reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Czy dziadek dostanie alimenty

Czy dziadek dostanie alimenty

Utrzymuje się z niewielkiej renty. Brakuje mi pieniędzy na wykupienie leków i zapłatę czynszu. Mój syn już nie żyje. Czy mogę domagać się alimentów od pełnoletniego wnuka. Ma bardzo dobra sytuację finansową.

Tak

Prawo reguluje obowiązek alimentacyjny między dziadkami i wnukami. W szczególnych sytuacjach wnukowie mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich dziadków. Rodzice, którzy znaleźli się w niedostatku lub nie są zdolni do samodzielnej egzystencji mogą żądać alimentów od sowich dzieci. W przypadku, gdy dzieci już nie żyją lub nie mają warunków finansowych, obowiązek alimentacyjny obciąża wnuki.

Dziakowie mogą domagać się alimentów od wnuków, jeśli znajdują się w niedostatku. Oznacza to, że nie są w stanie sami się utrzymać i nie mogą własnymi siłami zaspokoić swoich potrzeb materialnych i niematerialnych.

Sąd przyznając alimenty od wnuków bada, czy są oni w stanie sprostać nałożonym na nich obowiązkom. Sąd sprawdza, czy mają odpowiednie możliwości zarobkowe i jaka jest ich sytuacja finansowa.

W Pana przypadku, jeśli Pańskie dzieci nie żyją, a wnuk ma możliwości dostarczać środki finansowe, może Pan złożyć pozew o alimenty od wnuka.

Podstawa prawna: Art. 132 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama