Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?
Aktualizacja: 17.10.2011
Praktyczne porady dla osób, które chcą sporządzić wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Gdzie złożyć pismo? Jakie dokumenty dołączyć? »
Rozwód i podział majątku a kredyt hipoteczny
Aktualizacja: 26.07.2011
Często po rozwodzie i podziale majątku mieszkanie kredytowane jest na jednego małżonka. Co w takiej sytuacji dzieje się z kredytem wobec drugiego małżonka? »
Ekspert radzi: Rozwód a kredyt
Aktualizacja: 27.07.2011
Jeżeli małżeństwo wzięło kredyt, to po rozwodzie małżonkowie nadal są zobowiązani. Zobowiązanie to ma bowiem charakter solidarny. »
Aktualizacja: 28.07.2011
Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku w trakcie rozwodu, a także po nim: umownie lub w sądzie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Po rozwodzie należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek. »
Orzekanie o sposobie korzystania ze wspólnego zajmowanego mieszkania – kiedy?
Aktualizacja: 07.06.2011
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Chodzi o przydział każdemu z rozwiedzionych małżonków określonej części wspólnego mieszkania do korzystania. Sąd może również wydać odpowiednie nakazy i zakazy. Wpływ na sposób korzystania z mieszkania ma wykonywanie władzy rodzicielskiej a także zamieszkiwanie wspólnie z innymi domownikami. »
Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?
Aktualizacja: 08.06.2011
Podział majątku obejmuje, co do zasady aktywa tzn. przedmioty majątkowe, które były składnikami majątku wspólnego w chwili ustania wspólności ustawowej i które istnieją w chwili dokonywania podziału. Tak więc na wspólność ustawową nie rozciągają się zobowiązania obciążające majątek wspólny. Skład i wartość majątku podlegającego podziałowi ustala sąd z urzędu. »
Umowa małżeńska o zniesieniu wspólności ustawowej po ślubie
Aktualizacja: 07.05.2011
Według polskiego prawa, małżonków po ślubie łączy ustawowa wspólnota majątkowa. Intercyza to umowa majątkowa zawierana z reguły przed ślubem. Stosunki majątkowe można również zmienić w trakcie trwania małżeństwa. Należy zawrzeć przed notariuszem umowę małżeńską o zniesieniu wspólności ustawowej. »
Nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków
Aktualizacja: 28.04.2011
Zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zasadą jest, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Odstępstwem od tej zasady jest możliwość opisane w § 2 – ustalenia nierównych udziałów. »
Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?
Aktualizacja: 27.04.2011
Przy podziale majątku wspólnego obowiązuje zasada, która stanowi, że wartość tego co przypadnie każdemu z małżonków powinna być taka sama. Jednak sąd ma możliwość ustalenia nierównych udziałów w majątku w wyjątkowych sytuacjach. Sąd może to ustalić na żądanie jednego z małżonków. »
Nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków
Aktualizacja: 20.04.2011
Zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zasadą jest, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Odstępstwem od tej zasady jest możliwość opisane w § 2 – ustalenia nierównych udziałów. »
Ekspert radzi: czyj dom po rozwodzie?
Aktualizacja: 29.11.2018
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego automatycznie powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (chyba że przed ślubem podpisali intercyzę). Wszystko, czego dorobią się w trakcie trwania małżeństwa, zarówno wspólnie, jak i samodzielnie - zalicza się do wspólnego majątku. Gdy dochodzi do rozwodu, wspólność majątkowa automatycznie ustaje, a małżonkowie mogą wnosić o podział majątku zgromadzonego w czasie trwania małżeństwa. »
Wyrównanie emerytur w niemieckim postępowaniu rozwodowym
Aktualizacja: 28.02.2011
Polskie prawo rodzinne nie zna instytucji wyrównania emerytur. Chodzi tutaj o wyrównanie wypracowanych przez małżonków tylko w okresie trwania małżeństwa ekspektatyw na otrzymanie emerytury (tzw. Anwartschaft). »
Ile kosztuje podział majątku małżonków?
Aktualizacja: 10.02.2011
Podziału majątku możemy dokonać umownie, u notariusza lub w sądzie. Koszty uzależnione są od tego, czy jesteśmy zgodni co do sposobu podziału, od wysokości taksy notarialnej, nieraz także od wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. »
Rozliczenia przy podziale majątku małżonków
Aktualizacja: 23.02.2011
Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestię rozliczeń małżonków ze względu na poczynione przez nich wydatki i nakłady z majątku wspólnego na majątki osobiste każdego z nich oraz wydatki i nakłady poczynione z majątków osobistych na majątek wspólny. »
Co z mieszkaniem po rozwodzie?
Aktualizacja: 23.02.2011
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga istotne kwestie dotyczące obojga małżonków, m.in. dotyczące korzystania z mieszkania, które wspólnie zamieszkują. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie