REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów leczenia z polisy OC sprawcy wypadku

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego można domagać się nie tylko wypłaty zadośćuczynienia, ale też zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, zakupu sprzętu ortopedycznego oraz kosztów opieki osób trzecich. Poszkodowani często o tym nie wiedzą.

Jak powiedziała w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO-spółka zajmująca się dochodzeniem odszkodowań), większość poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych nadal nie wie o przysługującym im prawie zwrotu kosztów leczenia z polisy OC sprawcy. W jej ocenie dotyczy to nawet 90 proc. poszkodowanych.

Jak wyjaśniła, na podstawie art. 444 Kodeksu Cywilnego, poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma prawo wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego nie tylko o wypłatę zadośćuczynienia, które rekompensuje uszczerbek na zdrowiu.

REKLAMA

"Poszkodowani mogą też domagać się zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, zakupu sprzętu ortopedycznego, zakupu wózka lub samochodu inwalidzkiego, opieki osób trzecich, specjalnej diety, przejazdów związanych z leczeniem i odwiedzin osób bliskich, a nawet kosztów związanych z przystosowaniem pomieszczeń dla osoby niepełnosprawnej, np. podjazdów dla wózków inwalidzkich" - wyjaśniła Smereczańska-Smulczyk.

Osobie poszkodowanej należy się także zwrot kosztów operacji plastycznych, jeżeli po wyleczeniu pozostają szpecące blizny bądź innego rodzaju oszpecenia, które z różnych przyczyn utrudniają normalne funkcjonowanie.

Według EuCO, "towarzystwa ubezpieczeniowe nie informują o takich możliwościach, ponieważ nie leży to w ich interesie", a osoby poszkodowane często spotykają się z wieloma problemami w czasie likwidacji szkód przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Najczęściej ubezpieczyciele nie chcą zwracać kosztów prywatnych wizyt lekarskich, tłumacząc, że osoba poszkodowana mogła skorzystać z leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia" - mówiła. Jednak dodała, że na realizację świadczeń w ramach NFZ niekiedy trzeba czekać nawet kilka miesięcy, co mogłoby negatywnie wpłynąć na stan zdrowia poszkodowanego. "Taką argumentację przedstawiamy przed sądem w przypadku odmowy pokrycia kosztów prywatnego leczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe" - wyjaśniła Smereczańska-Smulczyk.

W jej ocenie inne problemy z odzyskaniem kosztów to m.in. zaniżanie przez towarzystwa ubezpieczeniowe kwot do zwrotu oraz odmowa wypłaty niektórych roszczeń. Jak przypomniała, osoba niezadowolona z decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego może wystąpić do sądu w tej sprawie."Sądy na ogół przychylają się do zwrotu kosztów leczenia i te koszty są szeroko rozumiane, ale wszystko zależy od ich udokumentowania i udowodnienia" - wyjaśniła.

Przypomniała, że osoby, które starają się o zwrot kosztów, muszą przygotować pełną dokumentację poniesionych wydatków m.in. faktury, rachunki, kosztorysy, potwierdzenia wizyt u lekarzy i rehabilitantów.

Według danych Komendy Głównej Policji, każdego dnia na polskich drogach ginie - średnio - 15 osób, a ponad 170 zostaje rannych. W ostatnią niedzielę obchodzony był Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

W czerwcu tego roku w ministerstwie sprawiedliwości zaprezentowano Kartę Praw Ofiar Wypadków Drogowych. W dokumencie, który ma trafiać do kierowców wraz z polisami OC, przypomniano m.in., o jakie świadczenia od państwa, a jakie od ubezpieczycieli może występować ofiara wypadku drogowego.

EuCO to jedna z firm odszkodowawczych w Europie Środkowo-Wschodniej, która działa na polskim rynku od 2004 roku. Zajmuje się świadczeniem usług dochodzenia roszczeń o zapłatę z tytułu odszkodowania m.in. dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, w pracy i w rolnictwie. Spółka prowadzi działalność w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA