REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK - zakup mieszkania i wypłata środków na wkład własny

PPK – zakup mieszkania i wypłata środków na wkład własny/fot. shutterstock
PPK – zakup mieszkania i wypłata środków na wkład własny/fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik może wypłacić środki z PPK na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu, np. przy zakupie mieszkania lub domu? Kiedy i na jakich warunkach? Czy musi zwrócić te środki?

W obecnych czasach aby zaciągnąć kredyt hipoteczny trzeba posiadać wkład własny. Często jednak wkład własny spędza sen z powiek młodym ludziom chcącym zakupić na kredyt własne mieszkanie. Dlatego też, osoby, które planują wziąć kredyt na pierwsze mieszkanie lub budowę domu mogą skorzystać z dodatkowej korzyści wynikającej z uczestnictwa PPK jakim jest pokrycie wkładu własnego. Należy pamiętać, że jest to jednak swego rodzaju forma pożyczki, którą po kilku latach należy zwrócić.

Umowa z instytucją finansową

Zasadniczo środki z PPK będzie można wypłacić po ukończeniu 60 roku życia. Są jednak wyjątki od tej zasady i jednym z nich jest chęć przeznaczenia zgromadzonych w PPK pieniędzy na wkład własny na zakup mieszkania lub domu.

Uczestnik PPK może dokonać jednorazowo, raz w życiu, wypłaty do 100% wartości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK na cele mieszkaniowe. W celu dokonania wypłaty środków konieczne jest zawarcie umowy z instytucją finansową prowadzącą PPK uczestnika. Umowa ma określać inwestycję, która ma być sfinansowana z kredytu, zasady i terminy wypłaty oraz zasady i terminy zwrotu wypłaconych środków. Wniosek o zawarcie takiej umowy, uczestnik PPK składa bezpośrednio wybranej instytucji finansowej.

Podstawowym warunkiem a zarazem ograniczeniem skorzystania z możliwości wypłaty środków na wkład własny jest wiek poniżej 45 lat (na dzień złożenia wniosku).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady wypłaty i termin spłaty

REKLAMA

Jak już wspomniano, szczegółowe zasady wypłaty i zwrotu pieniędzy na cele mieszkaniowe musi określać umowa zawarta przez uczestnika z instytucją finansową obsługującą PPK. Przy czym należy zacząć zwracać środki nie później niż 5 lat od wypłaty środków, a spłacanie nie może trwać dłużej niż 15 lat od wypłaty. Oznacza to, że ostateczny zwrot wszystkich wypłaconych wcześniej środków nastąpi najpóźniej 20 lat od zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Warto zaznaczyć, że „pożyczka” nie jest opodatkowana ani oprocentowana, co oznacza, że uczestnik zwraca tyle ile pożyczył. Dzięki temu PPK jest bardzo korzystnym sposobem finansowania wkładu własnego na cele mieszkaniowe.

Zatem, uczestnik PPK ma prawo jednorazowo wypłacić nawet całość zgromadzonych środków w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na:

- zakup mieszkania lub domu,

- budowę domu,

- nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,

- nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,

- nabycia udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność,

- udział w nieruchomości gruntowej

Co jeśli nie zwrócę środków z PPK

W przypadku gdy uczestnik PPK w powyższych terminach nie zwróci środków z PPK przeznaczonych na wkład własny, zobowiązany będzie do zapłaty podatku od dochodów kapitałowych – w takim zakresie, w jakim nie dokonał zwrotu wypłaconych środków w terminie wynikającym z umowy zawartej z instytucją finansową. Przykładowo uczestnik wypłacił 100% środków z rachunku PPK, tj. 35 000 zł, zwrócił ¾ z tej kwoty tj. 26 250 zł, natomiast zostało mu jeszcze do spłacenia 8 750 zł, zatem podatek zapłaci od kwoty niezapłaconej.

Czy z oszczędności w PPK mogę sfinansować zakup więcej niż jednego mieszkania?

Niestety nie. Osoby, które zaciągają kredyt na budowę/przebudowę domu lub zakup mieszkania mogą dokonać wypłaty z rachunku PPK tylko na sfinansowanie jednej inwestycji. Dzieje się tak pomimo posiadania kilku rachunków PPK. 

Ogólnie o PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym systemem długoterminowego oszczędzania dla pracowników, tworzonym i współfinansowanym przez pracodawców i państwo. Do pracowniczych planów kapitałowych wszyscy pracownicy zostaną zapisani automatycznie. Więcej na ten temat pisaliśmy >>> 5 najważniejszych zasad PPK z punktu widzenia pracownika

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą zmiany w 800 plus, nie będzie wyższej kwoty wolnej od podatku i dodatkowych pieniędzy z ZUS dla emerytów 2025. Kto straci przez procedurę nadmiernego deficytu

Coraz bliższy czas trudnych decyzji rządu. W sprawie oszczędności w programie 800 plus, dodatkowych świadczeniach dla emerytów. Ogłoszenia, że nie stać nas na podwyższenie kwoty wolnej w podatku z 30 do 60 tys. zł i jakiekolwiek obniżki PIT. Musimy obniżyć deficyt i zahamować wzrost długu publicznego i w najlepszym przypadku możemy ograniczenia rozłożyć na siedem lat.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

REKLAMA

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

REKLAMA

Polacy coraz częściej szukają dodatkowych pieniędzy. Jest trend na dorabianie

Okazuje się, że Polacy coraz częściej szukają dodatkowych źródeł dochodu. Dorabianiem zainteresowanie są nie tylko osoby młode i emeryci, ale coraz częściej również pracownicy etatowi i freelancerzy. Jakie są najczęstsze powody poszukiwania dodatkowych pieniędzy?

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA