REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prosty jak Norton, tani jak Panda

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Drzazgowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku programów antywirusowych jest bardzo duża konkurencja. Efekt? Co roku spadają ceny tego typu produktów. Producenci kuszą jednak odbiorców nie tylko ceną - wciąż udoskonalają swoje produkty.

Kupując program antywirusowy, użytkownicy otrzymują coraz więcej modułów wchodzących w skład programu. Wszystkie programy testowane przez GP posiadały ograniczoną czasowo możliwość pobierania uaktualnień.

Poza Mks 2k7 dom było to 12 miesięcy. Podobnie było z liczbą stanowisk, na których program możemy zainstalować - przeważają licencje jednostanowiskowe.

Tylko produkty firmy Panda i MKS posiadają licencję na trzy stanowiska. Potencjał wzrostu sprzedaży tych programów jest bezpośrednio uzależniony od wzrostu sprzedaży komputerów. Zależność ta jest wprost proporcjonalna.

Programy, które przetestowaliśmy, stanowią tylko część całej oferty dostępnej na polskim rynku. Dla użytkowników, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na tego typu programy, istnieje alternatywa w postaci darmowych programów antywirusowych. Pod względem jakości odstają one jednak od programów komercyjnych.

Coraz więcej wirusów

Wraz z rozwojem rynku IT zaczęły powstawać programy, których celem nie było ułatwienie życia człowiekowi, a wręcz odwrotnie. Takie programy w najlepszym przypadku stawały się dokuczliwe (pojawianie się żartobliwych napisów na ekranie komputera), a w najgorszym razie prowadziły do utraty danych czy fizycznej awarii sprzętu.

Tego typu programy nazwano później wirusami. Nazwa oddaje bardzo dobrze ich charakter, gdyż analogicznie do wirusa biologicznego są szkodliwe i niepożądane. Często trudno je usunąć, poza tym mają zdolność do powielania swego kodu.

Zdarza się, że twórca wirusa nie zakłada jego szkodliwości, nie jest jednak w stanie przewidzieć wszystkich możliwych skutków działania programu, które napisał.

Nieustanny wyścig twórców

W początkowych latach istnienia komputerów w naszych domach, gdy jeszcze nie było internetu, wirusy rozprzestrzeniały się za pomocą nośników (dyskietki, płyty CD-ROM). Instalując jakiś program z zainfekowanego nośnika, użytkownik nieświadomie instalował także wirusa.

Od czasu, gdy internet zaczyna być coraz bardziej powszechny, zmienia się sposób rozprzestrzeniania wirusów. Internet przyczynił się także do powstania wielu nowych zagrożeń, na jakie użytkownik jest narażony podczas codziennego korzystania ze światowej sieci komputerowej (szczególnie użytkownik nieposiadający oprogramowania antywirusowego).

Jeśli dziś korzystamy z internetu i nie mamy jakiegokolwiek zabezpieczenia antywirusowego, możemy być pewni, że kwestią godzin (a nawet minut) będzie konieczność wizyty w serwisie. Utrata danych czy awaria sprzętu to nie koniec zagrożeń - użytkownik narażony jest na kradzież danych (np. login i hasło do konta internetowego).

Programy antywirusowe w niczym nie przypominają tych sprzed kilku lat. Obecnie ochrona antywirusowa to tylko jedna z wielu funkcji, jakie oferują.

6 OZNAK INFEKCJI

1. Wyraźne spowolnienie pracy komputera.

2. Wyraźne spowolnienie działania internetu.

3. Samoistne restartowanie bądź wyłączanie komputera.

4. Samoistna zmiana tła pulpitu, zwykle z jakimś ostrzeżeniem.

5. Komunikaty o zagrożeniu pochodzące z programu, którego nie instalowaliśmy.

6. Problem ze znalezieniem plików i folderów bądź ich samoistna zmiana nazwy.

5 ZASAD BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA INTERNETU

1. Korzystanie tylko z legalnego oprogramowania.

2. Posiadanie programu antywirusowego i zapory sieciowej.

3. Nieotwieranie załączników z podejrzanymi wiadomości.

4. Unikanie stron internetowych z treściami pornograficznymi.

5. Rozważne korzystanie z programów do ściągania plików z sieci.

LISTA ZAGROŻEŃ DLA UŻYTKOWNIKA INTERNETU

Spam - Tym mianem określamy wszelką niechcianą, komercyjną korespondencję mejlową, jaka jest wysyłana do dużej liczby nieznanych użytkowników. Spam komercyjny (o charakterze handlowym) jest zakazany przez prawo polskie oraz prawodawstwo Unii Europejskiej. Te potencjalnie nieszkodliwe wiadomości pociągają za sobą negatywne konsekwencje. Obciążane są sieci i serwery pocztowe (szacuje się, że jedna na dwie wiadomości to spam).

Phishing - Metoda wykradania poufnych informacji. Najczęściej przestępca wysyła do odbiorcy mejla z odnośnikiem na stronę www oraz prośbą o wykonanie na tej stronie określonych czynności. Użytkownik, klikając w ten odnośnik, widzi stronę banku, systemu aukcyjnego itp., do złudzenia przypominającą stronę oryginalną. Wpisując jakiekolwiek dane (login, hasło itd.), udostępnia je osobie niepowołanej. Najlepszą metodą ochrony przed tego typu zagrożeniami jest świadomość, iż banki i inne instytucje finansowe nigdy nie kierują do swych klientów próśb o ujawnienie swych danych.

Adware - Do tej grupy zaliczamy programy, które bez zgody odbiorcy wyświetlają na ekranie komputera niechciane reklamy. Czasem zmieniają domyślną stronę internetową bądź tło pulpitu. Nie są to szczególnie szkodliwe programy (nie kasują, nie zmieniają, nie wykradają danych), ale często uciążliwe.

Spyware - W odróżnieniu do adware, programy typu spyware są znacznie bardziej niebezpieczne. Ich zadaniem jest szpiegowanie działań użytkownika. Za pomocą tego typu oprogramowania zbierane są informacje o preferencjach użytkownika (odwiedzane strony, hasła wpisywane w oknie wyszukiwarki), a także dane osobowe, adresy mejlowe, hasła itp. Zebrane dane wysyłane są do nieznanych użytkownikowi osób i mogą być wykorzystane do celów reklamowych (spam), ale także użyte do działalności przestępczej.

Riskware - Niektóre programy antywirusowe czasami wymagają od użytkownika, aby określił, czy dany program jest bezpieczny czy nie. Dotyczy to oprogramowania, które jest użytkownikowi potrzebne, ale które nosi znamiona oprogramowania szkodliwego. Takie oprogramowanie niesie ze sobą pewne ryzyko, ale użytkownik zgadza się na jego obecność.

Rootkit - To narzędzie wykorzystywane przez intruza do przejęcia kontroli nad komputerem. Gdy takie oprogramowanie działa na komputerze użytkownika, jest skrajnie trudne do wykrycia i usunięcia, ponieważ rootkit może przejąć kontrolę nad oprogramowaniem służącym do jego usunięcia. Niektóre programy antywirusowe wyposażone są w moduły zapobiegające instalacji w komputerze ofiary narzędzi typu rootkit.

Dialer - W dobie internetu szerokopasmowego to zagrożenie traci już swe znaczenie. Jest szkodliwe tylko w przypadku, gdy użytkownik łączy się z internetem płacąc za każdy impuls połączenia. Działanie dialera polega na tym, że zmienia on bez wiedzy użytkownika tzw. numer dostępowy na numer, gdzie koszt połączenia wynosi kilka złotych za minutę. W ten sposób naraża internautę na wysoki rachunek telefoniczny.

Kontrola Rejestru - Rejestr systemu to baza danych, w której przechowywane są wszelkie ustawienia dotyczące zainstalowanego systemu operacyjnego oraz pozostałych aplikacji. Wiele zagrożeń powstaje na skutek nieautoryzowanej modyfikacji tego rejestru przez szkodliwe oprogramowanie i wirusy.



Robert Drzazgowski

robert.drzazgowski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

REKLAMA