutalna. Na giełdzie zawsze może być gorzej. Ceny akcji mogą spaść grubo ponad połowę. Fundusze akcji tracą czasami nawet 40 proc., a wyjątkowo agresywne więcej. Czas na jedną z najkosztowniejszych lekcji, którą należało odrobić, zanim podjęto inwestycję. Wielu inwestorów na własnej skórze przekonało się, co oznacza ryzyko. Jeśli po tym niemiłym doświadczeniu są przekonani, że emocjonalnie nie wytrzymają takiej presji, nie powinni mieć złudzeń i zakończyć inwestycję ze stratą. To trudne, ale czasami to najlepsze rozwiązanie. Czekanie, że będzie lepiej, może tylko podtrzymywać nadzieję, a straty mogą rosnąć. Muszą mieć też świadomość, że po wyjściu ze złej inwestycji rynek faktycznie może odbić. Trzeba będzie przełknąć tę gorzką pigułkę. Inwestowanie to właśnie taki stres. Stres związany z podejmowaniem trudnych decyzji.


Grzegorz Zalewski

ekspert DM BOŚ, założyciel portalu futures.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Lekki stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? Jak złożyć wniosek o orzeczenie?

Lekki stopień niepełnosprawności oznacza niewielkie ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu oraz pracy zawodowej. Choć osoby z takim orzeczeniem nie potrzebują stałej pomocy innych, mają prawo do ulg, zniżek i wsparcia. Sprawdź, co to znaczy lekki stopień niepełnosprawności, na jakie choroby można go uzyskać i jakie przywileje przysługują w 2025 roku.

Sześć wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2026 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2026 r. roku w Polsce przybędzie sześć miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy (RD214), które zostały opublikowane 14 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 6 zmian dotyczących ustalenia granic gmin, 9 zmian dotyczących ustalenia granic miast i jedna zmiana nazwy miasta.

126 mln zł na lądowiska dla SOR. Rusza nabór na dofinansowanie z Funduszu Medycznego

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy konkurs w ramach Funduszu Medycznego: „Dotacja na modernizację lub budowę lądowisk dla śmigłowców przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR)”. Program ma na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa transportu lotniczego pacjentów w stanach zagrożenia życia. Szpitale będą mogły otrzymać nawet 97% dofinansowania na budowę lub modernizację lądowisk. Nabór wniosków rozpocznie się 31 lipca 2025 roku.

REKLAMA

Straciłeś bliską osobę i nie masz z czego żyć? Masz orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności? Sprawdź, gdzie zanieść orzeczenie, by uzyskać pomoc w 2025 roku

Nie wiesz, co zrobić po śmierci bliskiej osoby, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności i nie masz z czego żyć? Zastanawiasz się, co daje orzeczenie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Czy możesz liczyć na rentę, jeśli masz tylko lekki stopień? Gdzie zanieść orzeczenie, by dostać pomoc? Jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i dowiesz się, gdzie krok po kroku zgłosić się po realne wsparcie – z MOPS, PFRON, fundacji i parafii.

Przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku archiwizacji zgłoszeń do ubezpieczeń [Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy]

15 lipca 2025 roku, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, znany jako UDER42. Nowe przepisy znoszą obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS, co ma odciążyć ponad 2,3 mln płatników składek.

Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA