Skuteczniejsze egzekwowanie alimentów - Prezydent podpisał ustawę
10 maja 2017
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Ustawa ma na celu poprawić niską obecnie skuteczność ściągalności alimentów w Polsce.
Alimenty dla rodziców w Niemczech
24 kwi 2014
Zgodnie z BGB (Bürgerliches Gesetzbuch - niemieckim Kodeksem cywilnym) w Niemczech możliwe jest dochodzenie alimentów dla rodziców. Obowiązki alimentacyjne dzieci są jednak znacznie ograniczone. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach można żądać alimentów dla rodziców?
Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego
13 lut 2014
Zatrzymanie prawa jazdy może być konsekwencją uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/ 10) zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności i adekwatności.
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku
10 wrz 2013
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku czekają pewne zmiany. Znane są bowiem założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które to przewidują zmiany w świadczeniach z Funduszu alimentacyjnego już w pierwszym półroczu 2014 roku.
Fundusz alimentacyjny 2013
22 lis 2012
Podpowiadamy jak uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2012/2013. Przysługują one osobom, które nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji.
Alimenty orzekane przy rozwodzie
27 lut 2012
W jaki sposób sąd rozstrzyga o alimentach podczas sprawy rozwodowej? Co jest podstawą do orzekania o alimentach?
Alimenty na dziecko w sprawie rozwodowej
27 lut 2012
Rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka. Alimenty na dziecko zasądzane są już podczas rozprawy orzekającej o rozwodzie rodziców.
Alimenty w czasie małżeństwa
28 lis 2008
Mój mąż dużo zarabia, ja zajmuje się domem. Nie ma swoich pieniędzy. Mąż nie daje mi żadnych środków majątkowych dla mnie. Czy mogę domagać się od niego alimentów?
Gdzie wnieść pozew o alimenty?
13 lis 2008
Chcę wnieść pozew o alimenty na mojego synka. Nie ma innego sposobu, aby zmusić ojca dziecka do łożenia na dziecko. Do jakiego sądu mam wnieść pozew?
Czy tylko niedostatek da mi alimenty?
04 lis 2008
Mąż znalazł sobie młodszą kobietę, chciał szybko się rozwieść i nie orzekać o winie. Mnie to również było na rękę nie chciałam z nim być. Słyszałam niedawno, że teraz mogę domagać się alimentów od byłego męża tylko jeśli znajdę się w niedostatku, czy to prawda?
Od 1 października powrócił Fundusz alimentacyjny
01 paź 2008
Fundusz alimentacyjny wypłacał alimenty, gdy dłużnicy byli niewypłacalni lub uchylali się od ich płacenia. W 2003 roku Fundusz został zlikwidowany. Nie spotkało się to z pozytywnym odzewem wśród większości społeczeństwa. Mamy jednak dobrą nowinę dla wszystkich zainteresowanych. Fundusz Alimentacyjny został reaktywowany. Już rozpoczął swoją działalność.
Czy dziadek dostanie alimenty
16 wrz 2008
Utrzymuje się z niewielkiej renty. Brakuje mi pieniędzy na wykupienie leków i zapłatę czynszu. Mój syn już nie żyje. Czy mogę domagać się alimentów od pełnoletniego wnuka. Ma bardzo dobra sytuację finansową.
Czy małżonkowie mogą płacić alimenty w czasie trwania małżeństwa
12 cze 2008
Szczególnym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek dostarczania środków utrzymania w czasie trwania małżeństwa. Małżonkowie mają obowiązek dostarczać środków utrzymania dla zaspokojenia potrzeb rodziny.
Jak kształtuje się obowiązek alimentacyjny między małżonkami po rozwodzie
12 cze 2008
W wyroku rozwodowym na żądanie jednego z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od współmałżonka. Były małżonek może także żądać alimentów w odrębnym postępowaniu, a nie tylko w trakcie trwania sprawy rozwodowej.
Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów
11 cze 2008
W przypadku obowiązku alimentacyjne na rzecz brata lub siostry, ma on złagodzony rygor wykonalności. Rodzeństwo może się w określonych sytuacjach uwolnić od płacenia alimentów.
Czy rodzeństwo musi płacić alimenty
11 cze 2008
Prawo rodzinne przewiduje, że rodzeństwo w określonych sytuacjach musi płacić alimenty na rzecz swojego brata lub siostry. W porównaniu z alimentami na rzecz małżonka lub dzieci, ten obowiązek alimentacyjny ma ograniczone zastosowanie.
Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków
11 cze 2008
Prawo polskie przewiduje, że dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. Są to tzw. alimenty uzupełniające, których wysokość jest niższa niż wysokość alimentów zasądzonych rodziców.
Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty
10 cze 2008
Mam dwóch braci i siostrę. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż moje rodzeństwo. Jestem samotna, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić na mnie alimenty?
Czy brat narkoman otrzyma alimenty
10 cze 2008
Brat nie chciał się uczyć, nie pracuje i jest narkomanem. Po śmierci rodziców wystąpił przeciwko mnie o alimenty. Jestem jego jedyną rodziną. Czy muszę płacić na niego alimenty?
Alimenty od byłego męża
10 cze 2008
Rozwodzę się, dotychczas byłam na utrzymaniu męża. Wina za rozkład pożycia małżeńskiego zostanie prawdopodobnie przypisana mojemu mężowi. Został mi jeszcze jeden rok studiów. Czy muszę szukać środków finansowych u rodziców? Czy mam prawo do alimentów od męża?
Obowiązek alimentacyjny dziadków
10 cze 2008
Jestem ojcem 2 dzieci, które mieszkają z żoną i dziadkami. Żona nie może w ogóle pracować. Płacę na dzieci alimenty, ale nie stać mnie na płacenie wyższych alimentów. Czy w sytuacji gdy rodzice nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb dzieci, dziadkowie mogą być obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym?
Czy dzieci mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców
10 cze 2008
Ostatnio otrzymałam pozew z sądu rodzinnego, w którym moja matka domaga się alimentów na siebie. Czy sąd ma prawo i na jakiej podstawie zasądzić te alimenty? Mój jedyny dochód to nieduża renta, a matka otrzymuje wyższą emeryturę niż mój dochód.
Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do alimentów?
10 cze 2008
Czy po rozwodzie mogę domagać się, aby rozwiedziony małżonek płacił mi alimenty?
Czy wnuki muszą płacić alimenty na dziadków
06 cze 2008
O alimentach na dziecko lub o alimentach między rozwiedzionymi małżonkami słyszał prawie każdy. Natomiast nie każdy słyszał o obowiązku alimentacyjnym, jaki może ciążyć na wnuku, na rzecz swojej babci lub swojego dziadka.
Z jakich przyczyn można domagać się alimentów
06 cze 2008
Obowiązek alimentacyjny polega na zapewnianiu środków utrzymania, tym członkom rodziny, którzy sami nie mogą tego uczynić. Uzyskanie od innego członka rodziny stałej pomocy pieniężnej jest uzależnione od spełnienia określonych warunków.
Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów
06 cze 2008
Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dzieci. Mają obowiązek zapewnić im środki utrzymania, a w miarę potrzeby również środki wychowania. W pewnych przypadkach obowiązek alimentacyjny obciąża również rodzeństwo, rozwiedzionego małżonka i małżonka pozostającego w separacji.
Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny?
06 cze 2008
Rozwiedziony małżonek ma obowiązek płacić alimenty temu, który po rozwodzie znalazł się w gorszej sytuacji materialnej. Także w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie muszą wzajemnie dostarczać środków utrzymania.