REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co można przywieźć z zagranicy

Sylwia Maciąg
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Większość z nas nie wraca z zagranicznych wakacji z pustymi rękami. Warto wiedzieć co i ile możemy przywieźć, żeby nie zapłacić akcyzy, cła ani VAT.  

Przywiezienie zbyt dużej ilości towarów, w stosunku do których ustalony został limit, zobowiązuje do zapłacenia należności przywozowych. Przewiduje się różne limity w stosunku do towarów przywożonych z Unii Europejskiej i spoza jej granic.

Przywóz towarów z Unii


Odkąd Polska stała się członkiem Unii, towary przywożone do niej z krajów członkowskich Unii Europejskiej nie są obciążane cłem. Jednak można narazić się na zapłatę akcyzy.

Akcyzie nie podlegają tylko wyroby akcyzowe zharmonizowane, takie jak alkohol, papierosy - najczęściej przywożone przez podróżnych, jeśli akcyza od tych wyrobów została zapłacona na terytorium państwa członkowskiego Unii, w którym te wyroby zostały nabyte. Przy czym wyroby te muszą być nabyte w takich ilościach, które wskazują, że zostały przywiezione na własny użytek podróżnego.

Aby zostały za takowe uznane, nie mogą przekraczać poniższych norm:
- papierosy - 800 szt.,
- cygaretki o masie nieprzekraczającej 3g/szt. - 400 szt.,
- cygara - 200 szt.,
- tytoń do palenia - 1 kg,
- alkohol etylowy - 10 l,
- wino i napoje fermentowane - 90 l, w tym wino musujące - 60 l,
- piwo - 110 l,
- produkty pośrednie - 20 l.

Przywóz towarów w ramach importu z krajów spoza Unii

W odniesieniu do podróżnych przybywających z terytorium państwa trzeciego na obszar celny Wspólnoty, zwolnione z należności przywozowych są towary znajdujące się w ich bagażu osobistym, pod warunkiem że wwożone towary nie mają charakteru handlowego.

Przywóz o charakterze niehandlowym oznacza przywóz, który:
- ma charakter okazjonalny i
- składa się wyłącznie z towarów przeznaczonych do własnego użytku podróżnych lub ich rodzin, lub przeznaczonych na prezenty; rodzaj i liczba tych towarów powinna być taka, aby nie wskazywała na przywóz w celu handlowym.

Podróżnych, którzy ukończyli 17 rok życia, obowiązują następujące normy ilościowe i wartościowe na przywóz ze zwolnieniem z należności przywozowych niżej wymienionych towarów:
- 200 papierosów lub
- 100 cygaretek (cygar o masie nieprzekraczającej 3g/szt.), lub
- 50 cygar, lub
- 250 g tytoniu do palenia lub proporcjonalna ilość tych różnych produktów w zestawie;
- spirytus i napoje alkoholowe: napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22% obj. nieskażony alkohol etylowy o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 80% obj. lub więcej - 1 litr, lub
- napoje destylowane i spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, tafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22% obj. wina musujące, wina likierowe - 2 litry lub proporcjonalny asortyment tych produktów w zestawie i
- wina niemusujące - 2 litry,
- 50 gramów perfum i nie więcej niż 250 ml wód toaletowych, a produktów leczniczych - w ilości przeznaczonej na własne potrzeby.

Ponadto podróżny może przywieźć rzeczy o łącznej wartości nieprzekraczającej 175 euro, a jeżeli nie ukończył 15 roku życia - 90 euro.

WAŻNE!
Podróżny, który ukończył 17 rok życia, może przywieźć rzeczy o łącznej wartości nieprzekraczającej 175 euro, a jeżeli nie ukończył 15 roku życia - 90 euro, korzystając przy tym ze zwolnienia z należności przywozowych.



Niższe limity

Inne, niższe normy obowiązują podróżnych mających miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej, pracowników strefy nadgranicznej oraz członków załóg środków transportu wykorzystywanych w ruchu między krajami trzecimi a Wspólnotą.

Mogą oni wwieźć do Polski, korzystając ze zwolnienia:
- napoje alkoholowe: napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22%, alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 80% lub więcej - 0,5 litra albo
- napoje destylowane i napoje spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, ratafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22%, wina musujące, wina wzmocnione - 0,5 litra i wina niemusujące - 0,5 litra;
- papierosy - 20 sztuk, albo
- cygaretki (cygara o masie nieprzekraczającej 3 g) - 15 sztuk, albo
- cygara - 5 sztuk, albo
- tytoń, tabaka - 20 gramów;
- perfumy - 25 gramów; wody toaletowe - 0,1 litra;
- produkty lecznicze - w ilości przeznaczonej na potrzeby osobiste podróżnego.

Ponadto łączna wartość zwolnionych z należności towarów innych niż wymienione wyżej, przywożonych przez podróżnego z ww. grup osób nie może przekraczać równowartości 80 euro.

WAŻNE!
Wartość zwolnionych z należności przywozowych towarów przywozowych w bagażu osobistym podróżnego, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej, nie może przekraczać równowartości 80 euro.


Kiedy dokonać zgłoszenia celnego

W przypadku towarów wywożonych lub przywożonych do kraju przez podróżnego odprawie będą podlegały jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów trzecich.

Zgłoszenia celne dotyczące towaru niemającego charakteru handlowego wprowadzanego na obszar celny Wspólnoty lub wyprowadzanego z tego obszaru, dokonywane przez podróżnych, powinno być złożone najpóźniej w chwili przystąpienia organu celnego do kontroli celnej.

Podróżny może dokonać zgłoszenia celnego w trzech formach:

1) pisemnej - poprzez wypełnienie formularza SAD;

2) ustnej, która jest najczęściej stosowana; towary przywiezione w bagażu podróżny zgłasza organowi celnemu do kontroli; po dokonaniu ustnego zgłoszenia celnego przez podróżnego funkcjonariusz celny wystawia Dokument Potwierdzający Dokonanie Zgłoszenia Celnego. W dokumencie tym oblicza należności celne i podatkowe dotyczące przywożonego towaru, które muszą być uiszczone przez podróżnego; jeżeli organy celne mają wątpliwości, czy zgłoszone dane są prawidłowe lub kompletne, mogą zażądać przedstawienia zgłoszenia na piśmie; z możliwości ustnego zgłoszenia celnego wyłączone są towary, w odniesieniu do których wnosi się o udzielenie refundacji lub zwrot należności celnych bądź które podlegają środkom zakazów lub ograniczeń albo jakimkolwiek innym szczególnym formalnościom;

3) przez dokonanie innej czynności przewidzianej przepisami prawa celnego; procedura ta podzielona jest na trzy etapy i polega na tym, że:

- w przypadku dostarczenia towarów do urzędu celnego (lub miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny):
a) przejściu zielonym pasem lub „nic do zgłoszenia” w urzędzie celnym, w którym istnieje system dwóch pasów,
b) przejściu przez urząd nieposiadający dwóch kontrolowanych pasów, bez dokonywania zgłoszenia z własnej woli;

- w przypadku zwolnienia z obowiązku dostarczenia towarów do urzędu celnego zgodnie z przepisami wykonawczymi do art. 38 ust. 4 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (m.in. ruch turystyczny, ruch przygraniczny):
c) samym przekroczeniu granicy obszaru celnego Wspólnoty.

Z możliwości stosowania trzeciej formy zgłoszenia celnego wyłączone są (podobnie jak przy zgłoszeniu ustnym) towary, w odniesieniu do których wnosi się o udzielenie refundacji lub zwrot należności celnych bądź które podlegają środkom zakazów lub ograniczeń albo jakimkolwiek innym szczególnym formalnościom.

źródło: www.mf.gov.pl


Sylwia Maciąg
ekspert w zakresie VAT

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

QUIZ Historia sztuki. Te informacje wypada znać. Dasz radę zdobyć 6/10?
Co to są rubensowskie kształty? A tycjanowski kolor? Kto namalował "Śniadanie na trawie"? Znasz odpowiedzi na te pytania? W takim razie jest duża szansa na komplet punktów.

REKLAMA