REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorco, masz nowe obowiązki

REKLAMA

Już od stycznia pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób staną przed koniecznością tworzenia pracowniczych planów kapitałowych. Po pół roku ten obowiązek obejmie również mniejsze firmy.

PPK to nowy program długoterminowego oszczędzania. Jest adresowany do pracowników, a wspierany finansowo przez pracodawców i państwo. Dla pracowników PPK są dobrowolne. Wprawdzie zatrudnieni w wieku od 18 do 55 lat są do nich zapisywani automatycznie, ale mogą zadeklarować, że nie chcą uczestniczyć w programie. Dla pracodawców organizacja PPK jest obowiązkiem. Z początkiem przyszłego roku zostaną nim objęte firmy zatrudniające od 50 do 249 osób. Ważna informacja: dotyczy to liczby pracowników, za których pracodawca odprowadza obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, a nie liczby pełnych etatów.

REKLAMA

Choć wprowadzanie PPK w firmie jest rozłożone w czasie, to warto planować zadania już teraz, ponieważ złamanie ustawowych terminów grozi wysokimi karami. A zadań jest wiele: trzeba zapewnić pieniądze w firmowym budżecie, zorganizować infrastrukturę, która umożliwi działanie planu kapitałowego, przeprowadzić kampanię informacyjną wśród załogi, wybrać instytucję finansową, która będzie zarządzać gromadzonymi przez pracowników pieniędzmi, oraz podpisać z nią umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK.

Doświadczenie tych, którzy mają już ten proces za sobą, uczy, że czas niezbędny na przygotowanie do wdrożenia PPK zależy od wielkości firmy i może wynieść nawet około trzech miesięcy. Dlatego ważne, by rozpocząć przygotowania odpowiednio wcześnie. Najlepiej zacząć od znalezienia odpowiedniej, cieszącej się renomą i doświadczeniem instytucji finansowej, której powierzymy w przyszłości zarządzanie PPK, a która już teraz poprowadzi nas przez ten proces.

Spośród największych, zatrudniających ponad 250 osób firm, które obowiązek wprowadzenia PPK objął pół roku wcześniej, ponad 1000 wybrało Grupę PZU. Są wśród nich tak wielkie koncerny, jak Orlen, Coca-Cola czy Grupa Energa. - Pracodawcy doceniają, że zapewniamy im wszechstronną pomoc przy wdrażaniu i obsłudze PPK - mówi prezes PZU Życie Roman Pałac. I właśnie to wsparcie będzie od stycznia bardzo potrzebne.

Ważne, żeby pilnować terminów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

OD 1 STYCZNIA 2020 R.

Obowiązek wprowadzenia PPK obejmuje firmy zatrudniające od 50 do 249 osób. Pracodawcy muszą zadbać o pieniądze w budżecie na wpłaty do PPK i przygotowanie swoich systemów kadrowo-księgowych do obsługi planów.

DO 24 MARCA 2020 R.

To czas na uzgodnienie ze związkami zawodowymi albo inną reprezentacją załogi, jakiej instytucji powierzyć zarządzanie PPK. Jeśli pracodawca nie dojdzie do porozumienia z pracownikami, może zdecydować samemu.

DO 24 KWIETNIA 2020 R.

To ostateczny termin na podpisanie z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK. Jeśli pracodawca tego nie zrobi, może narazić się na kary.

DO 11 MAJA 2020 R.

Ostateczny termin na podpisanie z wybraną instytucją finansową umowy o prowadzenie PPK w imieniu tych pracowników, którzy do planu należą. Do tego czasu pracodawcy powinni też przeprowadzić wśród pracowników kampanię informacyjną na temat PPK.

DO 15 CZERWCA 2020 R.

Trzeba przekazać do PPK wpłaty na rzecz pracowników i w ich imieniu za wynagrodzenie majowe.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Jakie zagadnienia zostały rozstrzygnięte?

Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Gotówka będzie zakazana, sprzeciwy tylko przesunęły w czasie wprowadzenie ograniczeń. Jakie limity i od kiedy

Polski rząd i Sejm posłuchał sprzeciwu Polaków i w 2023 roku odwołał uchwalone wcześniej prawo ograniczające stosowanie gotówki w obrocie gospodarczym, w tym odnoszące się do transakcji zawieranych przez konsumentów i prywatne osoby. Na nic to się zdało, bo takie ograniczenia, dotyczące krajów Unii Europejskiej, uchwalił właśnie Parlament Europejski.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA