REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto skorzysta z dopłat państwa do kredytów

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 sierpnia państwo pomoże przy spłacie kredytów na zakup droższych o 30 proc. niż do tej pory mieszkań i domów jednorodzinnych. Na dofinansowanie mogą liczyć małżonkowie i osoby samotnie wychowujące dzieci.


Ceny mkw. mieszkań i domów, przy zakupie których będzie można dostać kredyt z dopłatą (w tys. zł) 

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. z 2007 r. Nr 136, poz. 955) wchodzi w życie 15 sierpnia. Wprowadzone zmiany sprawią, że z państwowych dopłat do oprocentowania kredytu zaciągniętego na zakup własnego mieszkania czy budowę domu skorzysta większa grupa beneficjentów. Poprawione przepisy zwiększają o 30 proc. limit maksymalnej ceny za 1 mkw. nieruchomości, od której zależy uzyskanie dopłaty.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej osób sięgnie po dopłaty

REKLAMA

Obecnie możliwość skorzystania z dopłat jest uzależniona od wskaźników przeliczeniowych wartości odtworzeniowej 1 mkw. nieruchomości, czyli średnich cen w budownictwie mieszkaniowym na danym obszarze. Są one ogłaszane dwa razy do roku dla każdego województwa osobno z wyróżnieniem cen w samym mieście wojewódzkim. Tylko kredyty na mieszkania i domy, które nie przekraczają tych cen, mogły zostać do tej pory objęte dofinansowaniem.

Przy ustalaniu wskaźników są brane pod uwagę średnie koszty budowy i ceny nieruchomości. Te jednak z miesiąca na miesiąc zaczęły odbiegać od gwałtownie rosnącego poziomu cen na rynku nieruchomości. Wskutek tego systematycznie malała dostępność preferencyjnych kredytów. Sytuację mają zmienić wchodzące w życie przepisy nowelizacji, które zwiększają o 30 proc. limit wskazanej maksymalnej ceny za 1 mkw. nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli wskaźniki w Lublinie sięgają teraz 2,3 tysiąca złotych za mkw., to po wejściu w życie nowych przepisów będzie można uzyskać dopłaty przy 3 tysiącach za mkw. Dzięki temu więcej osób będzie miało realną szansę na zakup własnego lokum.

Kto ma prawo do dofinansowania

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin przewiduje dwie kategorie uprawnionych do otrzymania dopłat. Są one określane według kryterium stanu cywilnego lub sytuacji rodzinnej. Pierwszą grupą są małżonkowie, którzy starają się o wsparcie na zakup, ewentualnie budowę pierwszego mieszkania lub domu. Nie ma przy tym znaczenia, czy posiadają dzieci. Niezbędnym warunkiem jest to, aby oboje byli stronami umowy kredytu preferencyjnego. Drugą grupą beneficjentów są osoby samotnie wychowujące dzieci, przy czym przynajmniej jedno z nich musi być małoletnie. Wymóg małoletniości dziecka nie będzie musiał być zachowany, jeżeli zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992) jest pobierany na nie zasiłek pielęgnacyjny. Podobnie będzie, gdy dziecko uczy się lub studiuje (jednak do ukończenia przez nie 25 roku życia).

Na mały dom i średnie mieszkanie

Chociaż stawki cenowe nieruchomości mieszkaniowych warunkujące przyznanie preferencyjnego kredytu zostały podniesione przez ustawodawcę, to zmianom nie uległy limity powierzchni budynków i lokali. W dalszym ciągu kredyty z dopłatą do odsetek mogą zostać przeznaczone na zakup mieszkań, których powierzchnia nie przekracza 75 mkw. W przypadku domów jest to 140 mkw. Dopłaty przysługują do części powierzchni nieruchomości (do 50 mkw. lokalu i 70 mkw. domu). Warto pamiętać, że bank przyjmie za właściwą taką wartość powierzchni użytkowej, jaka została wskazana w akcie notarialnym lub, jeśli jeszcze trwa budowa, w odpowiedniej umowie zobowiązującej (np. przedwstępnej umowie kupna domu). Czasami może bowiem okazać się, że mimo iż całkowita powierzchnia domu jest większa niż 140 mkw., to jednak powierzchnia użytkowa mieści się w tym limicie. Osoby, które zdecydują się na budowę większego domu, nie mogą w ogóle liczyć na otrzymanie kredytu preferencyjnego.

Trzeba zrezygnować z najmu

REKLAMA

Państwo dofinansuje kredyt tylko wtedy, gdy żadna z osób ubiegających się o dopłatę nie jest w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Podobnie jest w przypadku mieszkania. Takiego kredytu nie dostaną również mieszkańcy spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Natomiast osoby zamieszkujące lokal jako najemcy lub w spółdzielni mieszkaniowej - na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jeśli chcą skorzystać z kredytu z dopłatami, muszą zobowiązać się do rezygnacji (w ciągu sześciu miesięcy od nabycia własności kredytowanego mieszkania) z dotychczas zajmowanego lokalu. W tym celu muszą rozwiązać umowę najmu albo doprowadzić do wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Warunek niedysponowania żadnym tytułem prawnym do lokalu odnosi się zarówno do lokali położonych na terytorium RP, jak i znajdujących się poza jej granicami. Osoba ubiegająca się o kredyt preferencyjny równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego musi złożyć pisemne oświadczenie o spełnieniu takiego warunku. Z kredytu preferencyjnego można skorzystać tylko raz w życiu.

Nie tylko na zakup mieszkania

Dopłaty mogą być stosowane nie tylko w sytuacji, gdy kredyt preferencyjny został udzielony na zakup istniejącego już domu jednorodzinnego lub wyodrębnionego lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym. Pomoc otrzymają także ci, którzy zdecydują się na kupno takiej nieruchomości, która jest właśnie w trakcie budowy. Kredyt z państwową dopłatą może zostać przyznany również na prace polegające na wykonaniu nadbudowy lub przebudowy budynku mieszkalnego. Będzie także dostępny dla osób chcących zaadaptować budynek lub lokal o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby, które chcą rozbudować budynek mieszkalny po to, by utworzyć w jego obrębie dodatkowy nowy lokal, w którym chcą następnie zamieszkać.

Preferencyjny kredyt może zostać przeznaczony na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Powierzchnia domu jest liczona na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego, natomiast koszty budowy na podstawie kosztorysu prac. Z podobnych preferencji można skorzystać w przypadku zaciągania kredytu na sfinansowanie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej, który jest wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Chodzi tutaj jednak wyłącznie o lokale mieszkalne zasiedlane po raz pierwszy.

GDZIE KREDYT

l Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski

l Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

l Gospodarczy Bank Wielkopolski

l Bank Polskiej Spółdzielczości

l Bank Pocztowy

l Bank Polska Kasa Opieki

GDZIE DOPŁATA

l Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, www.pkobp.pl, 0 801 302 302

l Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, www.skok.pl, (58) 55 09 600

l Gospodarczy Bank Wielkopolski www.sgb.pl 0 801 30 11 88

l Bank Polskiej Spółdzielczości www.bankbps.pl

l Bank Pocztowy www.pocztowy.pl 0 801 100 500

l Bank Polska Kasa Opieki www.pko.com.pl 0 801 365 365

Kredyty z dopłatami i bez dopłat

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKOMENDACJA GP

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego z dopłatami, przeanalizuj uważnie oferty innych banków. Kredyty są zaciągane najczęściej na 20, 30 lat, a państwo dopłaca do odsetek tylko przez osiem lat. Może się okazać, że inni kredytodawcy przedstawią nam warunki korzystniejsze niż po skorzystaniu z dopłaty i uwzględniając perspektywę czasu zapłacimy w sumie mniej.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA