| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
pko pko pko
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > PPK PKOTFI > PPK - zakup mieszkania i wypłata środków na wkład własny

PPK - zakup mieszkania i wypłata środków na wkład własny

Czy pracownik może wypłacić środki z PPK na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu, np. przy zakupie mieszkania lub domu? Kiedy i na jakich warunkach? Czy musi zwrócić te środki?

W obecnych czasach aby zaciągnąć kredyt hipoteczny trzeba posiadać wkład własny. Często jednak wkład własny spędza sen z powiek młodym ludziom chcącym zakupić na kredyt własne mieszkanie. Dlatego też, osoby, które planują wziąć kredyt na pierwsze mieszkanie lub budowę domu mogą skorzystać z dodatkowej korzyści wynikającej z uczestnictwa PPK jakim jest pokrycie wkładu własnego. Należy pamiętać, że jest to jednak swego rodzaju forma pożyczki, którą po kilku latach należy zwrócić.

Umowa z instytucją finansową

Zasadniczo środki z PPK będzie można wypłacić po ukończeniu 60 roku życia. Są jednak wyjątki od tej zasady i jednym z nich jest chęć przeznaczenia zgromadzonych w PPK pieniędzy na wkład własny na zakup mieszkania lub domu.

Uczestnik PPK może dokonać jednorazowo, raz w życiu, wypłaty do 100% wartości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK na cele mieszkaniowe. W celu dokonania wypłaty środków konieczne jest zawarcie umowy z instytucją finansową prowadzącą PPK uczestnika. Umowa ma określać inwestycję, która ma być sfinansowana z kredytu, zasady i terminy wypłaty oraz zasady i terminy zwrotu wypłaconych środków. Wniosek o zawarcie takiej umowy, uczestnik PPK składa bezpośrednio wybranej instytucji finansowej.

Podstawowym warunkiem a zarazem ograniczeniem skorzystania z możliwości wypłaty środków na wkład własny jest wiek poniżej 45 lat (na dzień złożenia wniosku).

Zasady wypłaty i termin spłaty

Jak już wspomniano, szczegółowe zasady wypłaty i zwrotu pieniędzy na cele mieszkaniowe musi określać umowa zawarta przez uczestnika z instytucją finansową obsługującą PPK. Przy czym należy zacząć zwracać środki nie później niż 5 lat od wypłaty środków, a spłacanie nie może trwać dłużej niż 15 lat od wypłaty. Oznacza to, że ostateczny zwrot wszystkich wypłaconych wcześniej środków nastąpi najpóźniej 20 lat od zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Warto zaznaczyć, że „pożyczka” nie jest opodatkowana ani oprocentowana, co oznacza, że uczestnik zwraca tyle ile pożyczył. Dzięki temu PPK jest bardzo korzystnym sposobem finansowania wkładu własnego na cele mieszkaniowe.

Zatem, uczestnik PPK ma prawo jednorazowo wypłacić nawet całość zgromadzonych środków w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na:

- zakup mieszkania lub domu,

- budowę domu,

- nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,

- nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,

- nabycia udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność,

- udział w nieruchomości gruntowej

Co jeśli nie zwrócę środków z PPK

W przypadku gdy uczestnik PPK w powyższych terminach nie zwróci środków z PPK przeznaczonych na wkład własny, zobowiązany będzie do zapłaty podatku od dochodów kapitałowych – w takim zakresie, w jakim nie dokonał zwrotu wypłaconych środków w terminie wynikającym z umowy zawartej z instytucją finansową. Przykładowo uczestnik wypłacił 100% środków z rachunku PPK, tj. 35 000 zł, zwrócił ¾ z tej kwoty tj. 26 250 zł, natomiast zostało mu jeszcze do spłacenia 8 750 zł, zatem podatek zapłaci od kwoty niezapłaconej.

Czy z oszczędności w PPK mogę sfinansować zakup więcej niż jednego mieszkania?

Niestety nie. Osoby, które zaciągają kredyt na budowę/przebudowę domu lub zakup mieszkania mogą dokonać wypłaty z rachunku PPK tylko na sfinansowanie jednej inwestycji. Dzieje się tak pomimo posiadania kilku rachunków PPK. 

Ogólnie o PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym systemem długoterminowego oszczędzania dla pracowników, tworzonym i współfinansowanym przez pracodawców i państwo. Do pracowniczych planów kapitałowych wszyscy pracownicy zostaną zapisani automatycznie. Więcej na ten temat pisaliśmy >>> 5 najważniejszych zasad PPK z punktu widzenia pracownika

Data publikacji:

Źródło:

Artykuł partnerski

Zdjęcia

PPK – zakup mieszkania i wypłata środków na wkład własny/fot. shutterstock
PPK – zakup mieszkania i wypłata środków na wkład własny/fot. shutterstock

NAJNOWSZE PORADY

NAJCZĘSTSZE PYTANIA