REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystaj z działki nie szkodząc sąsiadom

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel powinien korzystać z nieruchomości w taki sposób, aby nie zagrażać sąsiednim nieruchomościom. Prowadzone na niej prace nie powinny zagrażać nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia.

Właściciel może pobierać pożytki i dochody ze swojej nieruchomości, a także korzystać z niej, ale w taki sposób, aby nie zakłócał korzystania z sąsiednich nieruchomości. Z tego powodu musi powstrzymać się od podejmowania na swojej działce działań, które na przykład zagrażałyby w jakiś sposób działkom sąsiednim. Właściciel nie ma absolutnej swobody w postępowaniu ze swoją nieruchomością. Musi uwzględniać interesy sąsiadów.

Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 20 kwietnia 1993 r. (P 6/92 OTK I/93, poz. 8) stwierdził, że pewne ograniczenia ze swobody w korzystaniu z własnej rzeczy stanowią granicę istoty prawa własności, a w konsekwencji również granicę ochrony tego prawa.

 

Roboty ziemne z ograniczeniami

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Właściciel ma prawo na swojej działce prowadzić roboty ziemne. Musi jednak uważać, aby nie groziły one utratą oparcia sąsiednim nieruchomościom. Nie mogą więc spowodować obsunięcia się ziemi ze skarpy, ponieważ spowodowałoby to nieobliczalne szkody i na przykład mogło doprowadzić do zawalenia się budynku lub uszkodzenia jego konstrukcji.

W razie podjęcia na działce takich prac ziemnych sąsiad nie musi czekać na skutki, czyli na to, że zaczną już na przykład pękać ściany w jego budynku. Wystarczy, że uzna, iż wystąpił stan zagrożenia i już może skutecznie domagać się zaprzestania tych prac.

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 8 listopada 1973 r. w sprawie sygn. akt II CR 536/73 opublikowanym w OSNCP 1/75, poz. 9 uznał, że podstawę roszczenia odszkodowawczego tylko na zasadzie winy może stanowić naruszenie zakazu dokonywania prac ziemnych w taki sposób, że grozi to nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia.

PRZYKŁAD: PRACE ZIEMNE WYKONYWANE NA DZIAŁCE

REKLAMA

Właściciel działki postanowił wykonać na swojej posesji duży wykop na basen. Z uwagi na ukształtowanie terenu grozi to osunięciem się ziemi na nieruchomość położoną dwie działki dalej. Właściciel tej działki ma prawo domagać się ochrony w trybie powództwa o zapobieżenie szkodzie, mimo że obie nieruchomości nie mają wspólnej granicy. Jego uprawnienie wynika z tego, że istnieje związek przyczynowy między prowadzonymi pracami ziemnymi a groźbą utraty oparcia.

Przez pojęcie prace ziemne rozumie się zarówno roboty naziemne, jak i podziemne. Natomiast nie ma znaczenia, czy są wykonywane na podstawie pozwolenia na przykład budowlanego, czy prowadzone są nielegalnie.

 

Naruszenie granicy

 

Może się zdarzyć, że przy wznoszeniu budynku i innego urządzenia właściciel przekroczy granice sąsiedniego gruntu. Jeżeli zrobi to nieumyślnie, to sąsiad nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego.

Ma jedynie prawo domagać się stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, a także tej części, która na skutek budowy straciła znaczenie gospodarcze. Poszkodowany właściciel sąsiedniej działki sam dokonuje wyboru między tymi roszczeniami. Raz dokonany wybór go wiąże.

Już w trakcie wznoszenia budynku lub innego urządzenia na działce obok sąsiad może ocenić, że stanie on częściowo już na jego terenie. Wówczas bez nieuzasadnionej zwłoki powinien sprzeciwić się przekroczeniu granicy. Musi to zrobić tak skutecznie, aby uświadomić sąsiadowi prowadzącemu budowę, że narusza jego własność. Może też wówczas interweniować u sąsiada twierdząc, że grozi mu niepowetowana szkoda.

Chodzi tutaj o szkodę, która byłaby niewspółmiernie większa od straty sąsiada, jaką poniósłby wówczas, gdyby musiał przywrócić na swojej działce stan poprzedni. Gdyby w takiej sytuacji sąsiad nadal wznosił budynek albo inne urządzenie, to wówczas po przekroczeniu granicy można domagać się przywrócenia stanu poprzedniego.

PRZYKŁAD: SPRZECIW BEZ UZASADNIONEJ ZWŁOKI

Właściciel działki stawiał budynek przekraczając granicę sąsiada. Sąsiad interweniował, ale budynek został postawiony. Sąsiad wniósł sprawę do sądu domagając się przywrócenia stanu poprzedniego. Na nim spoczywa dowód, że sprzeciwiał się przekroczeniu granicy bez nieuzasadnionej zwłoki i twierdził, że z powodu tego przekroczenia grozi mu niepowetowana niewspółmiernie wysoka szkoda. Pojęcie nieuzasadnionej zwłoki sąd będzie interpretował stosownie do okoliczności.

W pewnych przypadkach właściciel, który naruszył granice działek, może domagać się, żeby umożliwiono mu odkupienie zajętego terenu. Takie stanowisko zajął nawet Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 29 grudnia 1987 r. w sprawie sygn. III CZP 79/87 OSNCP 7-8/89, poz. 117. Sąd stwierdził wówczas, że samoistny posiadacz w dobrej wierze, który przekroczył granicę sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia o wartości znacznie przekraczającej wartość zajętej na ten cel działki, może domagać się od jej właściciela, aby przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

 

Zapachy, hałas i inne zakłócenia

 

Korzystający z nieruchomości właściciel powinien powstrzymać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Chodzi tutaj przede wszystkim o hałas, zapachy, emisje pary i gazów. Natomiast zakazem nie są objęte zakłócenia, z którymi każdy inny właściciel powinien się liczyć w konkretnych warunkach. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wykształcił się pogląd, że nie jest możliwe wyeliminowanie wszelkich uciążliwości występujących w określonym środowisku lub okolicy (np. orzeczenie z 14 listopada 1962 r., w sprawie sygn. akt III CR 66/62 OSNCP 2/64, poz. 28).

Natomiast ustalenie, kiedy następuje przekroczenie ponad przeciętną miarę zależy od społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości, a także od zwyczajów miejscowych. Społeczno-gospodarcze przeznaczenie nieruchomości wynika z jej charakteru i jest określone w planach zabudowania przestrzennego danego terenu lub decyzji administracyjnej. Na przykład decydujące znaczenie może mieć tutaj charakter środowiska miejscowego, na przykład, czy jest to miasto czy wieś, obszar przemysłowy, tereny uzdrowiskowe albo rekreacyjne. W dodatku oceny dokonuje się według kryteriów obiektywnych, a nie subiektywnej wrażliwości konkretnej osoby, która podnosi, że doszło do zakłóceń.

PRZYKŁAD: ZACHOWANIE ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI

Właściciel nieruchomości wykonuje w swoim sadzie prace, przy których korzysta z chemicznych środków ochrony roślin. Powinien przy tym zastosować wszystkie możliwe środki zapobiegające zatruciu ludzi i zwierząt gospodarskich, drobiu i pszczół. Powinien o używaniu środków chemicznych zawiadomić także sąsiadów. Zachowanie środków ostrożności wpływa na ocenę jego zachowania i ustalenie, czy przekroczył przeciętną miarę zakłóceń.

Takie kryteria stosuje się przy ocenie przeciętnej miary hałasu, emisji zanieczyszczeń powietrza lub innych oddziaływań na nieruchomości sąsiednie. Bierze się też pod uwagę, czy sąsiad dopuszczający się zakłóceń zachował środki ostrożności.

Ważne!

Zagrożenie utraty oparcia przez sąsiednią nieruchomość musi istnieć naprawdę, a nie tylko w świadomości właściciela nieruchomości sąsiedniej

Wzór pozwu o zaprzestanie prac budowlanych.

 

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 140-151 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Lekki stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? Jak złożyć wniosek o orzeczenie?

Lekki stopień niepełnosprawności oznacza niewielkie ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu oraz pracy zawodowej. Choć osoby z takim orzeczeniem nie potrzebują stałej pomocy innych, mają prawo do ulg, zniżek i wsparcia. Sprawdź, co to znaczy lekki stopień niepełnosprawności, na jakie choroby można go uzyskać i jakie przywileje przysługują w 2025 roku.

Sześć wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2026 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2026 r. roku w Polsce przybędzie sześć miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy (RD214), które zostały opublikowane 14 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 6 zmian dotyczących ustalenia granic gmin, 9 zmian dotyczących ustalenia granic miast i jedna zmiana nazwy miasta.

126 mln zł na lądowiska dla SOR. Rusza nabór na dofinansowanie z Funduszu Medycznego

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy konkurs w ramach Funduszu Medycznego: „Dotacja na modernizację lub budowę lądowisk dla śmigłowców przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR)”. Program ma na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa transportu lotniczego pacjentów w stanach zagrożenia życia. Szpitale będą mogły otrzymać nawet 97% dofinansowania na budowę lub modernizację lądowisk. Nabór wniosków rozpocznie się 31 lipca 2025 roku.

REKLAMA

Straciłeś bliską osobę i nie masz z czego żyć? Masz orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności? Sprawdź, gdzie zanieść orzeczenie, by uzyskać pomoc w 2025 roku

Nie wiesz, co zrobić po śmierci bliskiej osoby, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności i nie masz z czego żyć? Zastanawiasz się, co daje orzeczenie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Czy możesz liczyć na rentę, jeśli masz tylko lekki stopień? Gdzie zanieść orzeczenie, by dostać pomoc? Jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i dowiesz się, gdzie krok po kroku zgłosić się po realne wsparcie – z MOPS, PFRON, fundacji i parafii.

Przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku archiwizacji zgłoszeń do ubezpieczeń [Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy]

15 lipca 2025 roku, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, znany jako UDER42. Nowe przepisy znoszą obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS, co ma odciążyć ponad 2,3 mln płatników składek.

Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA