REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatkowy urlop macierzyński, Wymiar urlopu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku zmiany pracodawcy

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który zmienił pracodawcę i pracował w różnych wymiarach etatu?

Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?

Po narodzinach dziecka ojciec może skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, ale również z urlopu okolicznościowego i rodzicielskiego. Ponadto przysługuje mu opieka nad żoną po urodzeniu dziecka.

Wymiar urlopu wypoczynkowego - od kiedy 26 dni

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od ogólnego stażu pracy i wykształcenia. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi 20 albo 26 dni. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu?

Jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy pracownika. Jak prawidłowo ustalić jego wymiar oraz na jakich zasadach jest udzielany?

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy - najważniejsze informacje

Prawo do corocznego i płatnego urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych uprawnień każdego pracownika. Poniżej najważniejsze informacje dla urlopowicza.

Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego

Pracownik może połączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu. Wymiar urlopu rodzicielskiego ulegnie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z tego urlopu lub jego części.

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia rodzicielskie, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 roku to przede wszystkim korzyści dla pracowników. Pracodawców czeka natomiast więcej problemów, będących efektem nadmiernego skomplikowania zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich przez zatrudnionych.

Ułatwienia dla pracujących rodziców od 2 stycznia 2016 r.

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 24 lipca 2015 r., która ma na celu ułatwienie pracującym rodzicom łączenia życia zawodowego z prywatnym. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 2 stycznia 2016 r.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy - poradnik

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego? Czym charakteryzuje się pierwszy urlop pracownika? Jak nabywa się prawo do kolejnego urlopu? W jaki sposób wylicza się staż urlopowy? Przedstawiamy poradnik, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu urlopów wypoczynkowych.

Ustawa rodzinna - duże zmiany dla pracujących rodziców

Ustawa rodzinna wprowadzająca duże zmiany dla pracujących rodziców w Kodeksie pracy była przedmiotem drugiego czytania podczas 97. posiedzenia Sejmu. Przewiduje m.in. wydłużenie terminów na skorzystanie z urlopów dla rodziców, dłuższy termin na złożenie wniosku o urlop, połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim i podział urlopu ojcowskiego na 2 części.

Okres zatrudnienia przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego

Obliczenie okresu zatrudnienia stanowi kluczową rolę przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo do 20 bądź 26 dni urlopu na rok w zależności od okresu zatrudnienia. Do tego okresu wlicza się także wszystkie poprzednie stosunki pracy oraz okresy pobierania nauki.

Czy podczas urlopu macierzyńskiego można pracować?

Urlop macierzyńskim w podstawowym wymiarze wynosi 20 tygodni, a w dodatkowym 6 tygodni. Czy podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego można pracować? Kobieta musi wykorzystać pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli kolejne tygodnie ojciec zaopiekuje się dzieckiem, wówczas matka może wrócić do pracy. A co w przypadku chęci łączenia urlopu z pracą?

Wymiar urlopu wypoczynkowego na niepełnym etacie

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 bądź 26 dni rocznie w zależności od stażu pracy. Jak obliczyć wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie? Jak do stażu urlopowego wliczać okresy nauki? Jakie inne okresy należy brać pod uwagę przy wyliczaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego?

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi

Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi wymaga zbadania rodzaju ukończonej przez pracownika szkoły oraz obliczenia jego stażu pracy. Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje w przypadku podjęcia pierwszej pracy? Jak ustalić staż urlopowy?

Pomniejszenie urlopu wypoczynkowego za okresy nieobecności w pracy

Proporcjonalne pomniejszenie urlopu wypoczynkowego ma miejsce w przypadku dłuższych nieobecności w pracy. Zalicza się do nich m.in. trwający co najmniej 1 miesiąc urlop bezpłatny czy urlop wychowawczy. W jaki sposób należy dokonywać proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - wzór

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Jakie informacje powinny znajdować się we wniosku? Przedstawiamy wzór dokumentu.

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim

Urlop wypoczynkowy może być wykorzystany przez pracownika bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego zarówno pracownicy oraz pracownikowi jeśli zwrócą się do niego z odpowiednim wnioskiem.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Zapowiadają się duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich. Przewiduje się połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w 4 częściach. Projekt nowelizacji zakłada również możliwość skorzystania z 16 tygodni w późniejszym okresie. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Roczny urlop macierzyński - uprawnienie pracownicy-matki

Pojęcie "roczny urlop macierzyński" jako uprawnienie pracownicy-matki nie istnieje w przepisach prawa pracy. Kobieta może przez 364 dni pobierać zasiłek macierzyński, jeśli po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego zdecyduje się na dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Dopiero te trzy rodzaje urlopu po zsumowaniu wynoszą prawie rok.

Urlop macierzyński 2015

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, ale ojciec-pracownik może przejąć jego wykorzystywanie. Wymiar urlopu zależny jest od liczby urodzonych dzieci i może być przedłużony o dodatkowy urlop macierzyński. Jakie zasady obowiązują w 2015 roku?

Czy CV jest podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu zatrudnienia, który pracownik powinien odpowiednio udokumentować. Czy w przypadku braku wypełnienia tego obowiązku podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego jest CV?

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od tego, ile dzieci urodzi kobieta przy jednym porodzie. Jeżeli kobieta po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego chce dalej opiekować się dzieckiem, może ubiegać się o dodatkowy urlop. Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego mają także rodzice, którzy adoptowali dziecko.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Kobiety często pytają, ile najdłużej może trwać urlop macierzyński. Zazwyczaj długość urlopu macierzyńskiego utożsamiają z 12 miesiącami. Wszystko to za sprawą szeroko omawianych zmian o rocznym urlopie rodzicielskim, przez niektórych nazywanym rocznym urlopem macierzyńskim. W rzeczywistości macierzyński w podstawowym wymiarze trwa 20 tygodni, a mianem roczny można określać nie urlop a zasiłek macierzyński.

Roczne urlopy dla matek źle wpłyną na ich sytuację na rynku pracy?

Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje, aby nie bać się o zły wpływ rocznych urlopów dla matek na ich sytuację na rynku pracy. Bez bezpieczeństwa demograficznego nie ma bowiem szans na rozwój gospodarczy.

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński

Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Ubezpieczony może złożyć wniosek o udzielnie wszystkich urlopów w ciągu 14 dni po porodzie. Wówczas zasiłek macierzyński zostanie wypłacony w wysokości 80%.

Urodzenie dziecka – jaki urlop?

Kobiety zatrudnione na umowę o pracę, po urodzeniu dziecka, mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Urlopem macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym rodzice mogą się podzielić. Poza tym ojcu przysługuje urlop tacierzyński i urlop ojcowski. Ile trwają poszczególne urlopy i kiedy z nich skorzystać?

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Od momentu złożenia wniosku o urlop macierzyński i pozostałe urlopy związane z urodzeniem dziecka zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Może również wynosić 80%. Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Urlopy dla rodziców z tytułu urodzenia dziecka

Z tytułu urodzenia dziecka jego rodzicom przysługują dodatkowe uprawnienia urlopowe. Kodeks pracy przewiduje, że rodzice dziecka mogą skorzystać z urlopów takich jak m. in.: podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński, urlop wychowawczy, rodzicielski i ojcowski. Za czas przebywania na urlopie dla rodziców przysługuje zazwyczaj prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Zmiany w zasadach dotyczących udzielania urlopów wychowawczych mogą nastręczyć wątpliwości co do wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego?

Urlop pracownika młodocianego

Młodociany jest pracownikiem otoczonym przez Kodeks pracy szczególną ochroną. Jedną z form opieki jest zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi młodocianemu. Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi młodocianemu?

Prawo do urlopu – najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Prawo do urlopu jest jednym z kluczowych uprawnień pracownika zagwarantowanych przez prawo pracy. Wiedza o tym, jakie prawa przysługują pracownikowi w związku z urlopem, może nam pomóc w pełni wykorzystać czas odpoczynku. Jakie są najważniejsze cechy urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy i jego wymiar

Kolejny urlop wypoczynkowy stanowi realizację zagwarantowanego zarówno w Kodeksie pracy jak i Konstytucji prawa pracownika do odpoczynku. Prawo do odpoczynku realizowane jest w formie przerw w pracy, dni wolnych od pracy, a przede wszystkim - urlopu wypoczynkowego. Poniżej podstawowe zasady, jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Urlop macierzyński przed porodem

Po ostatniej nowelizacji wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem oraz zasady ich wykorzystania uległy zmianom. Poniższy artykuł wyjaśnia ile dni urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej kobiecie oraz jaka jego część będzie mogła wykorzystać przed porodem.

Urlopy dla rodziców - najważniejsze informacje

17 czerwca minął rok od wprowadzenia urlopów rodzicielskich. Dzięki zmianom w prawie pracy rodzice mogą przebywać na urlopach uprawniających do zasiłku macierzyńskiego po narodzinach dziecka do 52 tygodni. Wcześniej urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński łącznie wynosiły jedynie 26 tygodni.

Urlop dla rodziców 2014

17 czerwca 2014 r. minął rok od wprowadzenia zmian w urlopach dla rodziców. Najbardziej znacząca zmiana dotyczyła wydłużenia urlopu z 26 do 52 tygodni. Co jeszcze warto wiedzieć o urlopie dla rodziców w 2014 r.?

Urlopy dla rodziców 2014

Urlopy dla rodziców, w tym roczne urlopy macierzyńskie, funkcjonują od 17 czerwca ubiegłego roku. Do kwietnia 2014 skorzystało z nich już 128 tys. rodziców. Jak rodzice radzą sobie po powrocie z urlopów, czy dłuższy urlop rodzicielski zmienia sytuację w ich rodzinie oraz co jeszcze należy zrobić, aby zachęcić Polaków do rodzenia dzieci?

Urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy – uprawnienia pracownika ojca

Jak i kiedy skorzystać z urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego? Jakie inne urlopy i uprawnienia przysługują każdemu ojcu? Poniżej najważniejsze informacje dotyczące uprawnień pracownika ojca związanych z rodzicielstwem.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem tematem kwietniowej „Narady rodzinnej”

„Narada rodzinna” jest rządowym programem wsparcia dla rodziny. W miesiącu kwietniu „Narada rodzinna” koncentruje się wokół tematyki uprawnień związanych z rodzicielstwem. Internauci mają możliwość uzyskania praktycznych informacji o uprawnieniach, z jakich może skorzystać rodzic, tj. o urlopie macierzyńskim, rodzicielskim oraz wychowawczym.

Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - dokumenty

Wystąpienie do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem stanowi warunek przyznania pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego). Uprawnieni do wystąpienia z takim wnioskiem są zarówno matka jak i ojciec dziecka. 

Urlop ojcowski żołnierza zawodowego

Urlop ojcowski to instytucja wprowadzona do polskiego porządku prawnego nowelizacją kodeksu pracy z 1 stycznia 2010 roku. Od 5 grudnia 2013 roku także żołnierze zawodowi mają możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego.

Staż pracy a okres studiów

Staż pracy ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu uprawnień ze stosunku pracy np. wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy okres studiów wpływa na staż pracy i tym samym na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio 20 dni, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni jeżeli pracownik był zatrudniony dłużej. Pracownicy młodociani mogą natomiast liczyć na 26 dni urlopu już po roku pracy.

Urlop macierzyński podstawowy i dodatkowy oraz urlop rodzicielski – zmiany w 2013 roku

Regulująca zmiany w urlopie macierzyńskim oraz wprowadzająca urlop rodzicielski ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 675), weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Jakie zmiany wprowadziła?

Zasiłek macierzyński za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Jaki jest okres wypłaty?

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców dnia 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy. Płatny urlop rodzicielski przyznano obojgu rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łączny wymiar urlopów dla rodziców po zmianach wynosi 52 tygodnie.

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński - zmiany

Dodatkowy urlop macierzyński od 17 czerwca 2013 r. został wydłużony. Obecnie po zmianach jego wymiar wynosi 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 8 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.

Dodatkowy urlop macierzyński – ważne terminy

Dodatkowy urlop macierzyński zostanie przyznany, jeśli uprawnione osoby złożą w odpowiednich terminach wnioski. Kiedy należy złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński w związku z wejściem w życie z dniem 17 czerwca 2013 r. nowych przepisów?

REKLAMA