REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z PPK a możliwość późniejszego przyłączenia się do programu

Rezygnacja z PPK a możliwość późniejszego przyłączenia się do programu/ fot. Shutterstock
Rezygnacja z PPK a możliwość późniejszego przyłączenia się do programu/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja z PPK możliwa jest zarówno na samym początku objęcia firmy Pracowniczymi Planami Kapitałowymi jak i w każdym innym momencie. Czy pomimo rezygnacji można w późniejszym terminie przystąpić do nowego programu oszczędzania na emeryturę?

PPK jako program powszechny i dobrowolny

Wielokrotnie podkreśla się, że Pracownicze Plany Kapitałowe są programem powszechnym i jednocześnie dobrowolnym. Co to w praktyce oznacza? PPK z biegiem czasu obejmą wszystkich pracowników w Polsce. Każdy zostanie automatycznie zapisany. Wpłaty będą dokonywane na imienne rachunki w instytucji finansowej wybranej przez pracodawców. Nie ma jednak przymusu uczestnictwa w PPK. Można zrezygnować z oszczędzania na emeryturę w ramach nowego programu już w momencie obejmowania firmy, w której dana osoba pracuje, PPK oraz w każdym innym momencie.

Uczestnictwo w programie

Zapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych odbywa się samoczynnie. Osoby zatrudnione w podmiotach, które zostają objęte PPK, stają się automatycznie uczestnikami programu. Instytucja finansowa wybrana przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikami zakłada imienne rachunki przypisane każdemu pracownikowi. Takiemu rutynowemu zapisowi podlegają osoby od 18 do 54 roku życia. Co do zasady nie trzeba więc dokonywać żadnych formalności. Wyjątek stanowią starsi zatrudnieni, którzy chcieliby przystąpić do PPK. Pracownicy od 55 roku życia wzwyż mogą złożyć stosowny wniosek do podmiotu zatrudniającego, nazwany w ustawie o PPK deklaracją. Wymagana jest forma pisemna.

Rezygnacja z PPK

REKLAMA

Dobrowolność PPK przejawia się w możliwości zrezygnowania z dokonywania wpłat w ramach programu w dowolnym momencie. Składa się w tym celu podmiotowi zatrudniającemu deklarację w formie pisemnej. Dokument powinien zawierać dane dotyczące pracodawcy i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia.

Pracodawca, który otrzymał przedmiotową deklarację, ma 7 dni od jej złożenia na poinformowanie o tym instytucji finansowej prowadzącej PPK. Zaprzestaje się dokonywania wpłat od miesiąca, w którym uczestnik PPK złożył wspomnianą deklarację. W przypadku pobrania wpłat tego miesiąca, dokonuje się ich zwrotu.

Po upływie 4 lat, do ostatniego dnia lutego danego roku, pracodawca ma obowiązek poinformowania uczestnika PPK, który wcześniej zrezygnował z PPK o ponownym dokonywaniu wpłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli pomimo wykonania obowiązku informacyjnego przez pracodawcę uczestnik nie złożył deklaracji o rezygnacji, od dnia 1 kwietnia ponownie dokonuje się wpłat na imienny rachunek uczestnika PPK. Każdy pracownik, który zrezygnował z PPK i został poinformowany przez pracodawcę np. ostatniego dnia lutego, będzie miał więc jeden miesiąc (cały marzec) na powiadomienie o braku zmiany decyzji. W przeciwnym razie w kwietniu zostaną dokonane pierwsze wpłaty. Jeśli pracownik zapomni złożyć deklarację rezygnacji w przewidzianym ustawowo terminie, nadal będzie mógł to uczynić. Dokonanie rezygnacji już po kwietniowych wpłatach, ale jeszcze w tym miesiącu będzie skutkowało koniecznością ich zwrotu. Natomiast zrezygnowanie w późniejszych miesiącach np. w maju nie uzasadnia zwrotu wpłat za kwiecień.

Ponowne przystąpienie do PPK

REKLAMA

Zgodnie z art. 23 ust. 10 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestnik PPK, który złożył uprzednio deklarację o rezygnacji z programu, może w każdym czasie złożyć do swojego pracodawcy wniosek o ponowne dokonywanie wpłat w ramach PPK. Warto zaznaczyć, że taka osoba nie przestaje być uczestnikiem PPK, a jej rachunek nadal istnieje.

Aby wniosek o przystąpienie do programu był ważny, należy złożyć go w formie pisemnej. W takiej sytuacji pierwsze wpłaty zostaną dokonane w miesiącu następującym po miesiącu złożenia wniosku o ponowne przystąpienie do programu. Ustawa nie nakłada więc żadnych obowiązków na osobę, która wcześniej odeszła z PPK. Nie ma konieczności spełnienia dodatkowych warunków, aby móc powrócić do nowego systemu oszczędzania na emeryturę. Wystarczy przedstawić pracodawcy pisemny wniosek.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą zmiany w 800 plus, nie będzie wyższej kwoty wolnej od podatku i dodatkowych pieniędzy z ZUS dla emerytów 2025. Kto straci przez procedurę nadmiernego deficytu

Coraz bliższy czas trudnych decyzji rządu. W sprawie oszczędności w programie 800 plus, dodatkowych świadczeniach dla emerytów. Ogłoszenia, że nie stać nas na podwyższenie kwoty wolnej w podatku z 30 do 60 tys. zł i jakiekolwiek obniżki PIT. Musimy obniżyć deficyt i zahamować wzrost długu publicznego i w najlepszym przypadku możemy ograniczenia rozłożyć na siedem lat.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

REKLAMA

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

REKLAMA

Polacy coraz częściej szukają dodatkowych pieniędzy. Jest trend na dorabianie

Okazuje się, że Polacy coraz częściej szukają dodatkowych źródeł dochodu. Dorabianiem zainteresowanie są nie tylko osoby młode i emeryci, ale coraz częściej również pracownicy etatowi i freelancerzy. Jakie są najczęstsze powody poszukiwania dodatkowych pieniędzy?

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA