REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje na giełdzie są tanie, ale będą jeszcze tańsze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Inwestorzy nie powinni liczyć na szybką poprawę sytuacji na giełdzie. Za rok indeksy na warszawskim parkiecie powinny znaleźć się na poziomach podobnych do aktualnych, ale wcześniej ceny akcji będą jeszcze spadać.

 

Mija rok, od kiedy na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się bessa. Od 6 lipca 2007 r. szeroki indeks parkietu WIG stracił aż 42,5 proc. Gazeta Prawna przygotowała kolejną ankietę wśród znawców rynku z pytaniem, jakiej koniunktury spodziewają się w ciągu najbliższego roku.

Poprzednie badanie wśród ekspertów przeprowadziliśmy w styczniu. Wówczas niektórzy z nich przewidywali, że w ciągu kilku miesięcy WIG20 spadnie do poziomu 2500 pkt. Byli też optymiści, którzy liczyli, że wiosną indeks wróci na poziom 3800 pkt.

Teraz optymistów brakuje. Eksperci co najwyżej spodziewają się, że za rok indeksy będą na podobnym poziomie jak obecnie, ale zgodnie twierdzą, że po drodze rynek czeka jeszcze bardzo silna fala wyprzedaży.

Podstawowe ryzyka, z jakimi muszą liczyć się inwestujący na warszawskiej giełdzie, to wzrost inflacji oraz spowolnienie gospodarcze na świecie i w Polsce, kryzys w instytucjach finansowych, umacniający się złoty oraz wzrost kosztów działalności spółek, który negatywnie wpłynie na ich wyniki.

Według Iana Harnetta z brytyjskiej firmy doradczej Absolute Strategy Research inwestorzy powinni być świadomi, że do tej pory na rynkach akcji nie widać jeszcze wszystkich efektów kryzysu na rynku kredytów hipotecznych.

- Jego wpływ nie jest jeszcze widoczny w wynikach europejskich spółek niefinansowych, których zyski według naszych szacunków w ciągu najbliższych dwóch latach będą spadać. To zaskoczy wielu inwestorów - mówi GP Ian Harnett.


CZTERY PYTANIA GAZETY PRAWNEJ

ARKADIUSZ CHOJNACKI

szef działu analityków Espirito Santo Investment Poland


Czy akcje są już tanie?

Biorąc pod uwagę perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, ceny akcji w przypadku wielu sektorów są już w tym momencie atrakcyjne. W takich na przykład jak budownictwo lub deweloperzy komercyjni. Ciekawych ofert można poszukać wśród banków.

Czy to już dobry moment na zakupy?

To dobry moment, żeby zacząć kupować, ale nie kupować za wszystkie pieniądze, tylko rozłożyć zakupy na okres najbliższego roku. Szukanie dołka notowań jest bardzo trudne.

Jaka będzie koniunktura w ciągu 12 miesięcy

Wydaje się, że dołek na rynku będzie miał miejsce w drugiej połowie 2008 roku, a akcje za rok powinny być droższe niż są obecnie. Natomiast nie oczekiwałbym takiej hossy, z jaką mieliśmy do czynienia w 2006 roku lub w połowie 2007 roku. Proces odzyskiwania zaufania musi potrwać trochę dłużej.

Największe ryzyka dla rynku akcji

Problem negatywnych informacji, które mogą przyjść spoza polskiej gospodarki, czyli kolejne złe wieści na temat kryzysu na rynku hipotecznym w USA lub podobne doniesienia. To zachwiałoby zaufaniem inwestorów do giełd na świecie w ogóle i musiałoby przełożyć się na notowania polskich akcji mimo, że są tanie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI

SEBASTIAN BUCZEK

prezes Quercus TFI

Czy akcje są już tanie?

Akcje generalnie są tanie. WIG spadł od szczytu o 40 proc., ale jestem sobie w stanie wyobrazić, że w drugiej połowie roku mogą być jeszcze tańsze.

Czy to już dobry moment na zakupy?

Zabrakło jeszcze kropki nad i w postaci paniki i wyprzedaży na kształt wydarzeń w styczniu tego roku. Ta panika może się pojawić każdego dnia.

Jaka będzie koniunktura w ciągu 12 miesięcy

Za rok indeksy mogą znaleźć się na poziomach podobnych do obecnych, a w międzyczasie znaleźć się niżej. Dopóki nie będzie ostatecznej fali paniki i bardzo nieracjonalnego wycofywania środków, słabiej niż cały rynek cały czas mogą zachowywać się spółki mniejsze i średnie. Później będzie wśród nich bardzo wiele okazji do dużego zarobku.

Największe ryzyka dla rynku akcji

Dalsze istotne pogorszenie sytuacji na światowych rynkach finansowych w przypadku upadku instytucji finansowych, o których się mówi, na przykład Fannie Mae i Freddie Mac. Drugim czynnikiem ryzyka jest dalsze umocnienie złotego, które w naszej ocenie doprowadzi w Polsce do bardzo silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wojciech Białek, analityk SEB TFI

WOJCIECH BIAŁEK

analityk SEB TFI

Czy akcje są już tanie?

Są tanie, jeśli patrzeć na historyczne zyski. Ale spowolnienie na świecie, wyższe stopy procentowe, a przede wszystkim ultramocny złoty wepchnie polską gospodarkę w silne spowolnienie gospodarcze w drugiej połowie roku, co spowoduje znaczny spadek zysków i wzrost wskaźników wyceny.

Czy to już dobry moment na zakupy?

Końca bessy i początku trwałego odbicia należy spodziewać się zaraz na początku 2009 roku. Bessa z lat 2000-2001 obniżyła wartość WIG-u o połowę. Okazji do zakupów przed silną falą wzrostów szukać można więc, gdy WIG osiągnie poziom 34 000 pkt na przełomie tego i następnego roku.

Jaka będzie koniunktura w ciągu 12 miesięcy

Zanim bessa zakończy się na początku 2009 roku na poziomie WIG-u o połowę niższym niż ten ze szczytu z lipca 2007 r., czeka nas jeszcze jednak korekta o kilkanaście procent w górę. Powinna rozegrać się pomiędzy lipcem a wrześniem i zacząć się niebawem z poziomów nieco niższych niż obecne.

Największe ryzyka dla rynku akcji

W perspektywie najbliższych dni kluczowa będzie reakcja rynków na przedstawiony przez rząd USA plan ratowania dwóch gigantów amerykańskiego rynku hipotecznego Fannie Mae i Freddie Mac. W perspektywie średnioterminowej największym czynnikiem ryzyka jest możliwość izraelskiego ataku na Iran. Skutkiem byłby krótkoterminowy skok cen ropy powyżej 200 dol. za baryłkę.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Nejman, szef działu zarządzania aktywami DM IDMSA

ROBERT NEJMAN

szef działu zarządzania aktywami DM IDMSA

Czy akcje są już tanie?

Umiarkowanie. Akcje są tanie jak na wyniki i dynamikę, którą pokazały spółki, ale nie mają zapasu bezpieczeństwa na wypadek pogorszenia koniunktury. Najbardziej obawiałbym się o banki. Dosyć niskie wyceny mają spółki powiązane z sektorem energetycznym, np. PKN, PGNiG i Lotos

Czy to już dobry moment na zakupy?

Przy inwestycjach krótkoterminowych możliwe są oczywiście większe odbicia, ale na początek dłuższego trendu wzrostowego jest jeszcze za wcześnie. Przy inwestycjach długoterminowych można z zakupami zaczekać i zobaczyć, co jeszcze będzie się działo.

Jaka będzie koniunktura w ciągu 12 miesięcy

Po drodze będziemy niżej niż teraz. Docelowy poziom dla WIG20 wyznaczyłem na około 2100 pkt, które może osiągnąć w okolicy przełomu roku. Za rok powinniśmy znaleźć się blisko obecnych poziomów.

Największe ryzyka dla rynku akcji

Spowolnienie gospodarcze na świecie, które zapewne do nas dotrze. A największym zagrożeniem jest chyba globalna inflacja. Wysoka inflacja uniemożliwia obniżki stóp procentowych. A nawet przy silnym wzroście produktu krajowego brutto na wynikach spółek odbiją się wysokie koszty.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

Nieoczekiwana sierpniowa waloryzacja emerytur - emeryci i renciści muszą tego dopilnować, żeby otrzymać wyższe świadczenia

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest raz w roku, w dniu 1 marca. Na wskaźnik waloryzacji, który decyduje o kwocie podwyżki świadczeń - ma wpływ kilka czynników (w tym zwłaszcza ubiegłoroczna inflacja). Dotychczas nie była jednak zagwarantowana minimalna kwota takiej corocznej waloryzacji. Stan ten - ma ulec zmianie już niebawem, bo w sierpniu 2025 r.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Jak złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności?

Umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 roku daje prawo do wielu przywilejów – od skróconego czasu pracy, przez dodatkowy urlop, po zasiłki, dofinansowania i wsparcie z PFRON. Osoby posiadające orzeczenie mogą skorzystać także z turnusów rehabilitacyjnych czy ulg podatkowych. Sprawdź, co dokładnie przysługuje osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jak krok po kroku złożyć wniosek o orzeczenie.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA