REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy najlepiej skorzystać z urlopu

Marcin Nowak

REKLAMA

Z punktu widzenia pracowników rok 2008 nie będzie sprzyjał zorganizowaniu długiego wypoczynku przy wykorzystaniu jak najmniejszej liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Pracodawcy mogą odetchnąć. W 2008 r. nie będzie praktycznie zbyt wielu okazji do organizowania przez pracowników długich weekendów. Tegoroczny układ świąt nie daje pracownikom wielu możliwości skorzystania z dłuższego odpoczynku bez znacznego obniżenia puli urlopowej.

Udzielanie urlopów

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawu temu odpowiada obowiązek pracodawcy polegający na udzieleniu pracownikowi urlopu w tym roku, w którym uzyskał on do niego prawo, w terminie określonym w planie urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

WAŻNE!

Pracodawca udziela pracownikowi urlopu zawsze na dni pracy, ale rozlicza go w godzinach!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

Planowanie urlopu

REKLAMA

Pracodawca niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników ma obowiązek tworzenia planu urlopów, chyba że zgodę na zwolnienie go z tego obowiązku wyrażą związki zawodowe. Pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe, może sam zrezygnować z tworzenia planu urlopów. Początek stycznia to ostatni dzwonek na sporządzanie planu urlopów. Choć przepisy prawa pracy nigdzie nie wskazują terminu, w którym pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia planu urlopu, to słuszny jest pogląd, że plan urlopu należałoby sporządzić już w grudniu. Skoro pracownik ma prawo już od dnia 1 stycznia skorzystać z całego przysługującego mu urlopu, to pracodawca powinien wiedzieć, kiedy pracownik chce wykorzystać urlop. Plan urlopów ma na celu zapewnić właściwą organizację i porządek pracy urlopów i powinien dotyczyć całego okresu, w którym pracownik jest uprawniony do skorzystania z urlopu. Przepisy nie określają, jaki okres ma obejmować plan urlopów.

Pracodawca bierze pod uwagę wnioski pracowników co do terminu urlopu oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, zarówno przy tworzeniu planu urlopów, jak i przy ustalaniu terminu urlopu w porozumieniu z pracownikiem (gdy jest zwolniony z obowiązku tworzenia planu). Wnioski powinny określać konkretne daty wykorzystania urlopu, ponieważ w razie nieprecyzyjnego podania przez pracownika terminu urlopu (np. lipiec-sierpień) pracodawca może skierować go na urlop w terminie przez siebie wskazanym.

Kiedy na urlop

Chociaż przepisy Kodeksu pracy stwierdzają, że urlop wypoczynkowy powinien być nieprzerwany, to jednak na wniosek pracownika może on być podzielony na części. W takim przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. W praktyce pracownicy chętnie korzystają nie tylko z możliwości 14-dniowego urlopu, ale również z popularnych długich weekendów.

Chcąc mieć jak najwięcej czasu wolnego, trzeba uwzględnić rozkład świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKLAMA

Z takiego rozkładu świąt wynika, że korzystnie jest udać się na urlop na przełomie roku 2007/2008. Pracownik biorąc urlop od 24 grudnia 2007 r. do 7 stycznia 2008 r. będzie odpoczywał pełne 16 dni kalendarzowe. Z jego puli urlopowej trzeba będzie odjąć 4 dni urlopu za 2007 r. i 3 dni z urlopu z 2008 r. W sumie 7 dni urlopu daje nam 16 dni wolnego. Na kolejną tak długą przerwę trzeba będzie czekać rok.

Również popularna majówka nie będzie w 2008 r. zbyt długa. W zasadzie pracownik będzie odpoczywał od czwartku 1 maja do niedzieli 4 maja. Jednak pracownikom lubiącym dłuższy wypoczynek można polecić wykorzystanie w tym okresie 3 dni urlopu (28-30 kwietnia), co da nam 9-dniowy wypoczynek. Korzystnym rozwiąza- niem dla wszystkich będzie udzielenie pracownikom wolnego 2 maja (piątek), z tytułu święta 3 Maja wypadającego w sobotę. Zgodnie z art. 130 § 2 k.p. każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Pracodawca może również „oddać” za 3 maja inny dzień, np. 23 maja, czyli piątek po Bożym Ciele. Z pewnością wielu pracowników na ten dzień i tak zaplanuje urlop. Biorąc 1 dzień urlopu odpoczywamy 4.

Kolejna okazja do dłuższego odpoczynku będzie dopiero w listopadzie. 1 listopada wypada w sobotę, więc pracodawcy muszą oddać inny dzień wolny. Dając pracownikowi wolne 10 listopada, pracownik będzie odpoczywał 4 dni. Biorąc jednak 3 dni urlopu (12-14 listopada) odpoczynek wyniesie 9 dni.

Ostatnią okazją do długiego wypoczynku będzie okres świąteczno-noworoczny. Biorąc 4 dni urlopu (29-31 grudnia) i 2 stycznia 2009 r. (piątek) będziemy odpoczywać 11 dni.

Natomiast dokładając 3 dni w grudniu (22-24 grudnia) odpoczynek wyniesie 16 dni.

Na zakończenie warto przypomnieć, że pracownik dysponuje urlopem wypoczynkowym w wymiarze 20 dni, gdy jego staż pracy jest krótszy niż 10 lat oraz 26 dni, gdy pracuje już ponad 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

REKLAMA