REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dla kupującego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za wady fizyczne po 25 grudnia 2014 r.

Przedsiębiorca odpowiada za wady fizyczne rzeczy sprzedanej. Od dnia 25 grudnia 2014r. wada fizyczna rzeczy doczekała się definicji legalnej zamieszczonej w Kodeksie cywilnym.

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy sprzedanej

Nawet po dokonaniu sprzedaży kupujący ma prawo egzekwować od sprzedającego jego obowiązki dotyczące właściwości rzeczy. W pierwszej kolejności powinien domagać się naprawienia rzeczy lub wymiany na nową, lecz w szczególnych okolicznościach może nawet całkowicie odstąpić od umowy.

Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?

Jeśli decydujemy się na zakup domu od dewelopera, budynek będziemy mogli prawdopodobnie zobaczyć na różnych etapach prowadzonych prac. Najważniejsze jest jednak skontrolowanie stanu i jakości budynku w trakcie jego oddawania do użytku. Nie bójmy się zmierzyć pomieszczeń czy sprawdzić jakości okien – mamy do tego pełne prawo – wszystko powinno się zgadzać z projektem całego budynku.

Zakup domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę oglądając okolicę?

Zanim przystąpimy do zakupu domu jednorodzinnego czy to od dewelopera, czy od osoby prywatnej, warto najpierw rozejrzeć się po okolicy, w której stoi. Krytyczne spojrzenie na okolicę może pozwolić nam uniknąć niepotrzebnych problemów. Na co zwracać uwagę oglądając okolicę domu do kupienia? Kiedy rozpocząć starania o kredyt?

REKLAMA

Zakup domu w zabudowie szeregowej. Segment skrajny czy środkowy – który wybrać. Poradnik

Zanim zdecydujemy się na zakup domu w zabudowie szeregowej, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór segmentu skrajnego, czy środkowego. Jakie zalety ma mieszkanie w domu szeregowym? Co może się okazać największą wadą? Na jakie elementy projektu zwrócić uwagę przy kupowaniu domu w zabudowie szeregowej?

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź dewelopera!

Zakup domu lub mieszkania to jedna ważniejszych decyzji w życiu człowieka. Decyzja związana z zakupem nieruchomości to deklaracja na wiele lat. Ale co, jeśli nasze wymarzone mieszkanie lub dom jest jeszcze w trakcie budowy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszemy umowę z deweloperem?

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego. Co według prawa musi zawierać?

Operat szacunkowy ma określać wartość nieruchomości dla założonego celu i w przyjętej dacie.

Jak szukać oszczędności przy zakupie mieszkania?

W 2013 r. ceny mieszkań znacznie spadły, ale mimo wszystko ciągle jeszcze własne mieszkanie jest dużym wydatkiem. Tanie mieszkania to przede wszystkim rynek wtórny – można np. kupić mieszkanie od gminy. Dowiedz się, gdzie szukać oszczędności.

REKLAMA

Kary umowne dla dewelopera – ważne aspekty

Opóźnienia w oddaniu inwestycji do użytku przez dewelopera nie należą do rzadkości. Dlatego podpisując umowę z deweloperem warto dołączyć w niej zapis o karach umownych, wartość kary nie musi być sprecyzowana. Przeczytaj, jakie są ważne aspekty kar umownych.

„Mieszkanie dla Młodych” – istotne zmiany

„Mieszkanie dla Młodych” planowo ma zacząć działać w 2014 roku, tymczasem rząd nadal pracuje nad ostatecznym kształtem ustawy. Istotną zmianą w projekcie ustawy ma być zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Jak dokładnie będzie wyglądało „Mieszkanie dla Młodych” w 2014 roku?

Rynek nieruchomości w Krakowie 2013 – kurczy się oferta deweloperów

Rynek nieruchomości w Krakowie nabrał tempa, wyraźnie kurczy się oferta mieszkaniowa deweloperów. Co ciekawe wraz ze zmniejszającą się liczbą lokali do kupienia spada również ich cena – jednak nie jest to trend dla całego rynku nieruchomości w Krakowie.

Lake House Zegrze - mieszkania nad Zalewem Zegrzyńskim

Lake House Zegrze - to nowa inwestycja, którą na pewno docenią miłośnicy żeglarstwa. Zespół budynków będzie znajdował się tuż nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego. Kompleks budynków Lake House Zegrze będzie posiadał m.in. własną przystań i basen.

Jakie mieszkania sprzedają się najlepiej?

Deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń, relatywnie niskiej cenie i o niedużej powierzchni – kawalerki, lokale dwupokojowe i trzypokojowe. Przeczytaj, jakie mieszkania sprzedają się najlepiej.

Rezydencja Park III w Mielnie

Firmus Group rozpoczyna realizację trzeciego etapu inwestycji Rezydencji Park w Mielnie. Budynek powstaje w odległości 200 metrów od Morza Bałtyckiego, w środku parku sosnowego. Architektura będzie nawiązywała do tradycyjnego budownictwa regionalnego domów szachulcowych.

Miasteczko Wilanów: Qualia Development czeka na decyzję środowiskową

Qualia Development chce rozpocząć przy ulicy Kieślowskiego w Warszawie inwestycję Royal Park. Deweloper czeka na wydanie decyzji środowiskowej. Qualia Development planuje zbudować sześć pięciokondygnacyjnych budynków. Projekt ma być zrealizowany do 2015 roku.

Zakup mieszkania: loggia i taras zamiast ogrodu

Kupując nieruchomość, zamiast domu z ogrodem możemy wybrać mieszkanie z balkonem lub loggią. Balkon i loggia coraz częściej stają się świetną namiastką ogrodu w dużych miastach.

Kiedy jest dobry czas na kupno mieszkania?

Ceny nieruchomości spadają (choć nadal dla wielu Polaków są zbyt wysokie), nieco wzrosła również średnia pensja krajowa (i wynosi 3831,84 zł brutto), wzrosła także zdolność kredytowa Polaków. W perspektywie jest obowiązkowy 5% wkład własny (od 2014 r., w 2015 r. – 10%), więc tak naprawdę jest to całkiem niezły czas na kupno mieszkania na kredyt.

Rynek nieruchomości – raport czerwiec 2013

W maju na rynku nieruchomości utrzymywał się stan stagnacji. Szczególnie słabo sprzedawały się kawalerki, należące do najpopularniejszego segmentu mieszkaniowego. To może być efekt wyczekiwania potencjalnych kupujących na program dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych”. Sprawdź, gdzie ceny spadły najbardziej.

Jaką powierzchnię mieszkania Polacy wybierają najczęściej?

Powierzchnia mieszkania wybierana przez Polaków w praktyce jest ściśle związana z ich możliwościami finansowymi. Deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań o małej i średniej powierzchni, czyli od 30 m kw. do 60 m kw. Przeczytaj, jakie metraże wybierają Polacy.

Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Wybór mieszkania nie należy do najłatwiejszych decyzji, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Przed wyborem mieszkania trzeba wiedzieć, czego się naprawdę chce i co jest dla nas ważne, a z czego ewentualnie możemy zrezygnować. Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru mieszkania?

Mieszkanie od dewelopera okiem właściciela – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak wygląda zakup mieszkania od praktycznej strony? Z badań wynika, że chętnie korzystamy z porad znajomych i opinii innych kupujących. Na co uczulają świeżo upieczeni właściciele mieszkań?

Spadają ceny mieszkań w całej Polsce – sprawdź, gdzie najbardziej

Ceny mieszkań spadają w całej Polsce, największe obniżki odnotowano w najlepszych lokalizacjach dużych miast. Jednak spadają głównie ceny mieszkań z rynku pierwotnego. Najbardziej spadły ceny mieszkań w Gdańsku, bo aż o 22,5 proc. Gdzie jeszcze można kupić tańsze mieszkanie?

Szukanie nieruchomości – od czego zacząć?

Kupowanie i szukanie nieruchomości to poważna decyzja, związana z dużym wydatkiem, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować. Podpowiadamy od czego zacząć szukanie mieszkania, na jakie kwestie prawne zwrócić uwagę i czy lepiej zrobić to samemu, czy z pośrednikiem.

Rynek nieruchomości – raport za maj 2013

Rynek nieruchomości pomimo ciągle spadających cen pozostaje w stanie marazmu. Sytuacji nie zmieniają również sprzyjające warunki kredytowe, od miesięcy obniżany WIBOR i nieznacznie rosnąca średnia pensja. Co się dzieje na rynku nieruchomości?

Pod Warszawą kupisz tańsze i większe mieszkanie

Ceny mieszkań w Warszawie mimo ostatnich obniżek nadal dla wielu warszawiaków są zbyt wysokie. Młodzi warszawiacy zaczynają szukać alternatywy i kupują mieszkania pod Warszawą – dzięki temu oszczędzają pieniądze lub za tę samą kwotę, którą wydaliby na mieszkanie w Warszawie, kupują większe mieszkanie.

Kiedy fiskus może zakwestionować cenę nieruchomości z aktu notarialnego?

Przepisy podatkowe dotycząc obrotu nieruchomości nie są skomplikowane. Sytuacja nieco się zmienia, kiedy kupimy mieszkanie lub działkę po okazyjnej cenie. Wtedy Urząd skarbowy może bowiem zakwestionować wartość zakupionej nieruchomości i przysporzyć nam nieco kłopotów.

Czy wpłaty klientów rzeczywiście wpływają na rachunek powierniczy?

Ustawa deweloperska ponad rok temu nałożyła na deweloperów obowiązek zakładania rachunków powierniczych, na które wpłacane są pieniądze klientów. Rachunki powiernicze miały zwiększyć bezpieczeństwo kupujących. Czy wszyscy deweloperzy zakładają rachunki powiernicze dla swoich inwestycji?

Ile zyskujemy na kupnie nieruchomości?

Nieruchomości niezmiennie są jednym z pewniejszych sposobów lokowania pieniędzy. Oprócz tego kupno nieruchomości może generować dodatkowe zyski – dotyczy to nabycia nieruchomości z zamiarem najmu. W jakie nieruchomości warto inwestować?

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Rynek mieszkaniowy powoli wkracza w stan stagnacji. Liczba mieszkań oddawanych do użytku ciągle jest niewiele mniejsza niż w poprzednim roku, jednak deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, często też nie dostają pozwoleń na budowę. Najgorzej sytuacja wygląda w spółdzielniach mieszkaniowych.

Apartament na wakacje – odpoczywać czy wynajmować?

Kupno apartamentu na wakacje zaczyna być coraz bardziej popularną formą inwestowania. Jednak przed dokonaniem zakupu apartamentu na wakacje musimy zdecydować czy chcemy sami w nim wypoczywać czy zależy nam tylko na wynajmowaniu. W zależności od tego mamy do wyboru lokale mieszkalne lub condo hotele, które kwalifikowane są jako lokale użytkowe.

Górce.142 na warszawskim Bemowie

Górce.142 na warszawskim Bemowie realizowana jest przez Matexi Polska Sp. z o.o. Inwestycja ma być oddana do użytku w III kwartale 2013 roku. Cena za metr kwadratowy rozpoczyna się od 6800 zł brutto. W Górce.142 będą dostępne mieszkania o powierzchniach od 33 m kw. do 96 m kw. Dodatkowo będzie można kupić miejsce postojowe podziemne za 29 tys. zł.

Cztery Pory Roku na Białołęce – III etap

Inwestycja Cztery Pory Roku zlokalizowana jest na warszawskiej Białołęce, deweloper Murapol S.A. będzie realizował III etap inwestycji. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na IV kwartał 2013 roku. Cena za metr kwadratowy zaczyna się od 5789 złotych brutto.

Jak ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego reguluje stosunki między bankiem i kredytobiorcą?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub do mu jednorodzinnego określa obowiązki banku zarówno wobec kredytobiorcy, jak i dewelopera. Kwoty pożyczane od banku zazwyczaj są wysokie dlatego na bezpiecznej i skutecznej transakcji zależy każdej ze stron (bankowi, kredytobiorcy i deweloperowi). Jak to dokładnie wygląda?

Czy deweloperzy zwiększą lczbę inwestycji energooszczędnych?

Za kilka tygodni będzie można skorzystać z dofinansowania do budownictwa energooszczędnego. Dopłata do domu jednorodzinnego może wynosić nawet 50 tys. zł, natomiast do mieszkania 16 tys. zł. Jednak, żeby skorzystać z dopłaty trzeba mieć co kupić, a deweloperzy nadal niechętnie rozpoczynają Inwestycje energooszczędne. Czy to się zmieni?

Ustawa deweloperska – komu przynosi korzyści?

Ustawa deweloperska jest pełna niejasności i nieścisłości, nie precyzuje również szczegółowych rozwiązań. Ustawa deweloperska miała być zabezpieczeniem interesów klienta, a tymczasem ugodziła w polski rynek nieruchomości utrudniając życie deweloperom. Kto odnosi korzyści z ustawy deweloperskiej? A kto na niej traci?

Ustawa deweloperska a prospekt informacyjny – czy wszyscy klienci go otrzymują?

Ustawa deweloperska obowiązuje już prawie rok. Narzuca ona deweloperom wiele obowiązków, w tym także obowiązek przekazania każdemu inwestorowi prospektu informacyjnego na temat prowadzonej inwestycji. Jak jest w praktyce, czy wszyscy klienci go otrzymują?

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Wielu deweloperów zachęca nas do kupna mieszkania na różne sposoby. Oferują nam różnego rodzaju promocje, zniżki a także inne, ciekawe rozwiązania. Zobacz jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania, aby nie dać się naciągnąć i aby transakcja była bezpieczna.

Czego klienci oczekują od deweloperów?

Oczekiwania klientów są dla deweloperów wyjątkowo istotne. Możliwość dostosowania oferty do ich potrzeb pozwala na zwiększenie sprzedaży. Ustawa deweloperska i koniec „Rodziny na Swoim” to spore zmiany. Jak kupujący oceniają sytuację na rynku?

Jak kupujący wybierają dewelopera?

O sukcesie inwestora decydują klienci – to oni są jego największą wizytówką i wspierają trudny proces kreacji wizerunku. Jak wiadomo zakup mieszkania na rynku pierwotnym wymaga pewności, a wygrywa solidny deweloper.

Jakie lokalizacje mieszkania preferują warszawiacy?

Duża podaż mieszkań, spadające ceny za metr kwadratowy i niskie stopy procentowe wpłynęły na zmianę preferencji lokalizacji mieszkania. Warszawiacy najchętniej kupiliby mieszkanie zlokalizowane na Ochocie, wskazują też na Wolę i na Mokotów.

Rekordowo niskie ceny mieszkań – czy trend spadkowy się utrzyma?

Ceny mieszkań nie były tak niskie od siedmiu lat, poprawie uległa też sytuacja na rynku kredytów. Rekordowo niskie ceny mieszkań zachęcają do kupna, ale czy jest to właściwy moment? Czy warto czekać aż ceny spadną bardziej? Czy może ceny będą powoli rosnąć by osiągnąć poziom sprzed kilku miesięcy?

Na jakich osiedlach szukamy mieszkań?

Polacy przede wszystkim szukają mieszkań na osiedlach strzeżonych. Bierzemy pod uwagę różne formy nadzoru – może to być stróżówka, recepcja, system monitoringu lub chociaż ogrodzone osiedle. Na takie rozwiązania możemy liczyć nie tylko w nowym budownictwie.

Bezprawne działania deweloperów

Bezprawna odmowa do odstąpienia od umowy przy zmianie warunków np. ceny mieszkania to najczęściej kwestionowana praktyka deweloperów. W 2012 roku UOKiK wydał 22 decyzje, które potwierdziły nieprawidłowości w umowach deweloperów oferujących klientom nowe mieszkania.

Ceny mieszkań w Warszawie – gdzie odnotowano największe spadki?

W Warszawie mieszkania z rynku pierwotnego są tańsze niż te z rynku wtórnego. Średnia cena mieszkania deweloperskiego w Warszawie wynosi 7,6 tys. zł za metr kwadratowy. Największe spadki cen mieszkań odnotowano na Ursynowie, średnia stawka za metr spadła o 14%.

Deweloperzy wyprzedają mieszkania

W związku z pogarszającą się sytuacją na rynku mieszkaniowym wielu deweloperów zdecydowało się zaproponować klientom wyprzedaże, część z nich na stałe wprowadziła nowe ceny. Sezon wyprzedaży mieszkań w pełni – sprawdź, którzy deweloperzy proponują rabaty.

Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Decyzji o zakupie mieszkania nie powinniśmy podejmować pochopnie. Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, wszystko dokładnie przemyślmy. Zobacz na co należy zwracać uwagę, zanim podpiszemy umowę z deweloperem.

Polskie Koleje Państwowe wystawiają nieruchomości na sprzedaż

Polskie Koleje Państwowe posiadają ok. 101 tysięcy działek gruntowych o łącznej powierzchni 106 tysięcy hektarów, na których jest ponad 40 tysięcy nieruchomości. W związku z tym, że Polskie Koleje Państwowe nie wykorzystują całego swojego majątku zdecydowały się wystawić go na sprzedaż. Co znajduje się w ofercie sprzedaży Polskich Kolei Państwowych?

Najtańsze mieszkania w Polsce – sprawdź, gdzie są

Szukanie mieszkania może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli podoba nam się rozkład mieszkania to cena już niekoniecznie i rozpoczyna się szukanie kompromisu. Zazwyczaj ostatecznie czynnikiem decydującym staje się właśnie cena mieszkania. Sprawdź, gdzie w Polsce można kupić najtańsze mieszkania.

Inwestycje w Mielnie w 2013 roku

Mielno jest jednym z bardziej dynamicznie rozwijających się miast nad Bałtykiem. Kupno działki w Mielnie to inwestycja, która może przynieść zysk lub stać się lokatą kapitału zapewniającą stały, pewny dochód.

Dopłaty do domów energooszczędnych w 2013 roku – Start!

Już niebawem ruszą dopłaty do domów energooszczędnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej uruchamia program dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dofinansowania mogą wynieść nawet 50 tys zł.

REKLAMA