REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak inwestowane są środki uczestnika PPK?

Jak inwestowane są środki uczestnika PPK?/ fot. Shutterstock
Jak inwestowane są środki uczestnika PPK?/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Środki uczestnika PPK trafiają na rachunek imienny prowadzony przez wybraną instytucję finansową. Zgromadzone oszczędności są inwestowane. Na to jak są inwestowane wpływ ma wiek danego uczestnika PPK.


Środki gromadzone na rejestrze PPK

Osoba będąca uczestnikiem PPK posiada indywidualny rejestr założony przez instytucję finansową (fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub zakład ubezpieczeń) prowadzącą i zarządzającą PPK w danym zakładzie pracy. Trafiają na niego wpłaty pracodawcy, pracownika, powitalna i roczne. Pracodawca może minimalnie wpłacać 1,5%, a maksymalnie 4% wynagrodzenia pracownika. Sam uczestnik przeznacza na PPK maksymalnie 4%, a nie mniej niż 0,5% (jeżeli jego wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia). Wpłata powitalna ze środków Funduszu Pracy wynosi 250 zł, a dopłaty roczne 240 zł. Powstaje pytanie – co dzieje się z tymi środkami podczas trwania programu?

Inwestowanie środków w PPK

Wszystkie zgromadzone środki zarządzane są w ramach funduszu zdefiniowanej daty. Fundusz zdefiniowanej daty pozwala na zapewnienie efektywności oraz przestrzeganie zasad ograniczonego ryzyka inwestycyjnego. Im wyższy wiek uczestnika PPK, tym ryzyko inwestycyjne będzie mniejsze. Zasada ta ma na celu zapewnienie realizacji założenia programu, a więc wypłaty określonej kwoty wraz z osiągnięciem przez daną osobę 60 roku życia.

Będzie wyglądało to w ten sposób, ze każda instytucja finansowa otworzy kilka funduszy zdefiniowanej daty odpowiednich dla 5 przedziałów wiekowych. Każdy z nich ma własną politykę inwestycyjną:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. 60 rok życia (zdefiniowana data) i więcej (udział części udziałowej do 15%, a udział części dłużnej minimum 85% wartości aktywów funduszu)
  2. 5 lat przed 60 rokiem życia (udział części udziałowej od 10% do 30% wartości aktywów funduszu, a udział części dłużnej od 70% do 90% wartości aktywów funduszu)
  3. 10 lat przed 60 rokiem życia (dział części udziałowej od 25% do 50% wartości aktywów funduszu, a udział części dłużnej od 50% do 75% wartości aktywów funduszu)
  4. 20 lat przed 60 rokiem życia (udział części udziałowej od 40% do 70% wartości aktywów funduszu, a udział części dłużnej od 30% do 60% wartości aktywów funduszu)
  5. Od dnia utworzenia funduszu do 20 lat przed 60 rokiem życia (udział części udziałowej od 60% do 80% wartości aktywów funduszu, a udział części dłużnej od 20% do 40% wartości aktywów funduszu).

Środki danego uczestnika PPK zostaną więc przydzielone do funduszu zdefiniowanej daty właściwego dla jego grupy wiekowej.

REKLAMA

Pracownik zaczął oszczędzać w programie w 2020 r. Ma 32 lata. Do osiągnięcia 60 roku życia brakuje mu 28 lat. Ze względu na swój wiek zostanie przydzielony do ostatniej, wedle powyższego wyliczenia, grupy wiekowej. Brakuje mu bowiem więcej niż 20 lat do zdefiniowanej daty.

Oszczędności uczestnika programu będą lokowane w część udziałową i dłużną. Pierwsza to przede wszystkim akcje (bardziej ryzykowne), a druga to głównie obligacje Skarbu Państwa (także np. bony skarbowe czy listy zastawne), które cechują się mniejszym ryzykiem.

Można zauważyć, że po osiągnięciu 60 roku życia udział części udziałowej jest najniższy, a części dłużnej najwyższy. Natomiast sytuacja jest odwrotna przy najmłodszych uczestnikach programu. Udział części udziałowej jest najwyższy, a części dłużnej najniższy spośród wszystkich grup wiekowych. Oznacza to lokowanie środków w bardziej ryzykowne instrumenty w przypadku najmłodszych uczestników PPK, a najbardziej stabilne w przypadku najstarszych. Wraz z biegiem czasu instytucje finansowe będą mniej ryzykowały w inwestowaniu zgromadzonych środków danego uczestnika tak, aby zapewnić wypłatę po 60 roku życia.

Uczestnik PPK może złożyć wniosek o dokonanie konwersji lub zamiany do funduszu zdefiniowanej daty lub subfunduszu zdefiniowanej daty innego niż ten, który odpowiada mu ze względu na wiek.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

REKLAMA