Kategorie

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego

Aleksandra Pajewska
Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z Konstytucyjną. /Fot. Fotolia
Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z Konstytucyjną. /Fot. Fotolia
Fotolia
Zatrzymanie prawa jazdy może być konsekwencją uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/ 10) zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności i adekwatności.

12 lutego 2014 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygnatura akt K 23/ 10) w przedmiocie zgodności art. 5 ust. 3b ustawy z 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentacji ( t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 z późn. zm.) zezwalającego na zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego z Konstytucją. Zdaniem TK wskazany przepis jest zgodny z Konstytucją. Wyrok został wydany w pełnym składzie Trybunału.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Argumenty prokuratora generalnego

Orzeczenie TK zainicjowane zostało wnioskiem prokuratora generalnego. Zaskarżony przepis, który zezwala na zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu, brzmi: „jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego".

Regulacja ta realizuje dwa cele. Po pierwsze gwarantuje wsparcie finansowe osobom, które nie otrzymują należnych świadczeń alimentacyjnych. Drugim celem jest poprawienie skuteczności w egzekwowaniu tego świadczenia. To właśnie ten drugi postulat realizuje możliwość zatrzymania prawa jazdy.

Zdaniem prokuratora generalnego przepis ten narusza wyrażoną w ustawie zasadniczej zasadę proporcjonalności. Podkreślił on, iż prawo jazdy stanowi dokument, który potwierdza umiejętność prowadzenia pojazdów. Ta zdolność może mieć istotne znaczenie przy poszukiwaniu bądź wykonywaniu określonej pracy. Fakt zatrzymania prawa jazdy może negatywnie wpłynąć na możliwości zarobkowe danej osoby.

Zobacz również: Kiedy można stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?

Stanowisko TK

Trybunał odparł ten argument. Zatrzymanie dokumentu nie następuje bowiem automatycznie. Ma miejsce tylko w sytuacji, gdy dłużnik utrudnia egzekucję lub pozostaje bierny – nie wykazuje żadnej aktywności. To dłużnik a konkretnie jego zachowanie wywiera decydujący wpływ na zatrzymanie/ nie prawa jazdy. Dokument nie zostanie bowiem zatrzymany, gdy dłużnik wyrazi chęć i będzie współpracował z gminą. Przepis nie znajdzie więc zastosowania wobec osób, które współpracują z administracją. Zatrzymanie prawa jazdy stanowi instrument mobilizowania i dyscyplinowania rodziców do płacenia alimentów. Pełni więc funkcję prewencyjną.

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego nie narusza wyrażonej w ustawie zasadniczej zasady proporcjonalności.

Problemem zatrzymywania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym TK zajmował się już wcześniej - w składzie pięciu sędziów - w 2009 r (wyrok TK z 22 września 2009 roku, sygnatura akt P 46/07).

Postępowanie alimentacyjne

Postępowanie alimentacyjne prowadzi gmina (urząd gminy bądź ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego do alimentów). Koniecznym warunkiem formalnym wszczęcia takiej procedury jest złożenie wniosku przez uprawnionego. Jeśli świadczenia wypłacane są z funduszu alimentacyjnego wówczas do gminy występuje organ właściwy wierzyciela. Do wniosku warto dołączyć zaświadczenie o bezskuteczności prowadzonej egzekucji. Ma ono na celu egzekucję pieniędzy, które zostały wypłacone w ramach funduszu. Jego stronami są gmina oraz rodzic, nieuiszczający należności alimentacyjnych na dzieci. To do jej kompetencji należy wydanie decyzji o uznaniu rodzica za uchylającego się od realizacji zobowiązań alimentacyjnych. Zgodnie z powyższym jest ona uprawniona do wystąpienia o zatrzymanie prawa jazdy. Wniosek w tej sprawie kierowany jest, z chwilą uprawomocnienia decyzji, do starosty. Dopiero nieefektywność powyższych działań prowadzi do skierowania sprawy do prokuratora. To on ściga dłużników za przestępstwo uporczywej niealimentacji.

Obowiązek prowadzenia postępowania wobec dłużnika alimentacyjnego ciąży na gminie. Zaś decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta.

Przestępstwo uporczywej niealimentacji

Naruszenie prawa w zakresie obowiązku alimentacyjnego zostało uregulowane w art.209 ustawy – Kodeks karny. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu przestępstwo to popełnia osoba, która uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na niej z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby bądź naraża osobę (na rzecz, której nie płaci alimentów) na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Wyżej wymienione przesłanki muszą zachodzić łącznie. Jest to przestępstwo skargowe, ściągane na wniosek pokrzywdzonego.

Zwrot prawa jazdy

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy – zgodnie z przepisami wskazanej wyżej ustawy – następuje na wniosek organu właściwego dłużnika po stwierdzeniu ustania przyczyn zatrzymania, tj. po wypełnieniu obowiązku alimentacji. 

Polecamy serwis: Alimenty

Podstawa prawna:

 • wyrok TK z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/10),
 • wyrok TK z 22 września 2009 roku (sygnatura akt P 46/07),
 • ustawa z 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentacji ( t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 z późn. zm.).
Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.