REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie trzeba zapewnić mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Lokatorzy zajmujący mieszkania na podstawie decyzji o przydziale są szczególnie chronieni. Jednak w pewnych przypadkach właściciel może im wypowiedzieć najem i nawet nie musi dostarczać lokalu zamiennego.

Właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi na trzy lata naprzód i nie dostarczyć mu lokalu zamiennego, jeżeli w opróżnionym mieszkaniu chce zamieszkać sam lub zamieszkają tam jego pełnoletnie dzieci, rodzice albo osoba, wobec której ma obowiązek alimentacyjny.

W swoim mieszkaniu

REKLAMA

Jeżeli właściciel chce zamieszkać w swoim mieszkaniu, to wówczas ma prawo wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, który je zajmuje. Ma prawo dokonać wypowiedzenia nawet wówczas, gdy tylko sam bez innych krewnych zamieszka w opróżnionym lokalu, ponieważ w tym przypadku nie ma żadnych limitów co do liczby mkw. mieszkania przypadających na osobę.

Wypowiedzieć stosunek prawny może zarówno właściciel, który sam mieszka w wynajętym mieszkaniu, jak i ten, który jest właścicielem kilku mieszkań, nawet większych od zajmowanego przez lokatora. Nie ma również żadnego znaczenia, co właściciel zrobi z zajmowanym do tej pory mieszkaniem: sprzeda je, zatrzyma, podaruje, wynajmie czy odda w bezpłatne użytkowanie.

Długość okresu wypowiedzenia lokatorowi stosunku prawnego zależy od tego, czy właściciel dostarczy lokatorowi lokal zamienny.

Półroczny okres wypowiedzenia

Gdy właściciel dostarczy lokatorowi lokal zamienny, to wówczas stosunek prawny może wypowiedzieć na pół roku naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego, pod warunkiem że lokal ten spełnia wymogi określone w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.). W dostarczonym lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat - z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela (za prąd, gaz, centralne ogrzewanie) musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego. Takim lokalem zamiennym może być na przykład mieszkanie do tej pory zajmowane przez właściciela lub jego krewnych, odziedziczone przez nich, otrzymane tytułem darowizny, a nawet specjalnie zakupione w tym celu, aby mógł się do niego przeprowadzić lokator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD: WYPOWIEDZENIE DLA LOKATORA

Właściciel chce zamieszkać w swoim mieszkaniu zajmowanym aktualnie przez lokatora. Postanowił dostarczyć mu lokal zamienny i dlatego okres wypowiedzenia wynosi pół roku, a nie trzy lata. Stosunek prawny powinien wypowiedzieć na koniec miesiąca kalendarzowego. Doręczył lokatorowi wypowiedzenie 12 marca. Oznacza to, że koniec okresu wypowiedzenia nie przypada na 12 września, czyli po upływie 6 miesięcy, lecz na 30 września, czyli na koniec miesiąca kalendarzowego.

Obowiązek dostarczenia lokalu zamiennego ciąży bowiem na właścicielu. Powinien on też pokryć koszty przeprowadzki lokatora do tego mieszkania.

REKLAMA

Jeżeli jednak lokator w dniu poprzedzającym wejście w życie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, opłacał czynsz regulowany, to wówczas obowiązek zapewnienia mu lokalu zamiennego oraz pokrycie kosztów przeprowadzki spoczywa do 31 grudnia 2015 r. na właściwej gminie.

Na takich samych zasadach właściciel może wypowiedzieć stosunek najmu, wówczas gdy lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać na takich warunkach, jakby otrzymał lokal zamienny. Ma to miejsce na przykład wówczas, gdy lokator odziedziczył inne mieszkanie albo otrzymał je tytułem darowizny.

PRZYKŁAD: LOKATOR MA DRUGIE MIESZKANIE

Lokator odziedziczył mieszkanie. Właściciel, który chce zamieszkać w zajmowanym do tej pory przez niego lokalu, może wypowiedzieć stosunek prawny nie później niż na pół roku naprzód. Nie ma przy tym obowiązku zapewnić lokatorowi lokalu zastępczego, ponieważ posiada on już drugi lokal, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny.

Trzyletni okres wypowiedzenia

Przy zachowaniu trzyletniego okresu wypowiedzenia właściciel nie musi dostarczyć lokatorowi lokalu zamiennego, wówczas gdy wypowiada stosunek prawny, bo chce zamieszkać w zajmowanym przez niego lokalu. Obowiązek dostarczenia lokalu zamiennego nie ciąży na nim nawet wówczas, gdy tej osobie nie przysługuje tytuł do innego lokalu, w którym mogłaby zamieszkać na takich warunkach, jak w lokalu zamiennym.

Zakończenie trzyletniego okresu wypowiedzenia zawsze przypada na koniec miesiąca kalendarzowego. Data ta powinna zostać określona w wypowiedzeniu stosunku prawnego.

Na właścicielu, który nie ma obowiązku dostarczyć lokalu zamiennego, nie ciąży również obowiązek pokrycia lokatorowi kosztów przeprowadzki.

Zdarza się, że właściciel wypowie stosunek prawny na trzy lata naprzód osobie, która w dniu otrzymania wypowiedzenia ukończyła już 75 lat, natomiast po upływie okresu wypowiedzenia nie będzie jej przysługiwał tytuł prawny do innego lokalu, w którym może zamieszkać. W dodatku nie ma osób, na których ciążyłby w stosunku do niej obowiązek alimentacyjny. W tym przypadku wypowiedzenie stosunku prawnego staje się skuteczne dopiero w chwili śmierci lokatora. Natomiast w razie śmierci tej osoby w stosunek najmu nie wstępują: małżonek (który nie był współnajemcą lokalu), dzieci zmarłego najemcy i jego współmałżonka i inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała z nim faktycznie we wspólnym pożyciu.

Mieszkanie dla rodziny właściciela

Właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi po to, aby w mieszkaniu zamieszkał jego pełnoletni syn, wnuk, rodzice albo osoba, wobec której właściciel ma obowiązek alimentacyjny. Wypowiedzenia na piśmie dokonuje właściciel, a nie osoba, która ma w tym lokalu zamieszkać. Powinien w nim pod rygorem nieważności wskazać osobę, która ma tam zamieszkać. Długość okresu wypowiedzenia zależy również od tego, czy zostanie zapewniony lokal zamienny.

Gdy właściciel nie zamieszka

Właściciel lub wskazany przez niego pełnoletni zstępny, wstępni albo osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, powinni zamieszkać w opróżnionym lokalu, wówczas gdy lokatorowi nie zapewnili lokalu zamiennego. Muszą w nim mieszkać co najmniej przez pół roku od ustania wypowiedzianego stosunku prawnego. Dopiero po upływie tego okresu mogą mieszkanie sprzedać, podarować, wynająć albo oddać w bezpłatne użytkowanie.

Jeżeli ten wymóg nie zostanie spełniony, to wówczas lokator ma prawo do powrotu do lokalu na dotychczasowych warunkach albo do żądania od właściciela zapłaty różnicy w czynszu i w opłatach za okres jednego roku. Chodzi o różnicę między kwotą płaconą obecnie z tego tytułu a tą, którą uiszczał w ramach wypowiedzianego stosunku prawnego. Lokator ma prawo wybrać między powrotem do lokalu a wyegzekwowaniem zapłaty. Właściciel poniesie jeszcze dodatkowo koszty przeprowadzki lokatora.

Gdy po upływie trzyletniego okresu wypowiedzenia lokator nie chce dobrowolnie wyprowadzić się, od tego momentu zajmuje on lokal bez tytułu prawnego. Aż do dnia opuszczenia lokalu powinien on co miesiąc uiszczać odszkodowanie, odpowiadające wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu tego lokalu.

 

Wzór wypowiedzenia stosunku prawnego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


SŁOWNIK

• lokator - najemca lokalu lub osoba, która używa lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności

• właściciel - wynajmujący, z którym wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający do używania lokalu

• lokal zamienny - lokal, który znajduje się w tej samej miejscowości co lokal dotychczasowy i jest wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, ma powierzchnię pokoi taką samą jak do tej pory używana. Natomiast ten warunek uważa się za spełniony, wówczas gdy na członka gospodarstwa domowego przypada 10 mkw. powierzchni łącznej pokoi, a w razie gospodarstwa jednoosobowego - 20 mkw. tej powierzchni

• opłaty niezależne od właściciela - opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz za odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych


Podstawa prawna

• Art. 11 i 32 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Dodatkowe co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków do przyznania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

Nowa kwota wolna zapewni lepsze życie dla tysięcy emerytów i rencistów: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

REKLAMA

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

Czy 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

REKLAMA

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA