REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ostatnie spadki to koniec hossy, czy solidna korekta

Leszek Milczarek

REKLAMA

Sprowadzenie kursów do wartości bliższych fundamentom jest zdrowe dla rynków w dłuższej perspektywie

REKLAMA

Trudno nazwać ostatnie spadki na giełdach końcem hossy, ponieważ w horyzoncie ostatnich pięciu lat nie było przyzwoitej korekty i być może obecnie obserwujemy taki proces. Można więc obecnie założyć, że mamy korektę wzrostów i należy uzbroić się w cierpliwość. Długość jej trwania trudno bowiem przewidzieć. Zgubne dla naszych oszczędności może nie być to, że teraz zostały one uszczuplone, ale powszechne oczekiwanie, że spadki potrwają parę miesięcy, najwyżej rok. Korekta może być znacznie dłuższa i należy liczyć się z tym, że potrwa co najmniej rok. Wówczas w przypadku takiego scenariusza wydłużony horyzont naszych inwestycji daje szansę, że na przykład po dwóch latach spadków nie zamkniemy inwestycji w samym dołku.

Na górce hossy emocjami rządzi chciwość, a przy końcu bessy strach. W ostatniej fazie wzrostów inwestorzy często zapominają, że ponadprzeciętne zyski nie są normą i należy czasami pozwolić sobie na bycie z boku mimo rosnących w zawrotnym tempie indeksów.

REKLAMA

Sztuka bycia z boku na przegrzanym rynku jest równie trudna, jak wchodzenie na rynek w czasie bessy. W długim terminie strategie takie są najbardziej zyskowne. Co jednak zrobić, jeśli nie wyszliśmy w porę. Najgorszy dylemat mają ci, którzy na początku inwestycji mają straty. Ryzykowne jest odrabianie za wszelką cenę, bo może to doprowadzić do całkowitej utraty kapitału. Ważne jest również sprawdzenie, jak mamy zdywersyfikowany portfel. Jeżeli nasze inwestycje oparte są na pojedynczych aktywach, to istnieje ryzyko, że nie odrobimy strat w ogóle mimo powszechnego mniemania, że giełda w długim terminie zawsze rośnie. Dywersyfikacja, którą w pewnym sensie zapewniają fundusze inwestycyjne, przy prawdziwości powyższego zdania, powinna w dłuższym terminie przynieść zyski.

Obecnie uwaga rynków zwrócona będzie na dane z amerykańskiej gospodarki zwłaszcza na skutki wczorajszej decyzji FED. Dodatkowo część inwestorów oczekuje dalszego luzowania polityki pieniężnej. Być może poprawi to sytuację kredytobiorców, obniżając koszty obsługi zadłużenia. Trudno obecnie ocenić, czy pomoże to w poprawie zaufania na rynku długu, a zwłaszcza w sektorze ubezpieczeń emisji, gdzie szacowane problemy są na poziomie kredytów hipotecznych.

Walka z przewidywaną recesją jest obecnie dla banku amerykańskiego priorytetem, spychając problem inflacji na drugi plan. Niewiadomą jest, jak inwestorzy zagraniczni podejdą do inwestycji w amerykańskie obligacje, których rentowność trudno zaliczyć do atrakcyjnych. Spadek popytu na nie może być pewnym problemem dla administracji rządowej, która dla swojego programu gospodarczego potrzebuje niemałych środków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo



Leszek Milczarek

zarządzający aktywami w IDMSA

 

 

 

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA