REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ojciec może w Wielkiej Brytanii skorzystać z urlopu na dziecko

Norbert Banasiak

REKLAMA

Pracownik w Wielkiej Brytanii zatrudniony na podstawie umowy o pracę i opłacający składki ubezpieczenia społecznego ma prawo do płatnego urlopu dla ojca w związku z narodzinami dziecka.
Pracownik, który niedługo zostanie ojcem lub będzie wraz z matką odpowiedzialny za nowo narodzone dziecko, ma prawo do płatnego urlopu dla ojca z okazji narodzin dziecka. Podstawowym warunkiem kwalifikującym go do tego urlopu jest zatrudnienie u pracodawcy jeszcze przed ciążą małżonki/partnerki. Urlop dla ojca nie jest tym samym świadczeniem co urlop wychowawczy. Ten ostatni jest bowiem niepłatny.

Niektórzy pracodawcy mają własne propozycje odnośnie do urlopów pracowniczych. Pracownik ma jednak prawo przyjąć standardowe rozwiązanie, jeśli uzna, że jest to dla niego bardziej atrakcyjne. Urlop dla ojca jest dodatkowym świadczeniem i nie jest wliczany do czasu zwyczajnego urlopu należnego pracownikowi.

Dla kogo urlop

REKLAMA

Urlop ojcowski należy się pracownikowi, którego stosunki z pracodawcą reguluje umowa o pracę. Beneficjent świadczenia powinien także być ojcem dziecka, mężem lub partnerem życiowym matki. Z urlopu może skorzystać pracownik, który pracuje u pracodawcy co najmniej dziesięć miesięcy przed rozpoczęciem tygodnia, w którym urodziło się dziecko.

Ojciec na urlopie ma obowiązek uczestniczenia w wychowaniu dziecka. Warunkiem jego przyznania jest też opłacanie składki ubezpieczenia społecznego. W przypadku gdy zarobki pracownika nie pozwalają na opłacanie składek (najniższe kwalifikujące się zarobki to w tym wypadku 90 funtów tygodniowo), przysługuje mu nieodpłatny urlop, pod warunkiem że spełnione są pozostałe wymagania. Może wtedy otrzymać specjalny dodatek na czas trwania świadczenia.

Jeśli pracownik nie kwalifikuje się do otrzymania urlopu dla ojca, najlepszym rozwiązaniem będzie standardowy płatny urlop. Pracownik może skorzystać ze świadczenia również w przypadku zgonu noworodka. Ma takie prawo w przypadku, gdy dziecko urodzi się żywe na każdym etapie ciąży oraz w przypadku poronienia po 26 tygodniu ciąży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak długo

REKLAMA

Świadczenie może trwać tydzień lub dwa tygodnie. Urlopu nie można podzielić na części. Data rozpoczęcia urlopu zależy od wyboru pracownika. Może to być np. dzień narodzin dziecka lub określona liczba dni lub tygodni po narodzinach. Urlop może zacząć się w każdym dniu tygodnia, jednak nie przed narodzinami dziecka. Musi natomiast zakończyć się w ciągu 56 dni od narodzin. Jeżeli poród miał miejsce przed tygodniem, w którym był on wyznaczony, wówczas będzie to 56 dni, licząc od pierwszego dnia tego tygodnia.

Pracownik powinien zawiadomić pracodawcę na piśmie o zamiarze skorzystania z urlopu co najmniej 15 tygodni przed rozpoczęciem tygodnia, w którym przewidziane są narodziny dziecka. Termin rozpoczęcia urlopu można zmienić z 28-dniowym wyprzedzeniem. Długość urlopu przysługującego ojcu dzieci w przypadku ciąży mnogiej jest taka sama jak w przypadku ciąży pojedynczej.

Wysokość świadczenia

Jeśli pracownik korzysta z urlopu dla ojca i jego zarobki wynoszą co najmniej minimalną kwotę (LEL - Lower Earnings Limit), dzięki której opłaca składki ubezpieczenia społecznego, jest on uprawniony do pobierania specjalnej wypłaty SPP (Statutory Paternity Pay) podczas urlopu.

Wypłata SPP wynosi 117,18 funtów lub 90 proc. średniego tygodniowego wynagrodzenia. Pracodawca otrzymuje zwrot większości SPP z ubezpieczenia społecznego. Żeby kwalifikować się do SPP należy płacić podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne, będąc zatrudnionym na mocy umowy o pracę.

Ochrona pracownika

Podczas korzystania z urlopu pracownik ma prawo do standardowych przywilejów pracowniczych. Powinien mieć również zagwarantowany powrót na to samo stanowisko i jest chroniony przed dyskryminowaniem z powodu korzystania z urlopu dla ojca lub z powodu samego złożenia prośby o taki urlop.

Nieodpłatnych porad w sprawie praw pracownika udziela infolinia Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas), tel. 08457 47 47 47., a także lokalne biura CAB (Citizens Advice Bureau) na terenie Wielkiej Brytanii.

WAŻNE ADRESY

l www.direct.gov.uk

l www.berr.gov.uk

Norbert Banasiak

norbert.banasiak@infor.pl

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA