REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szukając pracy za granicą nie tracisz zasiłku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej poszukiwanie pracy stało się łatwiejsze. Bezrobotni mogą wyjechać zarobkowo do innego kraju członkowskiego, nie tracąc przy tym zasiłku.  

Polacy nie mogą jednak jednocześnie pracować poza granicami Polski i pobierać świadczenia dla bezrobotnych w kraju. Prawo do zasiłku przysługuje im przez trzy miesiące od wyjazdu do jednego z państw Wspólnoty w poszukiwaniu pracy. Aby prawa tego nie stracić, muszą wrócić do kraju przed upływem tego okresu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach właściwy urząd pracy może przedłużyć ten okres. Nie zrobi tego, jeżeli osoba w czasie poszukiwania pracy za granicą rozpocznie tam studia lub założy własną firmę. Osoba ta straci ponadto prawo do zasiłku.

Cztery tygodnie po rejestracji

Osoba bezrobotna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy z prawem do zasiłku, która chce wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy i nie stracić przy tym prawa do tego świadczenia, może wyjechać dopiero po upływie czterech tygodni od dnia rejestracji.

Urząd pracy może ten czterotygodniowy okres skrócić. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy osoba poszukująca pracy zamierza wyjechać z mężem lub żoną albo konkubentem lub konkubiną, który lub która także wyjeżdża z zamiarem podjęcia pracy w innym kraju członkowskim.

Trzeba pamiętać, aby w momencie wyjazdu z Polski mieć ze sobą zaświadczenie E-303 (jest dostępne w polskich urzędach pracy). Jest to bowiem podstawowy dokument dotyczący zachowania prawa do zasiłku. Wynika z niego, że dana osoba jest do niego uprawniona. Podane są tam także: wysokość świadczenia i okres, na jaki zostało ono przyznane.

W wyjątkowych sytuacjach o wydanie takiego zaświadczenia może wystąpić właściwa instytucja w kraju, do którego osoba szukająca pracy wyjechała. Jest to możliwe tylko w sytuacjach, gdy np. nieprzewidziane problemy poczty spowodowały, że zaświadczenie nie dotarło do zainteresowanego przed wyjazdem.

Ważne!
Świadczenia z tytułu bezrobocia muszą być zapewniane przez każde państwo członkowskie, do którego przyjeżdża obywatel Unii szukający pracy. Państwa te są zobowiązane do zwrotu kosztów tych świadczeń według ustalonych procedur. Ich koszt jest zwracany państwu właściwemu. Płatność świadczeń dokonywana jest przez wskazane banki w państwach członkowskich.

Istnieje także możliwość zaskarżenia decyzji o odrzuceniu wniosku o wydanie zaświadczenia E-303, czyli o prawo do poszukiwania pracy w innym kraju, przy zachowanym świadczeniu dla bezrobotnych (zgodnie z krajowymi przepisami o zaskarżaniu decyzji administracyjnych).

Siedem dni na podróż

Po złożeniu w wojewódzkim urzędzie pracy wniosku w sprawie wyjazdu za granicę w celu poszukiwania zatrudnienia osoba składająca ten dokument ma tylko siedem dni na podróż do drugiego kraju i zarejestrowanie się w tamtejszym urzędzie.

Jeżeli w wyznaczonym terminie zgłosi się we właściwym urzędzie w kraju, w którym szuka pracy, wtedy będzie mieć prawo do zasiłku nawet za te dni, które spędziła w podróży. Jeżeli jednak nie zgłosi się na czas, zasiłek będzie przysługiwał jej dopiero od dnia zgłoszenia do momentu zakończenia okresu trzech miesięcy.

Przedłużenie okresu siedmiu dni na zgłoszenie się jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy mimo zaplanowania podróży w taki sposób, żeby zdążyć w terminie, osoba napotka jakieś przeszkody, których nie mogła przewidzieć lub na które nie miała wpływu.

Powrót w ciągu trzech miesięcy

Jeżeli osoba szukająca pracy za granicą chce zachować swoje prawo do zasiłku w Polsce, musi wrócić do kraju i zameldować się w swoim urzędzie pracy przed upływem trzech miesięcy. Jeśli ostatnim dniem okresu trzymiesięcznego jest sobota, dzień świąteczny lub inny dzień, w którym urząd pracy jest zamknięty, powinna zgłosić się w pierwszym dniu roboczym po nim następującym. Jeśli nie powróci przed upływem tego okresu, straci wszystkie prawa do świadczeń.

Przedłużenie terminu ponownego zgłoszenia się w swoim urzędzie pracy jest możliwe, jak ma to miejsce w przypadku siedmiodniowego terminu na zgłoszenie się w kraju poszukiwania pracy, tj. wyłącznie w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze siły wyższej lub z powodu udokumentowanej choroby w kraju poszukiwania pracy lub choroby, która nastąpi bezpośrednio po powrocie do domu.

Fakt pobierania zasiłku dla bezrobotnych na podstawie jakiegokolwiek systemu prawnego obowiązującego w danym państwie członkowskim spowoduje, że osoba ta nabędzie też uprawnienia do świadczeń rodzinnych na podstawie ustawodawstwa tego państwa, mimo że członkowie rodziny mieszkają na terenie innego kraju członkowskiego. W związku z tym, szukając pracy za granicą, można pobierać świadczenia rodzinne dla swojej rodziny, mimo że pozostała ona w kraju.

Jeżeli osoba szukająca pracy znajdzie ją za granicą w ciągu trzech miesięcy, wtedy zostanie objęta ustawodawstwem kraju wykonywania pracy.

W razie utraty pracy za granicą

Osoba, która straciła pracę podjętą w jednym z krajów unijnych, ma trzy wyjścia. Może pozostać w kraju, gdzie pracowała, i ubiegać się tam o zasiłek z tytułu bezrobocia. Musi jednak pamiętać, że w tej sytuacji podlega już ustawodawstwu państwa, w którym pracowała, i według jego prawa będzie oceniana, czy ma prawo do zasiłku czy nie.

POSZUKIWANIA PRACY W KILKU KRAJACH

Jeżeli ktoś w ciągu trzech miesięcy zamierza szukać pracy nie w jednym, ale w kilku krajach członkowskich Unii, wtedy jeszcze przed wyjazdem z Polski musi podać dokładne daty przyjazdów do poszczególnych krajów. Wojewódzki urząd pracy w Polsce powinien następnie wydać zaświadczenie E-303 oddzielnie dla każdego kraju, w którym bezrobotny zamierza szukać pracy.

NIEZBĘDNE ZAŚWIADCZENIA

Osoba bezrobotna przed wyjazdem do pracy w innym kraju, dla zachowania prawa do zasiłku, powinna zgłosić zamiar wyjazdu w swoim powiatowym urzędzie pracy i złożyć wniosek z odpowiednim, np. miesięcznym, wyprzedzeniem do właściwego wojewódzkiego urzędu pracy o wydanie w zależności od potrzeb następujących formularzy:
- E-301 - zaświadczenia dotyczącego okresów zaliczanych podczas przyznawania zasiłku dla bezrobotnych,
- E-302 - zaświadczenia dotyczącego członków rodziny bezrobotnego, które należy uwzględnić przy naliczaniu świadczeń,
- E-303 - zaświadczenia dotyczącego zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Brak odpowiedniego formularza uniemożliwi przyznanie i wypłatę świadczenia bądź zdecydowanie opóźni jego przyznanie.

Przykład:
NIŻSZE ŚWIADCZENIE ZA SPÓŹNIONĄ REJESTRACJĘ
Mieszkaniec Kielc wyjechał za granicę w poszukiwaniu pracy 12 kwietnia. Na podróż miał siedem dni. Do 19 kwietnia musiał więc zarejestrować się w urzędzie pracy w kraju, do którego wyjechał. Dotrzymał terminu i dlatego zasiłek otrzymywał będzie od 12 kwietnia, czyli od daty wyjazdu, do 12 lipca, czyli do daty obowiązkowego powrotu.
Gdyby spóźnił się i dojechał na miejsce np. 25 kwietnia, wówczas otrzymałby zasiłek tylko od tego dnia do 12 lipca (w wyjątkowych sytuacjach właściwa instytucja może przedłużyć ten siedmiodniowy termin).

Może także wrócić do Polski. Jeśli w kraju, gdzie pracowała, nabyła prawo do zasiłku, będzie przez trzy miesiące otrzymywać zasiłek w Polsce z urzędu pracy w miejscowości, w której ostatnio pracowała. Powrót do Polski może więc traktować tak jak wyjazd z kraju, gdzie ostatnio pracowała za granicą w celu poszukiwania pracy.

Jeśli w kraju, gdzie osoba ta ostatnio pracowała, nie nabyła prawa do zasiłku, może wrócić do Polski, przepracować tyle dni, ile brakuje jej do otrzymania zasiłku w Polsce, i taki zasiłek otrzymać. Jeżeli więc przepracowała za granicą 300 dni, po powrocie do kraju - by otrzymać zasiłek - musi przepracować 65 dni.

Świadczenia i zwrot kosztów

Zasiłek dla bezrobotnych dla osoby poszukującej pracy podczas jej pobytu za granicą wypłacany jest przez instytucję kraju, w którym szuka ona pracy. Osoba szukająca zatrudnienia ma prawo do takich samych świadczeń, jak gdyby szukała pracy w Polsce. Instytucja w kraju pobytu przelicza na walutę swojego kraju kwotę netto dniówki w złotych polskich, do jakiej szukający pracy ma prawo.

Podatek od zasiłku dla bezrobotnych, wypłacanego w czasie tych trzech miesięcy, będzie uiszczany w Polsce. Zasadą podstawową jest to, że zasiłek, do jakiego uprawniona jest osoba szukająca pracy w okresie trzymiesięcznym na podstawie zaświadczenia E-303, wypłaca kraj poszukiwania pracy. Następnie kraj ojczysty zwraca wypłaconą kwotę do kraju poszukiwania pracy.

Zgodnie z przyjętymi zasadami koordynacji, osoba zainteresowana jako pracownik musi być ubezpieczona w kraju wykonywania pracy, co oznacza, że będzie ona w pierwszym rzędzie starała się o świadczenie dla bezrobotnych właśnie w tym kraju.


IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ
izabela.rakowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA