REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaległe składki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Kacprzyńska

REKLAMA

Nasza pracownica w 1999 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i z tego tytułu pobierała zasiłek. Po urlopie macierzyńskim przebywała do lutego 2001 r. na urlopie wychowawczym. Okazało się, że za ten okres na jej koncie w ZUS i w OFE nie zostały zaksięgowane żadne składki. My ze swojej strony dopełniliśmy wszelkich obowiązków związanych z przekazywaniem dokumentów do ZUS. Czy w tej sytuacji pracownica może domagać się od ZUS przekazania części składek na ubezpieczenie emerytalne na ZUS i do OFE? Czy powinna starać się o wyjaśnienie tej sytuacji od ZUS, czy skierować sprawę do sądu? Czy obowiązek przekazania tych składek przez ZUS może się przedawnić? - pyta Czytelniczka z Warszawy.

Pracownica może złożyć w ZUS reklamację dotyczącą nieprzekazania składek na jej konto w ZUS i rachunek w OFE za ten okres.

Niezewidencjonowanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na kontach w ZUS i nieprzekazanie przez ZUS części składek na indywidualne konta emerytalne w OFE dotyczy wszystkich osób, które przebywały na urlopach macierzyńskich i wychowawczych w okresie od stycznia 1999 r. do maja 2001 r.

REKLAMA

Pierwszym krokiem pracownicy może być złożenie w ZUS reklamacji. ZUS ma obowiązek rozpatrzyć reklamację i zająć stanowisko, czy uznaje reklamację. Na formularzu reklamacji trzeba wpisać, jakiego okresu dotyczą wątpliwości ubezpieczonego i dołączyć do niej dokumenty potwierdzające wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne.

Złożenie reklamacji nie jest jednak jednoznaczne ze wszczęciem postępowania sądowego ani administracyjnego. Jest to jedynie zasygnalizowanie ZUS o nieprawidłowościach występujących na koncie osoby ubezpieczonej. Na podstawie reklamacji ZUS wszczyna postępowanie wyjaśniające. Pismem informuje ubezpieczonego o jego zakończeniu. W omawianej sprawie reklamacje powinny być uwzględniane. Natomiast w uzasadnieniu pisma ZUS wskazuje, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest problem z oprogramowaniem uniemożliwiającym wygenerowanie raportów składkowych i że składki zostaną przekazane po jego uruchomieniu.

REKLAMA

Zamiast składania reklamacji pracownica może wystąpić do ZUS o wydanie decyzji w tym zakresie. ZUS wydaje decyzje w indywidualnych sprawach dotyczących w szczególności przebiegu ubezpieczeń. Jeśli decyzja okaże się niekorzystna dla pracownicy, będzie miała prawo wniesienia odwołania, a tym samym dochodzenia swoich praw przed sądami powszechnymi. Prawo do złożenia odwołania będzie miała także w sytuacji, gdy ZUS nie wyda decyzji w terminie 2 miesięcy bądź odmówi jej wydania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwestia przedawnienia składek, które nie zostały przekazane na rachunek OFE przez ZUS, nie jest jednoznaczna. Żaden przepis wprost nie reguluje tej sprawy. Jeżeli by traktować część składek na ubezpieczenie emerytalne, która podlega przekazaniu do OFE, jako integralną część składki na ubezpieczenia społeczne (należność publicznoprawną), to niewątpliwie uległaby ona przedawnieniu na zasadach ogólnych (po 10 latach od dnia wymagalności). Natomiast gdyby część składki przekazywanej do OFE traktować niezależnie, w oderwaniu od składek na ubezpieczenia społeczne ewidencjonowanych na koncie w ZUS, to taka należność nie uległaby przedawnieniu.

W styczniu 2008 r. ZUS rozpoczął intensywne prace nad uruchomieniem specjalnego modułu (programu komputerowego) umożliwiającego przekazanie dla należnych składek z odsetkami w pierwszej kolejności dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych w 1999 r. Następnie zostaną podjęte prace nad przekazaniem składek za lata 2000-2001. Reklamacje, które w tym czasie wpłyną do ZUS, będą musiały zostać rozpatrzone, ale nie przyspieszy to przekazania należnej części składek i odsetek.

Na stronie internetowej www. zus.pl ukazała się informacja z 28 stycznia 2008 r., która powinna uspokoić osoby przebywające na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych w okresie od stycznia 1999 r. do maja 2001 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nieprawdą jest, iż zostały zgubione składki za osoby przebywające na urlopach wychowawczych i pobierające zasiłki macierzyńskie za okres od stycznia 1999 do maja 2001. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokładnie wie, za jakie osoby i za jaki okres należy sporządzić dokumenty ubezpieczeniowe i rozliczyć należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w tym składki na OFE.

Ze względu na skalę zadania przewidziany i przygotowywany był w pełni automatyczny sposób rozliczenia składek za tę grupę osób.

Jednak złożoność procesu weryfikacji i wyliczania składek, które ustalane są na podstawie informacji przekazanych przez płatników składek oraz bazy świadczeniowe ZUS sprawia, że wymaga on pełnej automatyzacji. Aktualnie w styczniu 2008 r. nastąpiło uruchomienie oprogramowania, w wyniku czego utworzone zostały dokumenty za styczeń i luty 1999 r., będące podstawą rozliczenia składek. Dokumenty za kolejne okresy będą tworzone sukcesywnie.

Należy podkreślić, że brakujące składki z całą pewnością zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych, a w przypadku ubezpieczonych będących członkami OFE przekazane na ich indywidualne rachunki. W przypadku istotnych problemów w procesie automatycznego generowania dokumentów ZUS zastosuje plan awaryjny umożliwiający półautomatyczną realizację tego zadania do końca roku 2008.

Odpowiedziała Katarzyna Kacprzyńska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA