reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Czy tylko niedostatek da mi alimenty?

Czy tylko niedostatek da mi alimenty?

Mąż znalazł sobie młodszą kobietę, chciał szybko się rozwieść i nie orzekać o winie. Mnie to również było na rękę nie chciałam z nim być. Słyszałam niedawno, że teraz mogę domagać się alimentów od byłego męża tylko jeśli znajdę się w niedostatku, czy to prawda?

W przypadku jeśli rozwód został orzeczony bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków, uznaje się, że żaden małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Wtedy małżonek może otrzymać alimenty tylko, gdy znalazł się w niedostatku.

Stan niedostatku to sytuacja, gdy małżonek własnymi siłami nie może zaspokoić w całości lub w części swoich usprawiedliwionych potrzeb życiowych. Małżonkowi zabrakło pieniędzy na czynsz, jedzenie lub na leki i nie może on dodatkowo dorabiać, ponieważ nie ma odpowiednich kwalifikacji lub zajmuje się wychowaniem dzieci. Stan niedostatku nie musi istnieć już w momencie rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Małżonek może o alimenty wystąpić nawet dopiero po pewnym czasie od wyroku.

Zobacz: Czy małżonkowie mogą płacić alimenty w czasie trwania małżeństwa

Zasądzając alimenty dla byłego małżonka, sąd bierze pod uwagę zarobkowe możliwości zobowiązanego, a także potrzeby jego i jego nowej rodziny.

Obowiązek dostarczania środków utrzymania rozwiedzionemu małżonkowi przez byłego małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, wygasa po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Gdy zachodzą wyjątkowe okoliczności, sąd na żądanie uprawnionego może ten termin pięcioletni przedłużyć.

Zobacz serwis: Alimenty między małżonkami

Podstawa prawna: Art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stan niedostatku to sytuacja, gdy małżonek własnymi siłami nie może zaspokoić w całości lub w części swoich usprawiedliwionych potrzeb życiowych.
Stan niedostatku to sytuacja, gdy małżonek własnymi siłami nie może zaspokoić w całości lub w części swoich usprawiedliwionych potrzeb życiowych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama