REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

112 Numer alarmowy

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Służby ratunkowe dzięki systemowi będą mogły szybciej dotrzeć do osób potrzebujących natychmiastowej pomocy. System umożliwi wyłapywanie osób dokonujących fałszywych zgłoszeń telefonicznych

Osoba zaginiona w górach, zraniona i potrzebująca pomocy, która nie potrafi określić swojego położenia szybciej otrzyma pomoc. Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy z 11 stycznia 2008 r. Prawo telekomunikacyjne oraz ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. nr 17, poz. 101). Nowe przepisy nakładają na Urząd Komunikacji Elektronicznej obowiązek uruchomienia specjalnej platformy lokalizacyjno-informacyjnej wraz z centralną bazą danych abonentów. Jak się dowiedzieliśmy, jest ona jednak dopiero tworzona. System numeru alarmowego, który działa obecnie, jest tymczasowy. Dzięki niemu osoba dzwoniąca pod numer 112 i wzywająca pomocy zostanie zarówno zlokalizowana, jak i zidentyfikowana. Pozwoli to na szybkie uruchomienie odpowiednich służb ratowniczych, ale także lepszą organizację ich pracy. Nie będzie wysyłanych kilka jednostek do jednego zdarzenia, jeżeli o tym samym wypadku samochodowym poinformowało jednocześnie kilku świadków.

Rozwiązanie przejściowe

REKLAMA

Połączenia wykonywane na numer alarmowy 112, obecnie odbierane są przez powiatowe i miejskie stanowiska kierowania Straży Pożarnej - w przypadku telefonów stacjonarnych. Natomiast osoby dzwoniące z telefonów komórkowych uzyskują połączenie z komendą powiatową Policji.

- Dzwoniąc na numer 112, wyświetlany jest numer dzwoniącego. Wówczas osoba, która odbiera telefon za pośrednictwem specjalnej aplikacji internetowej udostępnionej przez operatorów telefonicznych, może dowiedzieć się, gdzie się znajduje osoba wzywająca pomocy - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. Tłumaczy, że do sprawdzenia lokalizacji danej osoby za pośrednictwem systemu internetowego udostępnionego przez operatorów potrzebny jest specjalny kod, który trzeba wpisać, aby móc skorzystać z aplikacji.

- To jest jednak rozwiązanie przejściowe. Docelowo ma powstać platforma lokalizacyjna, która będzie obsługiwała cały system - zaznacza Małgorzata Woźniak.

Stołeczna policja miesięcznie otrzymuje około 80 tys. zgłoszeń. Wśród nich są też fałszywe zawiadomienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- System lokalizacji umożliwi na szczęście wyłapywanie i karanie osób, które dokonują fałszywych zgłoszeń - mówi Marcin Szyndler, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. W niektórych miejscach można ustalić lokalizację dzwoniącego z telefonu komórkowego z dokładnością od kilku do kilkudziesięciu metrów. W przypadku terenu otwartego, gdzie są rzadko rozmieszczone przekaźniki, dokładność położenia takiej osoby jest do kilku kilometrów.

Prace trwają

Prace nad uruchomieniem platformy lokalizacyjno-informacyjnej wraz z centralną bazą danych ciągle trwają.

REKLAMA

- Przedsięwzięcie jest realizowane na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Dla zamówienia na budowę platformy lokalizacyjnej przyjęto tryb tzw. dialogu konkurencyjnego. Obecnie kończony jest etap rozpatrywania wniosków o dopuszczenie do udziału w dialogu przetargowym - mówi Anna Lewandowska z Biura Prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Dodaje, że platforma lokalizacyjno-informacyjna wraz z centralną bazą danych będzie uruchomiona w I półroczu 2009 roku. Umożliwi to szybszą niż obecnie lokalizację i identyfikację osoby dzwoniącej pod 112.

W ramach platformy będą zgromadzone dane o abonentach i użytkownikach usług telefonicznych oraz informacje o lokalizacji zakończeń sieci stacjonarnych. Dane te będą udostępniane służbom ratowniczym w momencie, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy.

Zgodnie z nowymi przepisami operatorzy telefoniczni mają teraz obowiązek wprowadzać informacje o abonentach do centralnej bazy danych, której jeszcze nie ma. Będą oni musieli także aktualizować informacje i dane o abonentach w ciągu 24 godzin od momentu zmiany tych informacji. Baza danych będzie aktualizowana raz w miesiącu.

Zobowiązania względem UE

Grzegorz Schetyna, minister spraw wewnętrznych i administracji, poinformował już Komisję Europejską o pomyślnym zakończeniu z dniem 30 czerwca 2008 r. wdrożenia usługi lokalizującej osoby dzwoniącej na europejski numer alarmowy 112 na terenie Polski. Dotychczasowy brak funkcjonowania lokalizacji osoby dzwoniącej pod numer 112, był głównym powodem postępowania Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko w Polsce. Jednak starania MSWiA opłaciły się - KE zamknęła postępowanie przeciwko Polsce.

Profesor Stanisław Piątek z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że zapewnienie lokalizacji osób dzwoniących pod numer 112 jest dopiero pierwszym krokiem w dostosowywaniu się do unijnych wymagań.

- W przyszłości czeka nas wprowadzenie usługi eCall i numeru e112. Jeżeli dojdzie do wypadku samochodowego, specjalny system natychmiast wyśle informację o zdarzeniu i jego lokalizacji służbom ratowniczym - tłumaczy prof. Stanisław Piątek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Możliwości systemu alarmowego 112

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Forum

Grzegorz Schetyna, minister spraw wewnętrznych i administracji, poinformował Komisję Europejską o wdrożeniu usługi lokalizującej osobę dzwoniącą pod numer 112

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA