REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ożywić centrum miasta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Rubinkowska

REKLAMA

Atrakcyjna oferta rozrywkowo-gastronomiczna w śródmieściu przyciąga turystów i zachęca mieszkańców do spędzenia wolnego czasu w centrum, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju miasta i zwiększenia dochodów budżetowych. Samorządy planujące działania na rzecz ożywienia i uatrakcyjnienia starówek mogą skorzystać z doświadczeń miast, którym się to udało.

Właścicielami większości lokali użytkowych w centrum miast są osoby prywatne, które najchętniej wynajmują je instytucjom finansowym czy operatorom sieci komórkowych. W efekcie śródmieścia zdominowane są przez oddziały banków i salony sprzedaży telefonów komórkowych, które są czynne najczęściej do godz. 18.00. Po ich zamknięciu centrum miasta, zamiast tętnić życiem, zamiera. Dlatego samorządy, mimo że nie mają żadnego wpływu na decyzje właścicieli prywatnych kamienic, dążą do ożywiania centrów miast na różne sposoby. W racjonalny sposób zagospodarowują m.in. własne lokale komunalne, stosując zachęty ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, np. ulgi w opłatach czynszowych. Lokali komunalnych jednak w zasobach miejskich jest niewiele. Dlatego też miasta, by uatrakcyjnić śródmieścia, rozwijają infrastrukturę turystyczną, organizują tereny zielone, parki z małą architekturą itd. Wszystko po to, by mieszkańcy i turyści mogli atrakcyjnie spędzać w centrum czas także po pracy. Żeby miasto nie pustoszało po zmroku.

Centra handlowo-rozrywkowe tętnią życiem

REKLAMA

Zjawisko szybkiego zwiększania się liczby nowych banków, instytucji kredytowych czy punktów handlowych operatorów sieci komórkowych nie ominęło centrum Rybnika. Dlatego władze miasta zezwoliły na powstanie w ścisłym centrum miasta dwóch dużych centrów handlowo-rozrywkowych.

Jest to decyzja kontrowersyjna dla wielu osób, ale centrum miasta, które wcześniej pustoszało i wymierało krótko po godzinie 17.00, czyli po zamknięciu większości placówek handlowych, dziś tętni życiem do późnego wieczora – informuje Adam Fudali, Prezydent Rybnika. – Dzięki czynnym do późna centrom handlowo-rozrywkowym stało się atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców Rybnika, ale i sąsiednich miast i gmin.

W opinii prezydenta jest też to również szansa na wydłużenie godzin działalności tradycyjnego, drobnego handlu. Odwiedzający centra handlowe zaglądają bowiem również do pobliskich małych sklepików.

Rewitalizacja i imprezy kulturalne

REKLAMA

Żeby ożywić część Śródmieścia w Bielsku-Białej, Rada Miejska 10 marca 2009 r. podjęła uchwałę w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości zabytkowych kamienic w centrum. Warunkiem zwolnienia jest wykonanie remontu całości lub części elewacji, przede wszystkim frontu budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie tej uchwały jest formą pomocy finansowej dla właścicieli budynków położonych w centrum Bielska-Białej, którzy chcą przeprowadzić niezbędne prace remontowe. Poprawa estetyki otoczenia sprzyja zarówno powstawaniu nowych form działalności, jak i ożywieniu społeczno-gospodarczemu tej części miasta, a także wpływa na sprawniejszą realizację przyjętego Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich, który ma na celu m.in. zachowanie tożsamości historyczno-kulturowej miasta, przywrócenie walorów architektonicznych i urbanistycznych – tłumaczy Izabela Krzempek-Szczotka z Biura Prasowego Urzędu Miasta Bielska-Białej.

Ponadto mieszkańcy Bielska-Białej od kilku lat cieszą się odnowioną przy współfinansowaniu środków unijnych starówką. Przywrócono tam elementy sprzed kilkudziesięciu lat, m.in. fontannę z Neptunem i figurę św. Jana Nepomucena. Miasto stara się ożywić starówkę także poprzez organizowanie letnich koncertów i świątecznych kiermaszy. Do dawnej świetności powracają też zabytkowe kamieniczki wokół Starego Rynku. Część z nich została sprzedana prywatnym właścicielom z zastrzeżeniem, że muszą je odrestaurować. Swoje budynki odnawia też miasto. Te działania generują ruch mieszkańców i turystów w centrum. Jak podkreśla Izabela Krzempek--Szczotka, w tegorocznym budżecie przewidziano 1,4 mln zł m.in. na remont kamienicy przy Rynku 32 oraz narożnika przy ul. Wzgórze 11. Jest już także gotowy plan przebudowy poszczególnych uliczek na starówce, tak aby swoim wyglądem pasowały do tego rejonu miasta.

Lokale komunalne tylko dla określonej działalności

Władze Gdańska już od kilku lat stawiają sobie za cel ożywienie starówki. Żeby go osiągnąć, przede wszystkim wstrzymano sprzedaż lokali komunalnych w tym rejonie.

W przypadku dzierżawy, ogłaszając przetarg, określamy w specyfikacji profil działalności, jaka miałaby być tam prowadzona, np. galeria, restauracja czy klub – mówi Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Władze Gdańska starają się również, by wraz z wygasaniem dotychczasowych umów i podpisywaniem kolejnych zmieniać profil już istniejących lokali.

Chcemy, by te lokale usługowe czy sklepy przekształcały się w miejsca kultury i rozrywki – przekonuje Michał Piotrowski.

W Gdańsku mieszkańcom lokali mieszkalnych na parterze i pierwszym piętrze w centrum miasta oferowane są lokale zamienne, gdzie mogliby się przeprowadzić.

Pozyskane w ten sposób lokale również przekwalifikujemy na użytkowe w celu stworzenia w tych miejscach gastronomii lub instytucji kulturalnych – twierdzi Michał Piotrowski.

W Gdańsku zdecydowano też o stosowaniu ulg w opłatach czynszowych za lokale komunalne w centrum miasta:

  • ● 25% zniżki otrzymują lokale gastronomiczne czynne do północy,
  • ● 20% – wszystkie inne lokale, których działalność wiąże się z promocją miasta.

W tym przypadku, zwłaszcza jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju galerie, decyzję podejmuje każdorazowo prezydent – podkreśla Michał Piotrowski.

Ciągi piesze i deptaki zachętą dla zakładania kawiarni

Wrocław stara się przeciwdziałać powstawaniu placówek handlowych w miejscach, które są atrakcyjnymi punktami miasta. Władze miasta chcą, by centrum kojarzyło się z wypoczynkiem i możliwością miłego spędzenia czasu.

W miejscach, gdzie jest bardzo dużo pieszych, zostały stworzone ciągi piesze, jak np. ul. Oławska. Tu z jednej strony mamy piękny Rynek, a z drugiej galerię handlową – mówi Julia Wach z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Ciągi piesze są zachętą dla przedsiębiorców, by lokowali tam kawiarnie, sklepy, restauracje, a nie oddziały instytucji finansowych.

Miasto chce stworzyć więcej takich „pieszych” ciągów, gdzie będzie dominowała działalność usługowa, z wyłączeniem banków – podkreśla Julia Wach.

Jednocześnie miasto przy sprzedaży lokali użytkowych położonych w ścisłym centrum zastrzega, że w okresie 5 lat od daty nabycia nieruchomości nowy właściciel nie będzie mógł zmienić profilu prowadzonej tam już działalności.

Komunalne lokale użytkowe udostępniamy na Biura Informacji Turystycznej, galerie etc. – mówi Julia Wach.

Ta polityka przynosi już efekty. W ostatnim czasie we Wrocławiu widać zauważalny spadek zainteresowania instytucji finansowych wynajmem lokali użytkowych, których właścicielem jest samorząd.

Dla banków atrakcyjniejsze są obecnie lokale wynajmowane przez prywatnych właścicieli – mówi Julia Wach.

Oświetlenie zachęca do spacerów po zmroku

W Zielonej Górze turyści na deptaku w centrum miasta znajdą przede wszystkim kawiarnie, puby, sklepy z pamiątkami, butiki z odzieżą, punkty fotograficzne oraz piekarnie i sklepy spożywcze. Deptak znajduje się wśród zieleni, jest oznakowany w taki sposób, by ułatwić dotarcie do najważniejszych miejsc.

Dodatkowo wieczorami, oprócz pubów i miejsc do zabawy, przyjezdni mogą podziwiać iluminacje najważniejszych zabytków miasta – zapowiada Marek Starosta z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Biura Prezydenta w Urzędzie Miasta Zielonej Góry.

Efekty świetlne uzyskane poprzez podświetlenie miejskich zabytków stały się wręcz chętnie oglądaną atrakcją turystyczną.

NARZĘDZIA STYMULUJĄCE OŻYWIENIE CENTRÓW

Samorządy mogą stymulować rozwój centrów m.in. poprzez:

  • podejmowanie uchwał o zwolnieniu gruntów, budynków, budowli z podatku od nieruchomości,
  • ulgi w czynszach za lokale komunalne ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, np. związanej z obsługą ruchu turystycznego,
  • odzyskiwanie lokali komunalnych, np. na działalność restauratorską, poprzez oferowanie lokali zastępczych dotychczasowym mieszkańcom,
  • wynajmowanie lokali komunalnych z zastrzeżeniem prowadzonej działalności, np. na centra informacji turystycznej,
  • zorganizowanie infrastruktury: terenów zielonych, parków z obiektami małej architektury jako elementu stymulującego dla powstawania restauracji, kawiarni czy pubów.
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

REKLAMA

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

REKLAMA

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

REKLAMA