REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Nowy pracodawca przejmując zakład pracy lub jego część staje się z mocy prawa następcą prawnym. Oznacza to, że stosunek pracy przejmowanych pracowników trwa nadal i nie ma potrzeby dokonywania zwolnień.
Artykuł 231 § 1 k.p. reguluje prawa i obowiązki pracodawców i pracowników w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. W praktyce budzi wątpliwości, w jakich sytuacjach przepis ten ma zastosowanie (kiedy ma miejsce przejście zakładu pracy na innego pracodawcę), nie w pełni zrozumiałe jest również, jakie konsekwencje pociąga za sobą przejście zakładu pracy dla podmiotu, który przejął zakład, i dla pracowników w nim zatrudnionych.
• Przejście zakładu na innego pracodawcę
Jak wynika z orzecznictwa sądowego, przejęcie zakładu pracy w rozumieniu art. 231 k.p. ma zawsze miejsce, gdy dochodzi do faktycznego przejęcia majątku i zadań zakładu pracy bądź jego części przez inny podmiot.
Przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę jest np.:
• likwidacja zakładu pracy, w wyniku której majątek dotychczasowego pracodawcy jest wykorzystywany do wykonywania tych samych zadań, czemu towarzyszy przejęcie części pracowników (wyrok SN z 16 maja 2001 r., I PKN 573/00, OSNP 2003/5/124),
• prawna likwidacja pracodawcy, która prowadzi do wykorzystania jego zorganizowanego mienia (zakładu pracy w rozumieniu przedmiotowym) w celu kontynuowania dotychczasowej działalności w ramach nowej struktury organizacyjnej (wyrok NSA w Warszawie z 3 września 1998 r., II SA 1438/97, Pr. Pracy 1999/2/39),
• przejęcie przez zakład pracy kompetencji poprzedniej jednostki lub jej części (wyrok SN z 1 kwietnia 2004 r. I PK 362/03, Wokanda 2004/9/58).

Do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę może dojść również w wyniku połączenia się dwóch lub więcej zakładów pracy, podziału zakładu pracy na mniejsze jednostki organizacyjne bądź na skutek wyodrębnienia się z zakładu pracy nowej jednostki organizacyjnej.
PRZYKŁAD
Spółka X prowadząca sieć sklepów sportowych decyduje się ograniczyć działalność jedynie do terenu Warszawy i dlatego sprzedaje pozostałe sklepy. Część sklepów kupuje spółka Y, a część spółka Z – sklepy te stają się częścią sieci sklepów sportowych, które prowadzą te spółki. W takim przypadku należy uznać, że doszło do przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 k.p. Wraz ze sprzedaniem sklepów z mocy prawa (czyli art. 231) doszło również do przejęcia przez spółki Y i Z zatrudnionych w tych sklepach pracowników.

Także w sytuacji gdy nowy pracodawca prowadzi innego rodzaju działalność niż dotychczasowy pracodawca, należy uznać, że doszło do przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 k.p., jeżeli działalność jest prowadzona przez nowego pracodawcę w oparciu o majątek przejęty w całości lub w części od poprzedniego pracodawcy (wyrok SN z 3 czerwca 1998 r. I PKN 159/98, OSNP 1999/11/363).
• Sytuacja przejętych pracowników
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się o­n z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.). Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 1 lutego 2000 r. (I PKN 508/99, OSNP 2001/12/412), przepis art. 231 § 1 k.p. jest bezwzględnie obowiązujący i przejęcie w tym trybie pracowników przez nowego pracodawcę następuje z mocy prawa, co nie jest uzależnione od jakichkolwiek czynności pracowników. Nie jest również możliwe uchylenie skutków działania tego przepisu w wyniku czynności prawnej (umowy) między dotychczasowym i nowym pracodawcą.
Nowy pracodawca, który przejął zakład pracy, ma obowiązek zatrudniać przejętych pracowników na dotychczasowych warunkach pracy i płacy, wynikających z ich umów o pracę, a także z przepisów wewnątrzzakładowych obowiązujących u dotychczasowego pracodawcy (np. regulaminu wynagradzania, układu zbiorowego pracy). Zmiana tych warunków może zostać dokonana albo na mocy porozumienia stron, albo przez wypowiedzenie zmieniające, dokonane zgodnie z art. 42 § 1 k.p.
PRZYKŁAD
Spółka X, której przedmiotem działalności była dotąd produkcja obuwia, nabyła od spółki Y sklep obuwniczy, który odtąd ma być jej sklepem firmowym. W umowie sprzedaży sklepu nie było żadnych postanowień dotyczących zatrudnionych w sklepie 5 pracowników. Z mocy art. 231 § 1 k.p. wraz z nabyciem sklepu spółka X stała się pracodawcą dla tych pracowników i musi ich zatrudniać na dotychczasowych warunkach. Jeżeli spółka X zamierza zmienić te warunki, musi uzyskać na to zgodę każdego pracownika lub dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.

Nieco inaczej uregulowana jest kwestia zmiany warunków pracy i płacy wynikających z układu zbiorowego pracy. Postanowienia układu, którym byli objęci pracownicy przed przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę stosuje się w okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy (chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej). Dopiero po upływie tego okresu pracodawca może wprowadzić mniej korzystne dla pracowników warunki pracy i płacy – również w drodze wypowiedzenia zmieniającego (art. 2418 i 24113 k.p.).
• Czy wydawać świadectwo pracy?
W praktyce zdarza się, że w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowy pracodawca wydaje pracownikom świadectwa pracy, po wcześniejszym rozwiązaniu z nimi umowy o pracę. Zwykle do rozwiązania umów o pracę dochodzi na mocy porozumienia stron, a nowy pracodawca, który przejął zakład pracy, zawiera z tymi pracownikami nowe umowy o pracę, często na mniej korzystnych warunkach. Jest to bezprawna praktyka, ponieważ w razie przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę staje się o­n stroną w stosunku pracy z pracownikami przejętego zakładu. Stosunek ten następuje z mocy prawa, a więc nowy pracodawca nie musi zawierać z pracownikami przejmowanego zakładu pracy umów o pracę (wyrok SN z 28 września 1990 r., I PR 251/90, OSNC 1992/5/78), a dotychczasowy pracodawca nie wydaje przejmowanym pracownikom świadectw pracy. W sytuacji gdy nastąpiło przejęcie wszystkich pracowników i majątku przez nowego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p., wydanie świadectwa pracy nie oznacza rozwiązania stosunku pracy (wyrok SN z 7 czerwca 1994 r., I PRN 29/94, OSNP 1994/12/189). Mimo wydania pracownikom świadectw pracy przez dotychczasowego pracodawcę, nowy pracodawca, który przejął zakład pracy, staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy (wyrok SN z 29 września 1998 r., I PKN 349/98, OSNP 1999/20/653) i ma obowiązek zatrudniać przejętych pracowników na dotychczasowych warunkach.
PRZYKŁAD

Spółka X zakupiła zakład produkcyjny i zamierza kontynuować dotychczasową działalność prowadzoną przez ten zakład. Pracownicy zatrudnieni w zakładzie zostali powiadomieni przez pracodawcę, że muszą rozwiązać umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą i podpisać umowy z nowym pracodawcą. Dzień przed datą sprzedaży wszyscy otrzymali świadectwa pracy od dotychczasowego pracodawcy, a następnego dnia podpisali umowy z nowym pracodawcą – spółką X. Działania te były niezgodne z prawem. Z mocy prawa w dniu, w którym spółka X przejęła zakład produkcyjny, pracownicy w nim zatrudnieni stali się pracownikami spółki.

Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie (art. 231 § 2 k.p.). Natomiast dotychczasowy pracodawca nie odpowiada za zobowiązania nowego pracodawcy powstałe już po przejęciu zakładu pracy.
• Informacja obowiązkowa
W związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę dotychczasowy i nowy pracodawca są obowiązany przekazać swoim pracownikom (a jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe – związkom) informacje o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania (art. 231 § 3 k.p. oraz art. 261 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).
Powyższe informacje powinny być pracownikom przekazane na piśmie, co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. Jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, pracodawca jest obowiązany podjąć z organizacjami związkowymi rokowania w celu zawarcia porozumienia w sprawie warunków zatrudnienia pracowników.
Niewykonanie obowiązku przekazania pracownikom informacji o przewidywanej dacie transferu nie wpływa na skutek przejęcia zakładu pracy lub jego części z art. 231 § 1 k.p. (wyrok SN z 8 stycznia 2002 r., I PKN 779/00, OSNP 2004/1/7). Oznacza to, że nawet jeżeli pracodawca nie dopełni obowiązku poinformowania swoich pracowników, że wkrótce dojdzie do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, to i tak pracownicy przejdą z mocy prawa do innego pracodawcy.
• Możliwości rozwiązania umowy o pracę
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę pracownik, który został przejęty przez tego pracodawcę, może rozwiązać umowę o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. Uprawnienie do rozwiązania umowy za 7-dniowym uprzedzeniem dotyczy wszystkich pracowników – również tych, których obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Rozwiązanie stosunku pracy za uprzedzeniem powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 231 § 4 zd. 2 k.p.).
PRZYKŁAD
Pracownik, który został przejęty przez firmę X (do firmy X włączono firmę Y, w której był wcześniej zatrudniony), poinformował, że chce skorzystać z uprawnienia do rozwiązania umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem. Ponadto zażądał wynagrodzenia za okres wypowiedzenia i odszkodowania. Brak jest podstaw prawnych do wypłaty pracownikowi tych świadczeń. Pracownikowi, który skorzystał z możliwości rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem nie przysługuje ani wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ani odszkodowanie (wyrok SN z 2 sierpnia 2000 r., I PKN 747/99, OSNP 2002/4/86).

Należy zaznaczyć, że przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy (art. 231 k.p. § 6 k.p.).
• Zatrudnieni na innych podstawach niż umowa o pracę
Zgodnie z art. 231 § 5 k.p. z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części nowy pracodawca jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych im warunków. Chodzi tu o pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania, powołania, wyboru i spółdzielczej umowy o pracę. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy takich pracowników rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Również w takim przypadku rozwiązanie stosunku pracy za uprzedzeniem powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Bożena Lenart


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA