REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS umorzy składki niektórym przedsiębiorcom za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.

Joanna Goliniewska

REKLAMA

Od 1 września 2009 r. zmieniają się przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych osób pobierających zasiłek macierzyński oraz zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Również od 1 września 2009 r. ZUS zacznie umarzać zaległości wynikające z nieopłaconych składek przez osoby, które pobierały zasiłek macierzyński albo przebywały na urlopie wychowawczym i w tym okresie prowadziły jednocześnie działalność gospodarczą. Zmiany te wynikają z ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe.


Do 31 sierpnia 2009 r. pracownik, który równocześnie prowadzi pozarolniczą działalność, nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne z działalności, jeśli podstawą wymiaru składek z tytułu jego zatrudnienia jest kwota równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. Z działalności taka osoba musi opłacać tylko składkę zdrowotną.

REKLAMA


Zasada ta nie obowiązuje w sytuacji, gdy pracownik (prowadzący równocześnie działalność) korzysta z zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo z urlopu wychowawczego. W tych okresach musi opłacać wszystkie składki z działalności (na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), a składki z tytułu zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego nie są za niego opłacane.


Od 1 września 2009 r. sytuacja się zmieni, ale wyłącznie w odniesieniu do zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. W wyniku zmiany osoba, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego prowadzi jednocześnie pozarolniczą działalność, podlegać będzie obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu i rentowym) wyłącznie z tytułu pobierania zasiłku. Z działalności będzie mogła przystąpić do ubezpieczeń dobrowolnie, na swój wniosek.


Nie zmieniają się natomiast zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Oznacza to, że posiadanie innego (niż urlop wychowawczy) tytułu do ubezpieczeń powoduje, że trzeba opłacać składki z innego – niż urlop wychowawczy – tytułu.

REKLAMA


Mimo zasad obowiązujących do 31 sierpnia 2009 r. część przedsiębiorców, którzy jednocześnie pracowali na umowę o pracę i z tytułu zatrudnienia pobierali zasiłek macierzyński lub przebywali na urlopie wychowawczym, opłacała z działalności tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W związku z tym wobec tych osób powstały zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nieopłaconych z działalności. Nowelizacja ustawy umożliwia uzyskanie umorzenia zaległych składek lub zwrotu składek opłaconych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przepisy dotyczące umorzenia i zwrotu składek nie mają zastosowania do osób, za które w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością lub współpracą przy niej zostały opłacone należne składki i które z tego tytułu pobrały świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Chodzi tu o osoby, które uzyskały z tytułu działalności prawo np. do zasiłku macierzyńskiego, zasiłku chorobowego itd.


Umorzenie lub zwrot składek za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego


Zgodnie z nowelizacją ustawy „Na wniosek płatnika składek, który w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński z innego tytułu, ZUS umorzy należności z tytułu składek na te ubezpieczenia należnych za tego ubezpieczonego w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności za okres, w którym ubezpieczony pobierał zasiłek macierzyński z innego tytułu”.


Oznacza to, że osoby, które od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. (do wejścia w życie ustawy) prowadziły własną działalność gospodarczą lub współpracowały przy prowadzeniu działalności w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego u swojego pracodawcy, mogą starać się o umorzenie składek należnych z racji prowadzenia w tym okresie firmy (współpracy) lub uzyskanie zwrotu opłaconych składek.


Pierwszym krokiem, aby uzyskać umorzenie składek za ten okres, jest złożenie wniosku. Taki wniosek może złożyć tylko płatnik składek. Płatnikiem składek dla osoby prowadzącej działalność pozarolniczą jest ona sama. Natomiast dla osoby współpracującej płatnikiem jest osoba prowadząca działalność.


WAŻNE!

Wniosek o umorzenie składek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. w okresie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.


Jeżeli w wyniku umorzenia należności powstanie nadpłata z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, ZUS zaliczy ją na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek, a w razie ich braku – zwróci płatnikowi składek.


WAŻNE!

Jeśli wniosek o umorzenie składek nie zostanie złożony do 31 sierpnia 2010 r., ZUS nie umorzy składek. Wówczas konieczne będzie ich opłacenie z odsetkami.


W sprawie umorzenia należności z tytułu składek ZUS wyda decyzję. W decyzji tej ZUS określi wysokość umorzonych należności oraz – jeżeli powstanie nadpłata – kwotę podlegającą zaliczeniu lub zwrotowi. Jeśli ZUS stwierdzi nadpłatę, zaliczy ją na poczet składek (zaległych, bieżących lub przyszłych) albo zwróci wraz z opłaconymi odsetkami za zwłokę i opłatą prolongacyjną, w części odpowiadającej kwocie zaliczenia lub zwrotu. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do sądu.


Oznacza to, że osobom, które nie opłaciły należnych składek, ZUS je umorzy wraz z odsetkami. Natomiast osobom, które opłaciły składki, zwróci te składki z odsetkami lub zaliczy je na poczet bieżących należności.


Osobom, którym ZUS umorzy składki z działalności, zaewidencjonuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe obliczone od kwoty zasiłku macierzyńskiego na ich indywidualnych kontach w terminie do końca 2012 r.


Abolicja składek a urlop wychowawczy


W przypadku osób, które korzystały z urlopu wychowawczego, obowiązują inne zasady.


Zgodnie z nowelizacją ustawy „Na wniosek płatnika składek, który w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy takiej działalności i jednocześnie przebywającego na urlopie wychowawczym, ZUS umorzy w całości lub w części należności z tytułu nieopłaconych składek na te ubezpieczenia należnych za tego ubezpieczonego w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności za okres, w którym ubezpieczony przebywał na urlopie wychowawczym”.


Oznacza to, że osobom, które nie opłaciły składek należnych z tytułu działalności lub współpracy przy prowadzeniu działalności za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r., za czas, w którym przebywały one u swojego pracodawcy na urlopie wychowawczym, kwoty te zostaną umorzone w całości lub w części. Natomiast te osoby, które opłaciły składki zgodnie z przepisami, nie mają możliwości ich odzyskania. Mogą jedynie liczyć na zwrot odsetek za zwłokę. ZUS będzie zwracał odsetki od 1 stycznia 2010 r. przez okres 5 lat, liczony od 1 września 2009 r., w kwotach ustalonych w ustawie budżetowej. Na wniosek płatnika składek ZUS umorzy również pobrane w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. odsetki za zwłokę z tytułu nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z tytułu działalności (współpracy) prowadzonej w okresie przebywania na urlopie wychowawczym.


ZUS nie zaewidencjonuje składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym na indywidualnym koncie osoby, której umorzy składki z tytułu działalności (współpracy) prowadzonej w okresie tego urlopu. Żeby nie mieć luki w stażu ubezpieczeniowym, warto w tym przypadku zastanowić się nad opłaceniem (bez odsetek) składek z tytułu działalności.


● art. 1 ust. 1 pkt 1 i 3, art. 3, art. 4, art. 6–10 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe – Dz.U. Nr 71, poz. 609

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA