REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie stosunku pracy należy do pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Za nieprowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników pracodawca może być ukarany grzywną.
Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie akt osobowych pracowników oraz dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. W praktyce przy wypełnianiu tego obowiązku pojawia się wiele uchybień, które skutkować mogą dwojakiego rodzaju konsekwencjami. Po pierwsze, dokumenty znajdujące się w tych aktach mają znaczenie dowodowe przy ewentualnych sporach pracodawcy i pracownika prowadzonych przed sądem pracy, po drugie, naruszenie obowiązku prowadzenia akt osobowych narazić może pracodawcę na odpowiedzialność karną.

Na jakiej podstawie

Wymagania, jakim powinny odpowiadać akta osobowe, zostały skonkretyzowane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.). Rozporządzenie to w zakresie prowadzenia akt osobowych dotyczy wszystkich pracowników, zatrudnionych zarówno na podstawie umów o pracę, jak i mianowania, powołania, wyboru i spółdzielczych umów o pracę.

Co zawierają akta osobowe

Akta osobowe każdego pracownika składają się z trzech części: część A obejmuje dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, część B zawiera dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia, część C zawiera dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.
Często spotykanym błędem przy prowadzeniu akt osobowych jest brak ich numeracji oraz mieszanie dokumentów, które powinny znajdować się w poszczególnych częściach tych akt. Dlatego wszystkie dokumenty powinny zostać ułożone w poszczególnych częściach akt osobowych w porządku chronologicznym, oraz zostać ponumerowane. Dodatkowo każda z części akt osobowych powinna zawierać wykaz znajdujących się w nich dokumentów.

Części A i C

Żadnych wątpliwości nie budzi to, co powinno znaleźć się w części A i C akt osobowych. Katalog dokumentów, jakich pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, które następnie należy umieścić się w części A akt osobowych, został określony w par. 1 cytowanego rozporządzenia. Najważniejszymi dokumentami, które powinny znaleźć się w części A akt osobowych, są kwestionariusz osobowy wraz z fotografiami pracownika, świadectwa pracy, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe pracownika. Warte podkreślenia jest to, że pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie dokumentów, jakich ma prawo żądać od kandydata na pracownika, zaś przedłożenia oryginałów tych dokumentów może żądać tylko do wglądu lub w celu sporządzenia ich odpisów albo kopii.
Wśród dokumentów przechowywanych w części C akt osobowych wymienić należy przede wszystkim oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę i kopię wydanego pracownikowi świadectwa pracy.

Część B

Część B akt osobowych jest najobszerniejsza. Powinny znaleźć się w niej dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia. Wymienione o­ne zostały w rozporządzeniu jedynie przykładowo.
Oznacza to, że pracodawca ma prawo przechowywać w tej części akt osobowych również inne pisma, które jego zdaniem dokumentują przebieg zatrudnienia. Należy jednak odnotować, iż podstawowym dokumentem, który powinien znaleźć się w tej części każdych akt osobowych, jest umowa o pracę.

ORZECZNICTWO
Pracodawca ma prawo dokumentowania niewywiązywania się przez pracownika z jego obowiązków. Pracownik nie może zatem żądać zniszczenia i zaprzestania gromadzenia takiej dokumentacji jako dotyczącej przebiegu jego zatrudnienia. Może o­n natomiast żądać włączenia tej dokumentacji do akt osobowych i nakazania pracodawcy dalszego gromadzenia ich w ramach tych akt – teza 2 wyroku z 10 października 2003 r. (I PK 295/02, OSNP 2004/19/332).

WAŻNE

• Nieprowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników stanowi, w myśl art. 281 pkt 6 k.p., wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Za popełnienie tego wykroczenia grozi kara grzywny do 5 tys. zł, a ponieść tę karę może pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu.

• Przepisy dotyczące prowadzenia akt osobowych muszą być przestrzegane przez każdego pracodawcę, niezależnie od formy organizacyjnej, w jakiej prowadzi działalność. Obowiązek ich prowadzenia dotyczy więc również osób fizycznych, chociażby nie były przedsiębiorcami i zatrudniały tylko jednego pracownika.

Zbyt dużo dokumentów

Jeżeli pracownik stwierdzi, iż niektóre dokumenty nie powinny się znaleźć w jego aktach osobowych, może wystąpić do sądu o usunięcie tych dokumentów z jego akt. Sąd Najwyższy opowiedział się za dopuszczalnością drogi sądowej we wszelkich sprawach dotyczących dokumentacji zatrudnieniowej, uznając jednocześnie, iż sprawy tego typu mają charakter spraw pracowniczych (por. uzasadnienie do postanowienia SN z 16 marca 2000 r., I PKN 672/99, OSNAPiUS/2001/15/490).
Należy jednak zauważyć, iż SN szeroko interpretuje rodzaj dokumentów, które dotyczą przebiegu zatrudnienia, pozostawiając pracodawcy dużą swobodę decyzji co do tego, jakie dokumenty mogą znaleźć się w aktach osobowych pracownika. Przykładowo SN uznał za dopuszczalne gromadzenie w aktach osobowych różnego typu notatek służbowych pracodawcy o zachowaniu pracownika (por. wyrok SN z 4 czerwca 2002 r., I PKN 249/01, OSNAPiUS/2002/16).
Godne podkreślenia jest jednak to, że dokumenty tego typu gromadzone muszą być właśnie w aktach osobowych pracownika, a nie gdzie indziej i gdyby zdarzyło się inaczej, pracownik może domagać się włączenia wszystkich dokumentów dotyczących przebiegu zatrudnienia do akt osobowych. Ma to gwarantować pracownikowi przede wszystkim wiedzę o tym, jakie informacje zbiera o nim pracodawca poprzez wgląd do wszystkich dokumentów go dotyczących.

ZMIANA PRACODAWCY
W przypadku zmiany pracodawcy, określonej w art. 231 albo w odrębnych przepisach przewidujących następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek przekazać akta osobowe pracownika oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy pracodawcy przejmującemu pracownika.

Czego nie powinno być w aktach

W związku z tym, że w aktach osobowych mogą znajdować się wyłącznie dokumenty dotyczące zatrudnienia pracownika, skuteczne mogłoby być powództwo o usunięcie z akt osobowych takich dokumentów, które nie dokumentowałyby przebiegu jego zatrudnienia, na przykład dotyczących życia rodzinnego pracownika, czy innych sfer jego aktywności pozazawodowej. Powództwo o usunięcie niektórych dokumentów z akt osobowych byłoby również dopuszczalne w sytuacji, gdyby pracodawca nie usuwał wbrew przepisom prawa informacji o zastosowanej wobec pracownika karze porządkowej, po zatarciu tej kary (art. 113 par. 1 k.p.), lub nie usuwał w wymaganym terminie orzeczeń o zastosowaniu wobec pracownika kar dyscyplinarnych, o ile byłby zobowiązany do tego na podstawie odrębnych przepisów (np. dotyczących nauczycieli).

Inna dokumentacja

Na mocy przepisów cytowanego rozporządzenia dla pewnych kategorii dokumentów, pracodawca prowadzi odrębną dokumentację pracowniczą niezależną od akt osobowych. Dotyczy to dokumentacji dotyczącej podejrzeń o choroby zawodowe, chorób zawodowych, wypadków przy pracy oraz wypadków w drodze do pracy i z pracy, a także świadczeń związanych z tymi chorobami i wypadkami.
Ponadto dla każdego pracownika pracodawca powinien założyć kartę ewidencji czasu pracy, imienną kartę wpłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację. Obowiązek gromadzenia wyżej wymienionej dokumentacji jest o tyle istotny, że brak tych dokumentów skutkować może przegraniem przez pracodawcę sprawy wytoczonej przez pracownika o zapłatę wynagrodzenia, szczególnie za nadgodziny lub zapłatę ekwiwalentów za odzież roboczą, środki czystości i pranie odzieży roboczej.

Jak długo przechowywać

Rozporządzenie nie określa zasad i okresu przechowywania akt osobowych i innej dokumentacji pracowniczej. Oczywiste jest, że cała dokumentacja przechowywana być musi w trakcie zatrudnienia pracownika. Z innych przepisów wysnuć można wniosek, że dokumentacja pracownicza powinna być przechowywana przez 50 lat. Obowiązek archiwizacji wynika z art. 125a ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
Przepis ten zobowiązuje płatników składek na ubezpieczenia społeczne do przechowywania dokumentacji, na podstawie której następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury i renty, tj. listy płac, karty wynagrodzeń oraz innych dowodów, przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika.
Z kolei w myśl art. 51 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2002 r. nr 171, poz. 1396 ze zm.), w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy, powinien o­n zapewnić środki na przechowywanie dokumentacji przez czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu jej przechowywania, liczonego dla dokumentacji płacowej – od dnia wytworzenia, a dla dokumentacji osobowej – od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Rafał Krawczyk
Autor jest przewodniczącym Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

REKLAMA

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

REKLAMA