REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ożywić centrum miasta

Anna Rubinkowska

REKLAMA

Atrakcyjna oferta rozrywkowo-gastronomiczna w śródmieściu przyciąga turystów i zachęca mieszkańców do spędzenia wolnego czasu w centrum, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju miasta i zwiększenia dochodów budżetowych. Samorządy planujące działania na rzecz ożywienia i uatrakcyjnienia starówek mogą skorzystać z doświadczeń miast, którym się to udało.

Właścicielami większości lokali użytkowych w centrum miast są osoby prywatne, które najchętniej wynajmują je instytucjom finansowym czy operatorom sieci komórkowych. W efekcie śródmieścia zdominowane są przez oddziały banków i salony sprzedaży telefonów komórkowych, które są czynne najczęściej do godz. 18.00. Po ich zamknięciu centrum miasta, zamiast tętnić życiem, zamiera. Dlatego samorządy, mimo że nie mają żadnego wpływu na decyzje właścicieli prywatnych kamienic, dążą do ożywiania centrów miast na różne sposoby. W racjonalny sposób zagospodarowują m.in. własne lokale komunalne, stosując zachęty ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, np. ulgi w opłatach czynszowych. Lokali komunalnych jednak w zasobach miejskich jest niewiele. Dlatego też miasta, by uatrakcyjnić śródmieścia, rozwijają infrastrukturę turystyczną, organizują tereny zielone, parki z małą architekturą itd. Wszystko po to, by mieszkańcy i turyści mogli atrakcyjnie spędzać w centrum czas także po pracy. Żeby miasto nie pustoszało po zmroku.

Centra handlowo-rozrywkowe tętnią życiem

REKLAMA

Zjawisko szybkiego zwiększania się liczby nowych banków, instytucji kredytowych czy punktów handlowych operatorów sieci komórkowych nie ominęło centrum Rybnika. Dlatego władze miasta zezwoliły na powstanie w ścisłym centrum miasta dwóch dużych centrów handlowo-rozrywkowych.

Jest to decyzja kontrowersyjna dla wielu osób, ale centrum miasta, które wcześniej pustoszało i wymierało krótko po godzinie 17.00, czyli po zamknięciu większości placówek handlowych, dziś tętni życiem do późnego wieczora – informuje Adam Fudali, Prezydent Rybnika. – Dzięki czynnym do późna centrom handlowo-rozrywkowym stało się atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców Rybnika, ale i sąsiednich miast i gmin.

W opinii prezydenta jest też to również szansa na wydłużenie godzin działalności tradycyjnego, drobnego handlu. Odwiedzający centra handlowe zaglądają bowiem również do pobliskich małych sklepików.

Rewitalizacja i imprezy kulturalne

REKLAMA

Żeby ożywić część Śródmieścia w Bielsku-Białej, Rada Miejska 10 marca 2009 r. podjęła uchwałę w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości zabytkowych kamienic w centrum. Warunkiem zwolnienia jest wykonanie remontu całości lub części elewacji, przede wszystkim frontu budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie tej uchwały jest formą pomocy finansowej dla właścicieli budynków położonych w centrum Bielska-Białej, którzy chcą przeprowadzić niezbędne prace remontowe. Poprawa estetyki otoczenia sprzyja zarówno powstawaniu nowych form działalności, jak i ożywieniu społeczno-gospodarczemu tej części miasta, a także wpływa na sprawniejszą realizację przyjętego Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich, który ma na celu m.in. zachowanie tożsamości historyczno-kulturowej miasta, przywrócenie walorów architektonicznych i urbanistycznych – tłumaczy Izabela Krzempek-Szczotka z Biura Prasowego Urzędu Miasta Bielska-Białej.

Ponadto mieszkańcy Bielska-Białej od kilku lat cieszą się odnowioną przy współfinansowaniu środków unijnych starówką. Przywrócono tam elementy sprzed kilkudziesięciu lat, m.in. fontannę z Neptunem i figurę św. Jana Nepomucena. Miasto stara się ożywić starówkę także poprzez organizowanie letnich koncertów i świątecznych kiermaszy. Do dawnej świetności powracają też zabytkowe kamieniczki wokół Starego Rynku. Część z nich została sprzedana prywatnym właścicielom z zastrzeżeniem, że muszą je odrestaurować. Swoje budynki odnawia też miasto. Te działania generują ruch mieszkańców i turystów w centrum. Jak podkreśla Izabela Krzempek--Szczotka, w tegorocznym budżecie przewidziano 1,4 mln zł m.in. na remont kamienicy przy Rynku 32 oraz narożnika przy ul. Wzgórze 11. Jest już także gotowy plan przebudowy poszczególnych uliczek na starówce, tak aby swoim wyglądem pasowały do tego rejonu miasta.

Lokale komunalne tylko dla określonej działalności

Władze Gdańska już od kilku lat stawiają sobie za cel ożywienie starówki. Żeby go osiągnąć, przede wszystkim wstrzymano sprzedaż lokali komunalnych w tym rejonie.

W przypadku dzierżawy, ogłaszając przetarg, określamy w specyfikacji profil działalności, jaka miałaby być tam prowadzona, np. galeria, restauracja czy klub – mówi Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Władze Gdańska starają się również, by wraz z wygasaniem dotychczasowych umów i podpisywaniem kolejnych zmieniać profil już istniejących lokali.

Chcemy, by te lokale usługowe czy sklepy przekształcały się w miejsca kultury i rozrywki – przekonuje Michał Piotrowski.

W Gdańsku mieszkańcom lokali mieszkalnych na parterze i pierwszym piętrze w centrum miasta oferowane są lokale zamienne, gdzie mogliby się przeprowadzić.

Pozyskane w ten sposób lokale również przekwalifikujemy na użytkowe w celu stworzenia w tych miejscach gastronomii lub instytucji kulturalnych – twierdzi Michał Piotrowski.

W Gdańsku zdecydowano też o stosowaniu ulg w opłatach czynszowych za lokale komunalne w centrum miasta:

  • ● 25% zniżki otrzymują lokale gastronomiczne czynne do północy,
  • ● 20% – wszystkie inne lokale, których działalność wiąże się z promocją miasta.

W tym przypadku, zwłaszcza jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju galerie, decyzję podejmuje każdorazowo prezydent – podkreśla Michał Piotrowski.

Ciągi piesze i deptaki zachętą dla zakładania kawiarni

Wrocław stara się przeciwdziałać powstawaniu placówek handlowych w miejscach, które są atrakcyjnymi punktami miasta. Władze miasta chcą, by centrum kojarzyło się z wypoczynkiem i możliwością miłego spędzenia czasu.

W miejscach, gdzie jest bardzo dużo pieszych, zostały stworzone ciągi piesze, jak np. ul. Oławska. Tu z jednej strony mamy piękny Rynek, a z drugiej galerię handlową – mówi Julia Wach z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Ciągi piesze są zachętą dla przedsiębiorców, by lokowali tam kawiarnie, sklepy, restauracje, a nie oddziały instytucji finansowych.

Miasto chce stworzyć więcej takich „pieszych” ciągów, gdzie będzie dominowała działalność usługowa, z wyłączeniem banków – podkreśla Julia Wach.

Jednocześnie miasto przy sprzedaży lokali użytkowych położonych w ścisłym centrum zastrzega, że w okresie 5 lat od daty nabycia nieruchomości nowy właściciel nie będzie mógł zmienić profilu prowadzonej tam już działalności.

Komunalne lokale użytkowe udostępniamy na Biura Informacji Turystycznej, galerie etc. – mówi Julia Wach.

Ta polityka przynosi już efekty. W ostatnim czasie we Wrocławiu widać zauważalny spadek zainteresowania instytucji finansowych wynajmem lokali użytkowych, których właścicielem jest samorząd.

Dla banków atrakcyjniejsze są obecnie lokale wynajmowane przez prywatnych właścicieli – mówi Julia Wach.

Oświetlenie zachęca do spacerów po zmroku

W Zielonej Górze turyści na deptaku w centrum miasta znajdą przede wszystkim kawiarnie, puby, sklepy z pamiątkami, butiki z odzieżą, punkty fotograficzne oraz piekarnie i sklepy spożywcze. Deptak znajduje się wśród zieleni, jest oznakowany w taki sposób, by ułatwić dotarcie do najważniejszych miejsc.

Dodatkowo wieczorami, oprócz pubów i miejsc do zabawy, przyjezdni mogą podziwiać iluminacje najważniejszych zabytków miasta – zapowiada Marek Starosta z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Biura Prezydenta w Urzędzie Miasta Zielonej Góry.

Efekty świetlne uzyskane poprzez podświetlenie miejskich zabytków stały się wręcz chętnie oglądaną atrakcją turystyczną.

NARZĘDZIA STYMULUJĄCE OŻYWIENIE CENTRÓW

Samorządy mogą stymulować rozwój centrów m.in. poprzez:

  • podejmowanie uchwał o zwolnieniu gruntów, budynków, budowli z podatku od nieruchomości,
  • ulgi w czynszach za lokale komunalne ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, np. związanej z obsługą ruchu turystycznego,
  • odzyskiwanie lokali komunalnych, np. na działalność restauratorską, poprzez oferowanie lokali zastępczych dotychczasowym mieszkańcom,
  • wynajmowanie lokali komunalnych z zastrzeżeniem prowadzonej działalności, np. na centra informacji turystycznej,
  • zorganizowanie infrastruktury: terenów zielonych, parków z obiektami małej architektury jako elementu stymulującego dla powstawania restauracji, kawiarni czy pubów.

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA