REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sylwia Gortyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Skorzystanie przez pracownika z możliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia możliwe jest tylko w ściśle określonych sytuacjach.  
Pracownik, chcąc rozstać się z pracodawcą, może uczynić to przez:

 • zawarcie z pracodawcą porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę,

• złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem,

• złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Sposobem zakończenia pracy, który nie wymaga zgody pracodawcy i skutkuje natychmiastowym zakończeniem stosunku pracy, jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Ten tryb rozwiązania nie jest jednak możliwy w każdym przypadku.

Zgodnie z art. 55 k.p. umowę o pracę pracownik może rozwiązać bez wypowiedzenia, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe;

• pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę z tej przyczyny wywołuje takie skutki dla pracodawcy, jakie prawo wiąże z dokonaniem przez niego wypowiedzenia, a zatem przede wszystkim obowiązek wypłaty wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie

O szkodliwym wpływie wykonywanej pracy na zdrowie pracownika musi zadecydować lekarz. Nie wystarczy zatem samo przeświadczenie pracownika o tym, że stan jego zdrowia pogarsza się przez świadczoną przez niego pracę. Pracownik po otrzymaniu stosownego orzeczenia lekarskiego powinien przedstawić je pracodawcy, który z kolei ma za zadanie przenieść pracownika na inne - bezpieczne dla niego stanowisko. Stanowisko, na które pracownik zostanie przeniesiony, musi odpowiadać jego stanowi zdrowia i kwalifikacjom zawodowym. Natomiast termin przeniesienia powinien być określony w orzeczeniu lekarskim. Obowiązek przeniesienia pracownika wynika zatem z przyczyn obiektywnych stwierdzonych orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie określonym dla wydawania orzeczeń przez lekarzy.

Jeśli pracodawca zignoruje orzeczenie i pozostawi pracownika na dotychczasowym stanowisku, pracownik ma wówczas prawo do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym.

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika

Katalog podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika zawarty jest w art. 94 k.p.

Zgodnie z nim pracodawca jest m.in. zobowiązany:

• zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami,

• organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy,

• przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną,

• zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

• terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie,

• ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Katalog z art. 94 k.p. nie ma charakteru zamkniętego wyliczenia obowiązków pracodawcy. Bliższe dookreślenie tej kategorii następuje w praktyce, a w szczególności w orzecznictwie sądowym. Przyczyną uzasadniającą niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika jest tylko ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę.

WaŻne!

Aby pracownik mógł rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, pracodawca nie tylko musi naruszyć obowiązek podstawowy, ale musi być to naruszenie ciężkie.

REKLAMA

Ocena, czy naruszenie podstawowych obowiązków jest ciężkie, zależy od specyfiki danego przypadku. Sam Kodeks pracy nie wyjaśnia, co oznacza pojęcie „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę”. W praktyce definiuje się je jako takie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy, które zostało popełnione z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę powinno być interpretowane w sposób analogiczny do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 k.p. Stopień ciężki naruszenia obowiązków pracowniczych musi się wyrażać rażącym niedbalstwem lub winą umyślną (wyrok SN z 21 lipca 1999 r., I PKN 169/99, OSNP 2000/20/746).

Przykład

Pracodawca przez kilka miesięcy nie wypłacał regulaminowej premii swoim podwładnym, wyjaśniając, że sytuacja finansowa firmy jest trudna. Pracownik złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę. Niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w ustalonym terminie stanowi wystarczającą przyczynę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 55 § 11k.p. (wyrok SN z 5 lipca 2005 r., I PK 276/04, „Wokanda” 2006/2/23).

Natomiast ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika nie stanowią np.:

• odmowa przyjęcia złożonej przez pracownika oferty rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron (wyrok SN z 27 marca 2000 r., I PKN 557/99, OSNP 2001/16/511),

• brak pisemnego powiadomienia pracownika o zmianie pracodawcy (art. 231 § 3 k.p., tzw. przejście zakładu pracy na innego pracodawcę, wyrok z 6 maja 2003 r., I PKN 219/01, OSNP 2004/15/264).

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy

REKLAMA

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Nie może zostać złożone po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Oświadczenie złożone po tym czasie nie będzie skuteczne. Pracownik, który rozwiązał umowę w trybie art. 55 k.p., ma prawo do żądania odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Przy umowach na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia jest skuteczne, nawet jeśli przyczyna rozwiązania nie była prawdziwa. W takiej sytuacji mimo sprzeczności z prawem następuje rozwiązanie stosunku pracy. Jeżeli jednak pracownik rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym, a podana przyczyna nie była rzeczywista, to nie otrzyma on odszkodowania.

W przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę pracodawca może dochodzić od niego odszkodowania przed sądem pracy.

Sylwia Gortyńska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA