| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Alimenty dla rodziców w Niemczech

Alimenty dla rodziców w Niemczech

Zgodnie z BGB (Bürgerliches Gesetzbuch - niemieckim Kodeksem cywilnym) w Niemczech możliwe jest dochodzenie alimentów dla rodziców. Obowiązki alimentacyjne dzieci są jednak znacznie ograniczone. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach można żądać alimentów dla rodziców?

Na podstawie § 1601 BGB (Bürgerliches Gesetzbuch - niemieckiego Kodeksu cywilnego) obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych tylko w linii prostej, ale nie - inaczej jak w Polsce - rodzeństwo. Pojęcie linii prostej w tym kontekście jest identyczne jak w prawie polskim. Obejmuje zstępnych (wnuki, dzieci) oraz wstępnych (rodziców, dziadków).

Zadaj pytanie na: Forum

Alimenty od dzieci

W normalnych przypadkach rodzice rzadko prowadzą procesy alimentacyjne przeciwko dzieciom. Sprawy zmieniają się radykalnie, jeżeli rodzic musi przebywać w domu opieki społecznej i renta oraz ubezpieczenie pielęgnacyjne nie wystarczają na pokrycie powstałych z tego tytułu kosztów. Wówczas powyższe koszty pokrywa urząd socjalny. Następuje ustawowe przejście wierzytelności na urząd, który żąda ich zwrotu od dłużników alimentacyjnych.

Zobacz również: Alimenty dla dziecka w Niemczech

Obowiązki alimentacyjne dzieci są w stosunku do rodziców złagodzone w porównaniu z alimentami rodziców dla małoletnich dzieci. Dziecku musi bowiem pozostać z własnych dochodów miesięcznie 1600,00 € a dziecku pozostającemu w związku małżeńskim - 2880,00 €. 50% nadwyżki może być zasadniczo wymagane jako alimenty. Dobrowolne składki na poczet przyszłej emerytury w  wysokości 5 % zarobków brutto, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek nawet do 25% są odliczane od dochodu. Oszczędności do 10000,00 € (jako tzw. Schonvermögen) nie są uwzględniane przy ustalaniu wysokości alimentów.

Trybunał Związkowy (Bundesgerichtshof, Az.: XII ZB 269/12) orzekł też, że dziecko nie jest zobowiązane do sprzedaży własnościowego mieszkania czy innej nieruchomości, w której samo mieszka. Trybunał Związkowy (Az.: XII ZR 266/99) orzekł również, że płacenie alimentów dla rodziców nie może prowadzić do znacznego i trwałego obniżenia standardu życia dziecka.

Kiedy dzieci nie muszą płacić alimentów dla rodziców?

Wyrok Związkowego Trybunału z dnia 12.02.2014 r., (Bundesgerichtshof, Az.: XII ZB 607/12) daje odpowiedź na powyższe pytanie. Wskazany przypadek dotyczył zakresu stosowania  § 1611 BGB, który w bardzo wąskim zakresie przewiduje ograniczenie albo wygaśnięcie obowiązku do płacenia alimentów. Powyższy przepis przewiduje m.in., że umyślne i ciężkie przewinienie w stosunku do dłużnika alimentacyjnego, prowadzi do zaniżenia - odpowiadającemu zasadom słuszności - wysokości alimentów.

Obowiązek alimentacyjny wygasa, jeżeli obciążenie dłużnika alimentacyjnego byłoby rażąco niesprawiedliwe.

W rozpatrywanym przez sąd przypadku syn musiał zwrócić urzędowi socjalnemu koszty pobytu ojca w domu opieki w wysokości 9022,75 €. Ojciec zerwał wszystkie kontakty ze swoim synem, kiedy ten ukończył 18 rok życia. Następnie wydziedziczył go, nie pozbawiając prawa do zachowku. W przeszłości syn próbował bezskutecznie nawiązać kontakt z ojcem. Kontakt był zerwany przez ponad 40 lat. W ostatnim okresie życia ojciec trafił do domu opieki. Ani posiadany majątek ani renta nie wystarczyły na pokrycie kosztów pobytu. Argumenty syna (tj. brak kontaktu z ojcem) nie zostały uwzględnione przez sąd, ponieważ ojciec opiekował się nim do jego pełnoletności.

Polecamy serwis: Alimenty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »