Kategorie

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego

Aleksandra Pajewska
Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z Konstytucyjną. /Fot. Fotolia
Fotolia
Zatrzymanie prawa jazdy może być konsekwencją uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/ 10) zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności i adekwatności.

12 lutego 2014 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygnatura akt K 23/ 10) w przedmiocie zgodności art. 5 ust. 3b ustawy z 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentacji ( t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 z późn. zm.) zezwalającego na zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego z Konstytucją. Zdaniem TK wskazany przepis jest zgodny z Konstytucją. Wyrok został wydany w pełnym składzie Trybunału.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Argumenty prokuratora generalnego

Reklama

Orzeczenie TK zainicjowane zostało wnioskiem prokuratora generalnego. Zaskarżony przepis, który zezwala na zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu, brzmi: „jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego".

Regulacja ta realizuje dwa cele. Po pierwsze gwarantuje wsparcie finansowe osobom, które nie otrzymują należnych świadczeń alimentacyjnych. Drugim celem jest poprawienie skuteczności w egzekwowaniu tego świadczenia. To właśnie ten drugi postulat realizuje możliwość zatrzymania prawa jazdy.

Zdaniem prokuratora generalnego przepis ten narusza wyrażoną w ustawie zasadniczej zasadę proporcjonalności. Podkreślił on, iż prawo jazdy stanowi dokument, który potwierdza umiejętność prowadzenia pojazdów. Ta zdolność może mieć istotne znaczenie przy poszukiwaniu bądź wykonywaniu określonej pracy. Fakt zatrzymania prawa jazdy może negatywnie wpłynąć na możliwości zarobkowe danej osoby.

Zobacz również: Kiedy można stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?

Stanowisko TK

Trybunał odparł ten argument. Zatrzymanie dokumentu nie następuje bowiem automatycznie. Ma miejsce tylko w sytuacji, gdy dłużnik utrudnia egzekucję lub pozostaje bierny – nie wykazuje żadnej aktywności. To dłużnik a konkretnie jego zachowanie wywiera decydujący wpływ na zatrzymanie/ nie prawa jazdy. Dokument nie zostanie bowiem zatrzymany, gdy dłużnik wyrazi chęć i będzie współpracował z gminą. Przepis nie znajdzie więc zastosowania wobec osób, które współpracują z administracją. Zatrzymanie prawa jazdy stanowi instrument mobilizowania i dyscyplinowania rodziców do płacenia alimentów. Pełni więc funkcję prewencyjną.

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego nie narusza wyrażonej w ustawie zasadniczej zasady proporcjonalności.

Problemem zatrzymywania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym TK zajmował się już wcześniej - w składzie pięciu sędziów - w 2009 r (wyrok TK z 22 września 2009 roku, sygnatura akt P 46/07).

Postępowanie alimentacyjne

Postępowanie alimentacyjne prowadzi gmina (urząd gminy bądź ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego do alimentów). Koniecznym warunkiem formalnym wszczęcia takiej procedury jest złożenie wniosku przez uprawnionego. Jeśli świadczenia wypłacane są z funduszu alimentacyjnego wówczas do gminy występuje organ właściwy wierzyciela. Do wniosku warto dołączyć zaświadczenie o bezskuteczności prowadzonej egzekucji. Ma ono na celu egzekucję pieniędzy, które zostały wypłacone w ramach funduszu. Jego stronami są gmina oraz rodzic, nieuiszczający należności alimentacyjnych na dzieci. To do jej kompetencji należy wydanie decyzji o uznaniu rodzica za uchylającego się od realizacji zobowiązań alimentacyjnych. Zgodnie z powyższym jest ona uprawniona do wystąpienia o zatrzymanie prawa jazdy. Wniosek w tej sprawie kierowany jest, z chwilą uprawomocnienia decyzji, do starosty. Dopiero nieefektywność powyższych działań prowadzi do skierowania sprawy do prokuratora. To on ściga dłużników za przestępstwo uporczywej niealimentacji.

Obowiązek prowadzenia postępowania wobec dłużnika alimentacyjnego ciąży na gminie. Zaś decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta.

Przestępstwo uporczywej niealimentacji

Naruszenie prawa w zakresie obowiązku alimentacyjnego zostało uregulowane w art.209 ustawy – Kodeks karny. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu przestępstwo to popełnia osoba, która uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na niej z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby bądź naraża osobę (na rzecz, której nie płaci alimentów) na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Wyżej wymienione przesłanki muszą zachodzić łącznie. Jest to przestępstwo skargowe, ściągane na wniosek pokrzywdzonego.

Zwrot prawa jazdy

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy – zgodnie z przepisami wskazanej wyżej ustawy – następuje na wniosek organu właściwego dłużnika po stwierdzeniu ustania przyczyn zatrzymania, tj. po wypełnieniu obowiązku alimentacji. 

Polecamy serwis: Alimenty

Podstawa prawna:

 • wyrok TK z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/10),
 • wyrok TK z 22 września 2009 roku (sygnatura akt P 46/07),
 • ustawa z 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentacji ( t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 z późn. zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.