REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z comiesięcznymi deklaracjami przy rentach i łatwiejszy obrót spadkiem – rząd upraszcza przepisy podatkowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Koniec z comiesięcznymi deklaracjami przy rentach i łatwiejszy obrót spadkiem – rząd upraszcza przepisy podatkowe
Koniec z comiesięcznymi deklaracjami przy rentach i łatwiejszy obrót spadkiem – rząd upraszcza przepisy podatkowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wprowadza długo oczekiwane uproszczenia. Zniesiony zostanie obowiązek składania comiesięcznych deklaracji podatkowych przy rentach prywatnych, a także ograniczone zostaną formalności przy sprzedaży majątku uzyskanego w drodze spadku lub darowizny. Co się zmieni i jak wpłynie to na podatników?

rozwiń >

Znaczące zmiany podatkowe w 2025 roku – uproszczenia dla osób otrzymujących renty prywatne

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, opublikowany w maju 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji, wprowadza istotne zmiany w sposobie rozliczania świadczeń powtarzających się, takich jak renty prywatne. Głównym celem jest zniesienie obowiązku składania deklaracji po każdej wypłacie renty oraz ujednolicenie zasad określania wartości takich świadczeń dla celów podatkowych.

REKLAMA

Co obecnie obowiązuje?

Zgodnie z obecnym prawem, osoby otrzymujące prywatne renty lub inne świadczenia powtarzające się – na przykład na podstawie umowy darowizny lub w ramach spadku – muszą składać deklaracje podatkowe po każdym wykonaniu świadczenia. Wynika to z interpretacji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że renty tego typu mają charakter świadczeń o nieokreślonej wartości.

Biurokratyczne koszty dla wszystkich stron

W praktyce oznacza to duże obciążenie administracyjne zarówno dla podatników (osób wypłacających i otrzymujących rentę), jak i dla urzędów skarbowych. Każde wykonanie świadczenia wiąże się z obowiązkiem złożenia dokumentacji podatkowej, co wymaga czasu, wiedzy oraz precyzyjnego śledzenia terminów i kwot.

Co się zmieni w rozliczaniu świadczeń powtarzających się?

Podatek od razu po ustanowieniu świadczenia

Nowelizacja zakłada uproszczenie zasad: jeśli wartość świadczenia powtarzającego się będzie możliwa do określenia w chwili jego ustanowienia (na podstawie umowy lub oświadczenia), obowiązek podatkowy powstanie w tym momencie. Podatek zostanie naliczony od łącznej wartości świadczeń przewidzianych w umowie – albo od wartości świadczeń za okres 10 lat, jeśli świadczenie zostało ustanowione na czas nieokreślony.

Gdy wartość jest niepewna – uproszczona alternatywa

W przypadku, gdy nie da się precyzyjnie ustalić całkowitej wartości świadczenia, ale można ją oszacować w sposób „uprawdopodobniony”, będzie można – za zgodą podatnika – przyjąć taką szacunkową wartość do opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko w ostateczności – rozliczenia po każdej płatności

Dopiero jeśli ustalenie wartości świadczenia nie będzie możliwe ani w sposób rzeczywisty, ani prawdopodobny, obowiązek podatkowy będzie powstawał przy każdej wypłacie świadczenia – tak jak dotychczas. Taki model będzie jednak wyjątkiem, a nie zasadą.

Nowe zasady przy sprzedaży majątku nabytego nieodpłatnie

Kolejną zmianą zaproponowaną przez Ministerstwo Finansów jest rezygnacja z obowiązku przedstawiania zaświadczenia z urzędu skarbowego przy zbywaniu majątku nabytego nieodpłatnie (np. w drodze spadku lub darowizny), jeżeli nabycie miało miejsce na podstawie aktu notarialnego.

Obecne wymogi – zaświadczenie z fiskusa

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, aby zawrzeć u notariusza umowę sprzedaży lub obciążenia majątku, który wcześniej został otrzymany w spadku lub darowiźnie, sprzedający musi przedłożyć zaświadczenie z urzędu skarbowego. Dokument ten musi potwierdzać, że:

  • podatek został zapłacony,
  • nabycie jest z podatku zwolnione, lub
  • zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.

Zmiana: brak obowiązku zaświadczenia w przypadku aktu notarialnego

Po wejściu w życie nowych przepisów, nie będzie konieczności uzyskiwania zaświadczenia, jeśli majątek został nabyty w formie aktu notarialnego. W uzasadnieniu projektu wskazano, że w takich przypadkach to notariusz ma obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku od spadków i darowizn, co wyklucza ryzyko unikania opodatkowania.

Ułatwienia dla najbliższej rodziny

Kiedy nie trzeba będzie przedstawiać zaświadczenia?

Projektowane przepisy przewidują także, że obowiązek uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego nie będzie dotyczył zbycia majątku nabytego od najbliższych członków rodziny, którzy są z podatku od spadków i darowizn zwolnieni. Warunkiem zwolnienia będzie:

  • zgłoszenie nabycia darowizny do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy,
  • udokumentowanie przekazania środków pieniężnych (w określonych przypadkach),
  • w przypadku dziedziczenia – uprawomocnienie się orzeczenia sądu o nabyciu spadku.

Zmiany z mocą wsteczną – od 2007 roku

Co ważne, nowe zasady mają objąć również majątek nabyty od 1 stycznia 2007 r. To właśnie wtedy wprowadzono zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Dzięki temu zmiany będą miały zastosowanie także do transakcji, które dopiero będą przeprowadzane w odniesieniu do „starego” majątku.

Balans między uproszczeniami a bezpieczeństwem systemu

REKLAMA

Choć projekt nowelizacji zakłada szereg ułatwień i deregulacji, Ministerstwo Finansów nie zapomina o zabezpieczeniach przed ewentualnymi nadużyciami. Dlatego równocześnie zaproponowano rozszerzenie obowiązku przedstawiania zaświadczenia w przypadku obrotu majątkiem nabytym nie tylko w drodze spadku, ale również na podstawie innych tytułów przewidzianych w ustawie – jeśli nie zachodzą opisane wcześniej przesłanki zwolnienia.

Jak wskazano w uzasadnieniu, taki zabieg „pozwoli z jednej strony zrealizować cel projektowanych rozwiązań deregulacyjnych, a z drugiej zabezpieczyć przed wykorzystywaniem ich niezgodnie z zamiarem projektodawcy”.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zgodnie z treścią projektu, nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Choć dokładna data nie jest jeszcze znana, spodziewać się można, że nowe regulacje zostaną przyjęte przez rząd w II połowie 2025 roku.

Co to oznacza dla podatników?

Zmiany przepisów to długo oczekiwany krok w stronę deregulacji i uproszczenia obowiązków podatkowych dla obywateli. Najważniejsze korzyści to:

  • Brak konieczności składania deklaracji po każdej wypłacie renty – znaczne uproszczenie życia osób otrzymujących świadczenia powtarzające się.
  • Łatwiejsze obracanie majątkiem nabytym w drodze darowizny lub spadku – szczególnie dla najbliższej rodziny.
  • Mniej formalności u notariusza – brak potrzeby zdobywania zaświadczenia z urzędu skarbowego w wielu sytuacjach.
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkowanie na chodniku. Jak to robić zgodnie z prawem, a co jest zakazane? Radca prawny odpowiada na najczęstsze pytania [Q&A]

Parkowanie, przede wszystkim samochodem, na chodniku to temat budzący coraz większe wątpliwości. Gołym okiem widać, że liczba samochodów rośnie szybciej niż liczba miejsc do parkowania. Szczególnie widoczne to jest na nowych osiedlach (mimo wymogów co do liczby miejsc parkowania, jakie powinny być wybudowane) i w centrach miast, ale nawet na obszarach wiejskich, pełniących funkcję współczesnych suburbii, tego rodzaju problemy się pojawiają. Jednocześnie rośnie liczba aktywistów dokumentujących lub zgłaszających wykroczenia przeciwko zasadom parkowania i poruszania się pojazdami po chodnikach. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawicie tych zasad dla uniknięcia wątpliwości w pojawiających się w tym zakresie sporach między użytkownikami drogi, a nawet policją lub strażą miejską.

Staż pracy na nowo: rząd wprowadzi rewolucję w Kodeksie pracy – zleceniobiorcy i samozatrudnieni zyskają prawa pracownicze

Staż pracy na nowych zasadach od 2026 roku. Rząd zajmie się projektem, który umożliwi wliczanie do stażu pracy okresów wykonywania umów zlecenia oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe przepisy zrównają prawa samozatrudnionych i zleceniobiorców z etatowcami – w tym prawo do dłuższego urlopu i nagród jubileuszowych.

ZUS: Tata też może wziąć płatny urlop po narodzinach dziecka (ojcowski, rodzicielski a nawet macierzyński)

ZUS przypomina: po narodzinach dziecka z płatnego urlopu może skorzystać nie tylko mama. Ojciec również ma taką możliwość – nie tylko w ramach najpopularniejszego urlopu ojcowskiego, ale także urlopu rodzicielskiego, a w określonych sytuacjach nawet urlopu macierzyńskiego.

Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

REKLAMA

W PZON coraz trudniej otrzymać orzeczenie dające świadczenie pielęgnacyjne (z pkt 7 i 8) [List czytelnika]

Do redakcji wpływają listy matek, których dzieci chorują na autyzm, zespół Aspergera, chorobę afektywną dwubiegunową. I obecnie te dzieci tracą pkt 7 i 8 w orzeczeniach o niepełnosprawności. Powoduje to utratę prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Czy pojawia się praktyka orzekania niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym dla tych chorych, czy to tylko incydentalne przypadki?

Zielony Ład w transporcie drogowym. Komisja Europejska podtrzymuje nierealne warunki. Biopaliwa nie są "zielone"? Clean Industrial Deal czy Green Industrial Fail?

Transformacja komercyjnego transportu drogowego stała się jednym z najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Choć elektromobilność pozostaje jednym z filarów unijnej strategii klimatycznej w ramach pakietu Clean Industrial Deal, w kontekście transportu ciężkiego skala wyzwań jest ogromna. Barierą są nie tylko koszty pojazdów i brak megawatowej infrastruktury do ładowania, ale także kwestia dostępności energii odnawialnej. Dlatego też podczas międzynarodowego Kongresu Paliwowego 2025, zorganizowanego przez POPHiN pod koniec marca w Warszawie, przedstawiciele branży, w tym Grupa Eurowag, apelowali o większy pragmatyzm i elastyczność opartą na zasadzie neutralności technologicznej.

Letnie zakazy jazdy w Europie w 2025 r. Jakie kary dla kierowców za niedostosowanie się do przepisów?

Wakacje to czas wzmożonego ruchu turystycznego. Dla branży TSL to okres wyjątkowo wymagający. Z jednej strony duża część kierowców zawodowych planuje urlopy, dlatego też w firmie mogą pojawić się problemy kadrowe, a w rezultacie nawet i nieplanowane przestoje w łańcuchu dostaw. Z drugiej strony przewoźnicy specjalizujący się w przewozie towarów sezonowych, mogą mieć jeszcze więcej zleceń niż zwykle w tym czasie, a przy planowaniu tras należy uwzględniać wakacyjne ograniczenia w ruchu drogowym. Brak odpowiedniego przygotowania w tym czasie może skutkować opóźnieniami, mandatami i stratami finansowymi. Aby tego uniknąć należy znać nie tylko obowiązujące przepisy, lecz także dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację drogową. Gdzie występują letnie zakazy jazdy w Europie? Jakie są konsekwencje za nieprzestrzeganie przepisów?

Renta wdowia 2025 – ponad milion wniosków już złożonych. Dziemianowicz-Bąk ujawnia: 300 zł więcej dla seniorów od 1 lipca 2025 r.

Ponad 1 mln wniosków o rentę wdowią wpłynęło już do ZUS i innych instytucji emerytalnych – poinformowała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej. Pierwsze wypłaty ruszą 1 lipca 2025 r., a średnia wysokość dodatkowego świadczenia to ok. 300 zł miesięcznie.

REKLAMA

Uwaga! 12 punktów i 3000 zł mandatu za telefon za kierownicą – nowe przepisy 2025

18 czerwca 2025 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ruchu drogowego, które nakładają wysokie kary za korzystanie z telefonu. W tym również za obsługę nawigacji podczas jazdy. Nawet uchwyt lub sposób trzymania smartfona może zadecydować o mandacie. Policja już nakłada grzywny, a w skrajnych przypadkach mandaty sięgają nawet 3000 zł.

Nieruchomość w Hiszpanii – podatki (zakup, wynajem, sprzedaż). Przewodnik dla polskich inwestorów

Zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z koniecznością poznania lokalnego systemu podatkowego, który może znacząco wpłynąć na końcową rentowność inwestycji. Różnice w opodatkowaniu zależą od statusu kupującego, rodzaju transakcji oraz wybranej formy prawnej zakupu.

REKLAMA