| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty

Mam dwóch braci i siostrę. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż moje rodzeństwo. Jestem samotna, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić na mnie alimenty?

Tak

Kiedy alimenty płaci rodzeństwo?

Prawo przewiduje obowiązek alimentacyjny na rzecz rodzeństwa. W kolejności wykonywania obowiązku alimentacyjnego znajduje się on na samym końcu, za obowiązkiem rodziców czy małżonków.

Przesłankami obowiązku alimentacyjnego na rzecz rodzeństwa są niedostatek po stronie brata lub siostry ubiegającej się o alimenty oraz możliwości majątkowo-zarobkowe po stronie rodzeństwa.

Sąd decydując o orzeczeniu alimentów między rodzeństwem musi stwierdzić, że osoba uprawniona znajduje się w niedostatku. Rodzeństwo nie musi płacić alimentów, tylko dlatego, że brat lub siostra znajdują się w gorszej sytuacji życiowej, niż oni sami. Rodzeństwo ma prawo do alimentów tylko, jeśli znajduje się w niedostatku, czyli nie może sam własnymi siłami zaspokoić swoich podstawowych potrzeb materialnych i niematerialnych.

Zobacz również: Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów

Zobowiązany może uchylić się od alimentów na rzecz brata lub siostry, jeśli wskutek tego powstałby nadmierny uszczerbek dla niego lub jego najbliższej rodziny. Dzieje się tak, ponieważ na ogół bracia i siostry zakładają własne rodziny i wskutek tego pojawia się obowiązek alimentacyjny na rzecz ich dzieci, czy małżonków, wyprzedzający obowiązek alimentacyjny na rzecz rodzeństwa.

Zobacz również: Forum prawne

Podstawa prawna: Art. 128-129,132,134 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »